Episoade din viata...

Description of your first forum.
adrianairimia
Posts: 23
Joined: 10 Feb 2013, 16:17
Location: galati
Contact:

Re: Episoade din viata...

Post by adrianairimia »

Buna,sunt noua pe acest forum,am citit cu mult interes toate paginile.Sunt mama unei fete de 18ani,hipoacuzica genetic din partea paterna,si da si sotul meu e protezat bilateral,insa avem o problema mare, fata e protezata tot bilateral cu ap auditive acum in ianuarie ,e tare multumita,mai ales pt sc si va da bac-ul in acest an.Profilul liceului e bilingv franceza si este olimpica ,e greu pt ea insa reuseste sa se acomodeze cu aparatele,pe cand sotul e tare ...plingacios ,audiograma lui e infioratoare aproape ca nu mai aude si i s-a zis sa se implanteze cohlear .Dar banii cam 20 000 de euro nu-i avem,cum ati reusit sa va inscrieti i n programul national de implantare?,unde v-ati inscris?,cit au fost cheltuielile,?,la casa de as au zis clar ca nu da bani pe implant,doar pe ap auditive ,dar cind vor fi fonduri.Va rog mult sa imi rasp ,suntem din Galati ,la noi stirile vin mai Greu. Va multumesc.
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Episoade din viata...

Post by daniela »

Nu mai asteptati si mergeti cat mai repede la un centru de implant. Cum sunteti din Galati probabil ca va e mai aproape la Iasi sau Bucuresti. Doar doctorul decide daca aveti nevoie sau nu de implant. Daca insa va amana, cautati alt centru, nu asteptati. Eventual luati legatura si cu d-na Anca Modan (0723 164 124 si 0745 073 174) care va poate spune la ce spitale mai au implanturi.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Episoade din viata...

Post by Ignea Marius »

Buna ziua tuturor !!
Mai intii sa ofer niste informatii doamnei Adriana din Galati...
Asa cum v-a spus si membrul Daniela,o sansa poate fi de a merge la unul din centrele de implant,fie din Iasi,fie din Bucuresti...Poate nu va dura atit de rapid cum a durat la mine dat fiind ca am fost implantat de o echipa internationala de medici,pentru acest nou tip de operatie care,acum la scoaterea pansamentului,am constatat ca incizia este IN SPATELE LOBULUI URECHII,ci nu pe osul mastoid dupa cum stiu ca au fost operati unii copii...
O alta reala sansa mai poate fi faptul ca sotul dumneavoastra,adult fiind,cu toate ca ar exista sanse teoretice mici de implantare,datorita listei uriase de asteptare in cadrul Programului National de Implant Cohlear(asta bineinteles daca se spune ca este intr-adevar eligibil in cadrul acestui program,care VAI!-are doar vreo 80 de implanturi decontate de CASS anual)exista,asa cum am spus faptul ca poate anul viitor pot exista un numar restant de 2-4 implanturi din anul precedent,si prin contactarea a altor viitori pacienti de pe lista nu raspund apelului din cauza unor motive diverse(copil bolnav-PENTRU ca implantul se face intr-o stare perfecta de sanatate,fara raceala sau complicatii respiratorii/febrile)TOCMAI pentru ca trebuie,,consumate''acele implanturi de anul trecut sotul dumneavoastra poate prinde ,cum se spune,,ultimul vagon''...Poate nu va fi anul viitor,poate peste doi ani sau trei,dar daca va inarmati cu rabdare cred ca va fi posibil!!
Asta inseamna ca in masura timpului pe care il veti avea cu toate audiogramele pe care le aveti(in cazul meu prima a fost la 7 ani iar cea de a doua cind am primit primul aparat auditiv la 10 ani-in anii 1970 NU se faceau audiograme la copii sub virsta de 7 ani)puteti lua ,,cu asalt'' unul din cele doua centre de implant pentru a afla cu certitudine daca sotul dumneavoastra este intr-adevar eligibil pentru implantare...
Ma bucura mult ca ati avut si dumneavoastra(ca si parintii mei) o reala vointa de a lupta pentru fiica dumneavoastra de a urma o scoala normala,care uite ca va avea un pas mare de facut prin sustinerea bacalaureatului,si de ce nu.si o facultate care o sa-i placa....
Sper ca aceste informatii sint de folos...
Eu deja la a doua zi acasa ma simt bine,chiar am facut niste usoare cumparaturi,citeva plimbari scurte,un pic de studiu pentru cele 2 restante pe care le voi da saptamina viitoare,toti profesorii,colegele,familia-si bineinteles si VOI-aceasta minunata familie unita a Asociatiei- abia asteptam sa vedem evolutia mea auditiva de dupa activare...Am uitat sa ma pun si pe mine... :roll:
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara
Anca Modan
Posts: 8
Joined: 26 Apr 2009, 11:49

Re: Episoade din viata...

Post by Anca Modan »

Buna dimineata, Doana Irimia, numerele mele de telefon sunt cele care deja au fost scrise, dar le repet: 0745 073 174 si 0723 164 124. As vrea sa ne auzim ca sa discutam mai multe despre tipul de hipoacuzie al sotului dumneavostra si sa va indrum spre implantare cohleara prin programl Ministerului, pentru ca acum este perioada cand definitivam listele pentru interventiile din aceasta primavara. Numai bine, Anca Modan
Anca Modan
Posts: 8
Joined: 26 Apr 2009, 11:49

Re: Episoade din viata...

Post by Anca Modan »

Dl Ignea, ma bucur ca va simtiti bine :-)
daniel iepure
Posts: 32
Joined: 25 Jan 2011, 09:42

Re: Episoade din viata...

Post by daniel iepure »

numai bine dl marius
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Episoade din viata...

Post by Ignea Marius »

Inainte de toate va rog tare frumos sa va adresati simplu cu Marius,totusi mi se pare destul de pompos apelativul ,,domn'' :roll:
Tin sa va multumesc din nou tuturor pentru ca mi-ati fost alaturi !
Imi amintisem ca as fi putut fi implantat prin anii 1975-1978,insa parintilor mei nu li s-a aprobat detasarea in Algeria(la acele vremuri exista un exod al profesorilor cunoscatori de limba franceza in tari precum Algeria Tunisia sau Maroc dar si un partid unic...)Costul acelui implant la aceea vreme era in jur de 20.ooo de USD,care doar prin munca in strainatate se putea stringe...Tocmai faptul ca era partidul unic de tip P(ile)C(unostinte)R(ude)dosarul mamei mele de detasare in Algeria a fost respins...
Acum stau si ma gindesc bine...poate a fost mai bine asa,pentru ca dupa 5 ani de logopedie cu fantasticii mei mentori poate nu as fi ajuns ceea ce sint in prezent...Acum se poate spune ca acest implant care a fost facut de o echipa internationala compenseaza din plin dorinta parintilor mei...si acolo,undeva sus mentorul meu ma vegheaza...
Am sunat-o azi pe sotia sa sa-i dau si ei vestea cea buna,dat fiind ca a implinit venerabila virsta de 84 de ani,din pacate este suferinda de Alzheimer,ma tine minte insa are perioade cind spune ,,Ce pacat ca Gicu nu este acasa,o sa-i spun negresit ca ati sunat,se va bucura enorm de mult...''Poate e bine ca a ramas ancorata in amintirile ei frumoase,dupa 58 de ani cit au fost impreuna...
Va trimit ca un mic bonus o poza cu aceea dragalasa fetita de 3 anisori din Arad,ne-am implantat in aceeasi zi,ne-am externat in aceeasi zi si poate activarea implantului va fi facuta in aceeasi zi ...E atit de prietenoasa si deschisa,imediat s-a atasat de mine...
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Attachments
Eu si Iustina.jpg
Eu si Iustina.jpg (55.55 KiB) Viewed 18131 times
adrianairimia
Posts: 23
Joined: 10 Feb 2013, 16:17
Location: galati
Contact:

Re: Episoade din viata...

Post by adrianairimia »

Va multumesc pt raspunsuri,voi lua legatura cu doamna Modan pt a discuta despre audiograma sotului.A m avut probleme cu fata care are si o miopie si a trebuit sa mergem la control pt prescrierea altor ochelari mi-e mila de ea ,e unicul copil, cind o vad si cu ochelari si cu proteze....,se chinuie dar e o luptatoare.V oi fi un membru activ al acestui forum pt a afla mai multe noutati,inca o data multumiri.
adrianairimia
Posts: 23
Joined: 10 Feb 2013, 16:17
Location: galati
Contact:

Re: Episoade din viata...

Post by adrianairimia »

Multa sanatate domnule Marius,rezistenta si bafta la restante.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Vizualizind...

Post by Ignea Marius »

Vizualizind un pic tot ceea ce am postat am constatat cu mihnire ca pozele cu dedicatiile mentorilor mei precum si cea cu ei cind aveam 10 ani(in 1978) nu se mai vad...Interesant este ca aceea diploma si lebada origami inca se mai pot vedea...
Dupa cum stiti,vechiul meu contact mi-a fost blocat cu toate ca stiam raspunsurle la intrebarile secrete,cine stie cum si-au bagat si codita pe Flckr de nu se mai pot vizualiza pe acest Forum? :cry:
Am decis sa le repostez,pentru ca mi se pare ca este ,,pustiu'' fara aceste poze...
Dedicatii Gica-Vali  .jpg
Dedicatii Gica-Vali .jpg (141.28 KiB) Viewed 18102 times
Gica-Vali  .jpg
Gica-Vali .jpg (146.98 KiB) Viewed 18102 times
Mai sint 10 zile pina la activare...
O duminica frumoasa tuturor !!
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Post Reply