Episoade din viata...

Description of your first forum.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Repostare 3 poze...

Post by Ignea Marius »

Ii multumesc din inima doamnei Lia pentru ,,reteta Flickr"si totodata pentru atentionarea faptului ca nu trebuia dupa postarea acelor poze in cadrul Forumului sa sterg pozele de pe Flickr..Acum la vizualizarea pe un alt computer a Forumului am constatat pe pielea mea faptul ca nu trebuie sa sterg pozele postate pe acel program :roll: ...
Paradoxal pe computerul meu se vad acele 3 poze care la alti ,,vizualizatori''ai Forumului nu se mai vad... :D
Interesant aceea poza cu dedicatiile pastrate peste ani cu sfintenie nu am sters-o de pe Flickr si se mai putea vizualiza de pe alt computer...
Totodata ii multumesc domnului Toni Bogdan pentru felicitarile sincere postate azi dimineata.
Dar sa revizualizam acele 3 poze ...
Poza cu diploma primita la Eforie Nord pentr postarea din 3 iulie curent
Image
Poza cu lebada origami de la familia Minoiu din Constanta,pentru care ii multumesc din nou !!(tot 3 iulie curent)
Image
Iar pe final poza cu minunatii mei mentori...pentru postarea din 7 iulie curent
Image
Mi-era oarecum lene sa mai sterg celelalte postari de dinainte pentru a scrie din nou...pentru ca nu lucrez copy-paste... :lol: (prietenii stiu de ce...)
Va multumesc pentru intelegere !!
Cu prietenie,
Marius Ignea
Timisoara.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Episoade din viata...

Post by Ignea Marius »

Am o scrisoare de la mentorii mei in 2009... pe care o citesc din cind in cind atunci cind simt cu adevarat ca aceasta puternica legatura dintre noi mai exista ....

Dragul meu Marius
18.08.2009

Ne gindim foarte mult la tine si ne aducem aminte cu emotie de o perioada importanta din viata ta, pe care tu nu ai cum s-o tii minte pentru ca erai copil mic. Totusi aceasta perioada s-a imprimat in sufletul tau in mod traumatic pentru ca a fost tragica. Ma refer mai ales la perioada in care tatal tau, din pacate, s-a imbolnavit, in consecinta tu ai fost internat in spital si fiind carantina in acea vreme (din cauza epidemiei de gripa) familia nu a avut acces la spital.
Eu am fost atunci, in calitatea ce am avut-o, singurul care a primit permis sa te vizitez la orice ora din zi. Nici Vali nu avea voie sa intre. (O vedeai numai de la fereastra). Ai chemat-o dar am "explicat" ca nu se poate. "Dar Gica nu pleaca" ai replicat. Iar eu ti-am confirmat: "nu eu nu plec". In acea perioada nu am luat si alti copii. De la lucru fugeam, imediat, la spital si am ramas cu tine pina seara tirziu cind ai adormit tinindu-ma de degete ca sa nu fug. Stiam de la surori si medici ca dimineata ma cautai plingind desi ti-am explicat ca voi veni si a doua zi si voi ramine cu tine pina vei adormi. Dar erai prea mic…..
Ai fost foarte receptiv si ascultator atunci in spital si ai invatat cu adevarat sa vorbesti. Am "lucrat" in dormitor antrenindu-i si pe ceilalti pacienti mici care au devenit pentru tine un "mediu vorbitor" ideal. M-am ocupat si cu ei, i-am invatat cum sa comunice cu tine verbal sa le poti citi de pe buze (ai devenit un campion al citirii de pe buze). Copii s-au bucurat grozav ca m-am ocupat si de ei, ne-am jucat, am cintat; centrul ai fost todeauna tu; ei au inteles ca au si o misiune in dezvoltarea vorbirii tale; au fost mindri de asta.
Asa au trecut luni de zile pentru ca gripa a fost de lunga durata. Tu nu
te-ai imbolnavit nici de gripa nici de plamini. Ai fost sanatos tun. Totusi au gasit de cuviinta sa te trimta la munte, la un preventoriu. Azi ma gindesc ca de prisos, doar erai 100% sanatos. Poate trebuia sa ne impotrivim. Dar atunci am crezut ca medicii stiu mai bine ce e interesul tau.
Mi-a fost groaza sa ma gindesc ca acolo vei fi chiar si fara mine. M-am linistit putin cind am aflat, vorbind cu preventoriul la telefon ca "ei nu au nici un copil care nu vorbeste dar cind te-am descris, mi-au spus ca e un copil grozav. Dupa primul prinz luat acolo au intrebat cine mai vrea, tu ai ridicat doua degete si ai spus foarte frumos "eu mai vreau".
Cind te-am vizitat, ne-au dat voie sa te luam o zi cu noi. Dar cind trebuia sa ne intoarcem tu n-ai vrut, ai plins dar n-am avut incotro. Atunci cind te-am dus inapoi ai stat tragic de resemnat, cu spatele incovoiat, in fata usii si nu te-ai mai uitat (din suparare ? !) la noi. Aceste clipe de despartire au fost unele din cele mai triste din viata lui Vali si a mea. Te-ai intors peste citeva zile, am venit si noi sa te intimpinam si am inteles din comportarea ta ca inca erai suparat dar si foarte vesel.
Am avut pe urma inca multi ani fructuosi impreuna.
Despartirea de tine, acolo la Bucuresti ne-a durut mult de tot.
Am incercat sa-ti oferim cit am putut. Dindu-ti din tot sufletul am primit de la tine satisfactii, bucurii, fericire. Am primit cu mult, cu foarte mult mai mult decit am investit in tine.
Poate te intrebi de ce tocmai tu dintre elevii mei esti si succesorul putinului pe care-l am. Iti raspund: pentru ca am inceput cu tine la 2 ani si citeva luni, pentru ca ai fost foarte incapatinat si munca cu tine a fost grea. Dar totodata ai avut un suflet f. bun si ne-ai iubit si tu dar incapatinat cum ai fost n-ai vrut sa ne arati. Dar cind odata ai crezut ca ma inec in bazinul de inot (atunci m-ai vazut prima data inotind), ai fugit in jurul bazinului si ai strigat exercitiile in legatura cu sunetul "O" pe care le refuzai la tratamente.
In orice caz cu tine am lucrat cel mai mult. Desigur ca-i iubesc nespus si pe Robi, pe Manfred, pe Danut si pe altii pe care nu-i cunosti.
Cum spunea Einstein: "Numai viata traita pentru altii merita sa fie traita".
Vali si cu mine am trait pentru tine, pentru voi si am fost fericiti, foarte fericiti.
Acum putem trai numai unul pentru altul; ne-ai ramas tu, ne-ati ramas voi in suflet si ne e bine,foarte bine.
Te iubim
Vali, Gica
Sarutari "fetelor" tale minunate.
O vara minunata in continuare tuturor !!
Cu prietenie,
Marius Ignea
Timisoara.
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Episoade din viata...

Post by Stoica Claudiu »

Emotionant, greu de a comenta ceva.
Intradevar a-ti fost si sunteti un om minunat !!!!!!!!
Sa aveti parte de tot binele din lume!!
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Episoade din viata...

Post by Ignea Marius »

Iata si scrisoarea mea de raspuns...

DRAGII MEI DRAGI,

In sfirsit dupa atitea ciorne si multe ginduri,s-ar putea spune si citeva lacrimi la scrisoarea trimisa de voi prin domnul OTTO…
Va scriu citeva rinduri,s-ar putea si voi sa fiti oarecum rascoliti dupa ce veti primi aceste rinduri de la mine prin mailul domnului lui OTTO,pardon familiei Solomon…Oarecum am ramas acelasi melancolic pe care-l stiati,scrisoarea de la voi nu pot spune ca m-ar fi intristat,insa patetic fiind imediat am si trimis mailul de raspuns,CRED cu tarie ca acele amintiri minunate avute impreuna vor ramine cu adevarat numai ale NOASTRE…
Da, episodul Bucuresti a fost marea ruptura sufleteasca dintre noi,sa amintesc citatul francez ,,A pleca inseamna a muri putin,a muri inseamna a pleca pentru totdeauna…”Bine ca am putut gasi anumite cai de a pastra legatura!!Insa ceea ce si acum dupa aproape 22 de ani numai din auzite la telefon scrise in scrisori pina in 1992 fara sanse de revedere,mi-au amintit acel citat spus la aeroport atunci pe 19 01 1988…
Nici acum nu pot sa inteleg de ce nu a ajuns aceea scrisoare in 1992 atunci cind nu am mai avut vesti scrise de la voi,probabil cei de la Posta au trait atunci cu senzatia ca in orice plic venit de peste hotare exista valuta…Este bine totusi ca cel putin o data pe luna reuseam sa ne auzim telefonic… Speranta ca poate nu va fi imposibila o revedere a existat,insa tristul eveniment din viata voastra de zi cu zi,acele probleme de sanatate culminate cu proteza de picior,dragul meu Gica,mi-au dat pina la urma de inteles ca aceea revedere nu va mai fi,am inteles ca trebuie sa raminem cu amintirile atunci cind eram veseli,si plini de speranta…
Este bine ca am fost puternic si am reusit atunci in 1988 sa trec de acest dificil prag psihologic,neavind pe nimeni sa ma faca sa realizez ca viata merge inainte,a fost totusi dificil sa ma pun din nou sufleteste pe picioare,chiar aveam vise de a ajunge la voi,insa a venit asa –zisa revolutie si implicit am devenit familist…SI nu-mi pare rau ca am facut acest pas,pas care déjà are o lungime de aproape 20 de ani,cu o printesa minunata si extrem de incapatinata(de ce sa ma mai intreb cu cine seamana?! )
Acum am o virsta in care incapatinarea pare sa fie de domeniul trecutului,déjà privind-o pe ALINA ma vad pe mine la virsta ei,insa eu cel putin o inteleg,abordez dialoguri cu ea,nu fac greselile parintilor mei,care refuzau orice dialog…Exista totusi si prejudecatile care in anii 2000 nu ar trebui sa existe , insa sintem in Romania,si deficienta mea este privita si acum cu circumspectie,deficienta care in alte state civilizate este respectata…Chiar si cind eram impreuna la apartamentul 76,in liceu am avut parte de aceste discriminari,si in cei aproape 20 de ani de casnicie,bine ca scumpa mea CAMI m-a facut sa realizez faptul ca tot ceea ce conteaza este familia…
Au aparut prin 2003 problemele de coloana incepute mai intii cu o ceafa blocata,iar dupa 6 luni cu lombarele intepenite,greu citeodata la limita suportabilitatii,interventia de anul trecut mi-a dat sperante,dat fiind ca perioada convalescentei era redusa,insa au aparut mai apoi niste probleme de varice cu niste vene safene care au trebuit scoase,partea buna este ca nu se mai umfla picioarele,partea rea este ca picioarele sint reci…Acum in 2009,déjà incepe un fel de degenerare discalo-osoasa pe care o pot numi ciudata,inceputul unei coxartroze bilaterale ,si in plaiurile noastre mioritice mi se spune sa iau pastile ,chiar somnifere,sa fac infiltratii cu HYALGAN sau DIPROPHOS,insa optez pentru partea blinda a medicatiei cu bai cu sare,comprese cu varza,masaj(pe care il cam evit din cauza durerilor cu toate ca draga de CAMI are cursuri de masseur)
La cei 41 de ani impliniti pot spune ca sint un om IMPLINIT!! Insa ceea ce doare mai mult este faptul ca VOI nu sinteti linga mine sa va bucurati de bucuria mea de zi cu zi!!
Chiar daca dupa interventia de anul trecut pot spune ca este mai bine( dat fiind faptul ca ma trezeam noptile de dureri de spate ) se poate spune ca un spate aranjat nu mai este acelasi…Citeodata ma bat ginduri negre date fiind durerile de spate desi nu atit de intense ca in perioada 2004-2008,daca este totusi ceva ciudat,si medicii cu toate ca stiu nu vor sa spuna?!
Culmea ca analizele sint bune,nu stiu poate ar trebui facute analize legate de starea de spate,cu toate ca filmele de coloana vertebrala indica o maduva sanatoasa clinic,de ce acele dureri aproape cotidiene,dureri,pe care totusi le suport fara pastile si somnifere si infiltratii puternice,si ma BUCUR cu adevarat de fiecare zi traita!!
Dar sa revenim la amintiri doar putin…,,La salade de fruits este jolie,jolie…” strofa noastra pe care am cintat-o din cind in cind intre noi,radioul deschis la EU.Libera,sau teleenciclopediile spuse mie dragul meu GICA…Sau minunatele mincaruri gatite de tine draga mea VALI…de la sarmalute,la crema de cacao,la galustele cu prune,la celebrele putulele,la papanasi,intr-un cuvint la toate bunataturile care le-ai gatit!! Si tu GICA care te speriai de singe atunci cind voiai sa bati un cui undeva!!Ne amuzam ,rideam poate ne mai certam dar a existat CU adevarat o comuniune intre noi de nimeni inteleasa!! Si bietul Pista care se lingea pe degete la onomasticile noastre…Si darurile oferite intre voi,si mie,daruri oferite din suflet… Si minunatele noastre vacante petrecute impreuna...
La cei 41 de ani déjà realizez ce pretioasa este viata,voi doi o traiti cu adevarat din plin,la venerabila virsta aproape dublul anilor mei…Deja imi dau seama ca ramin vorbe gindite si niciodata spuse,planuri ticluite si niciodata realizate,ginduri inalte si niciodata materializate,amintiri ce nu pot fi furate,poate doar povestite pe mai departe celor la care tii cu adevarat,constient ca esti inteles…sau poate pastrate pentru tine in adincul sufletului…
O sa va sun cit de curind!!

Cu mult drag Marius,09 09 2009,Timisoara
Aceasta extraordinara legatura dintre noi la mii de kilometri distanta a ramas vie...
Un weekend minunat tuturor !!
Cu prietenie,
Marius Ignea.
Timisoara.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Episoade din viata...

Post by Ignea Marius »

Probabil aceea scrisoare de raspuns nu s-a ridicat la nivelul emotional al scrisorii primite de la mentorii mei...Ei ma rugasera sa le descriu si starea mea de sanatate,pentru ca atunci la telefon cind reuseam sa vorbim fie depanam amintiri, fie ne uram ,,La multi ani'' ...Atunci la aceea interventie de la Bucuresti (nucleoplastie)eram sunat din doua in doua zile pentru a sti starea mea de sanatate dupa o dubla hernie de disc lombara L3-4-5...Mentorul meu nu a vrut sa vin acolo la ei in Israel,dupa cum am scris si in scrisoare mai elegant,pentru ca nu dorea sa-l vad in aceea stare...De fiecare data cind vorbeam la telefon incercam sa-l conving sa ma lase sa vin sa-i vad si imediat se schimba subiectul...
Poate ca noi toti ca parinti am traversat in adolescenta acest conflict dintre generatii,fie mai accentuat fie mai ,,linistit''...Acesta este un ciclu de care nu vor scapa nici generatiile viitoare...Bineinteles,odata cu trecerea anilor acest conflict este uitat,pentru ca noi pe masura ce parintii nostri inainteaza in virsta ne dam seama ca teebuie sa-i ajutam sa le fim un real sprijin moral la batrinete...Nu cred ca a existat vreo situatie in care sa fim pusi in situatia de a spune:,,Si in tinerete de ce nu am fost inteles?''Acest imbold de a fi alaturi de parinti indiferent de starile conflictuale din trecut face parte din insasi ciclul vietii,foarte probabil si noi vom avea stari conflictuale cu copiii nostri,pe masura ce acestia cresc...Si mai apoi ii vom intelege,vom vrea sa cautam o cale de impacare,ne vom da seama ca totusi avem copii minunati care nu ne-au intors spatele,nu au pastrat aceea rica sufleteasca,refuzind sa uite ce a fost in trecut...Aceasta este legea firii si orice am vrea sa facem nu o putem schimba... Face parte din cotidian....
Cam atit...
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Articole din presa....

Post by Ignea Marius »

Dupa cum am spus in urma cu citeva zile intr-un topic legat de legislatia copiilor cu implant,iata ca am descoperit citeva articole din ziare,din pacate asa cum am spus foarte putine...
http://www.jurnalul.ro/special/nicolaes ... -10350.htm
In articolul de mai sus este vorba de familia Bogdan de la Ploiesti (Toni),articol din 2006
http://www.jurnalul.ro/starea-de-sanata ... 533348.htm
Articol din 2010 sau reportaj ProTv din 2010
http://stirileprotv.ro/stiri/social/cop ... -toti.html
Articol 2011 in care apare baietelul familiei Loghin,Bogdan..
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara ... 57451.html
Articol 2011 dupa zonala de la Buzias care se pare ca am postat...
http://www.ziuadevest.ro/actualitate/24 ... buzia.html
Articol medical 2012
http://www.viata-medicala.ro/Screening- ... -dArt.html
Articol 2006
http://www.gandul.info/news/200-de-copi ... ant-275552
Articol Pro Tv despre trupa de dans No Limit partipanta la ,,Romanii au talent''
http://www.protv.ro/stiri/trupa-no-limi ... entru.html
Linkurile cu interviul meu de la Adevarul le postez din nou pentru a se vedea per total cam cit de putin se scrie in presa despre deficienta de auz in general...
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara ... 34734.html
precum si cel de anul trecut din mai 2011
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara ... 52989.html
Articol Antena 1-2011
http://a1.ro/lifestyle/family/video-imp ... copii.html
Ar fi cam 10 articole...Mai sint vreo 6-7 legate de elevi din scolile speciale si atit...
Cam putin pentru o tara in care ar trebui sa fim toti egali...nu-i asa??
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Vizual TVR 1

Post by Ignea Marius »

Am gasit ca un bun detectiv al netului unul din documentarele anuntate pe TVR in Forum... :D
http://www.tvrplus.ro/editie-oameni-ca-noi-15154
Dupa cite stiu ar trebui sa mai fie unul sau doua reportaje dar nu sint de gasit...
Sper sa se vada acest link...
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Articole...si linkuri..

Post by Ignea Marius »

Sper ca nu s-a suparat nimeni pentru aceasta ,,arheologie virtuala ''facuta de mine...insa am vrut sa vad cam care ar fi reactia in presa vis-a-vis de aceste situatii pe care le traverseaza multi dintre noi,pentru ca se stie faptul ca multi dintre parinti au contracte de credit nu tocmai usor de achitat...
Ma si mir ca am gasit acel link de la TVR 1 care s-a difuzat in luna mai 2012 in cadrul emisiunii ,,Oameni ca noi''streamerul nu functioneaza insa optim dar sper ca se va putea vizualiza mult timp in cadrul acestui Forum...
Am mai gasit niste linkuri de la Sanatatea TV legate de implant...
http://www.sanatateatv.ro/sfaturi/orl/c ... t-cohlear/
http://www.sanatateatv.ro/articole/copi ... t-cohlear/ In acest articol gasit se va vedea si un filmulet postat de acest site pe care il atasez...
http://www.sanatateatv.ro/emisiuni-medi ... imbajului/
M-am declarat oarecum oripilat gasind un articol din ,,Evenimentul zilei'' care a redactat un articol cu un clip al unui copilas de 2 ani implantat parca din SUA...Copiii nostri din Romania nu simt oare aceeasi bucurie??!
http://www.evz.ro/detalii/stiri/reactia ... 85222.html
In rest... tacere...Din atitea cotidiene nationale pe o perioada de vreo 6 ani sa fie doar atit de putine articole pare sa ne surprinda,dar se pare ca un circ politic,o Zavoranca,un Pepe sint mult mai interesante decit anumite afectiuni...Pentru ca si in spectrul locomotor,autist sau sindrom Down sint de asemenea foarte-foarte putine articole...
Am descoperit pe Youtube citeva filmulete postate de un membru de la tabara de la Eforie vreo 19 filmulete,pe care va invit sa le priviti,pina vom primi DVD-ul taberei din acest an...(parintii lui Tudorel Enea).Sper ca nu se va supara familia Enea pentru postarea linkului de mai jos de unde se pot vizualiza si celelalte filmulete
http://www.youtube.com/watch?v=9nqILP7- ... el&list=UL
La Eforie a fost intr-adevar frumos,am fost multi,am schimbat impresii,am cladit noi prietenii,sper eu din toata inima durabile...
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Un alt link interesant...

Post by Ignea Marius »

Am descoperit un alt link interesant un accent de lecturare pare de DORITin paginile 6-7(dat fiind ca era format pdf si continut prea mare de copy/paste trimit acest link)
Implantul cohlear -o minune necesară-interviu cu dl. conferentiar universitar, MEDIC PRIMAR ORL,DR. Dan Cristian Gheorghe, sectia ORL a spitalului MS Curie Bucuresti.
http://www.saptamanamedicala.ro/suplime ... 2-2013.pdf
Un fragment interesant merita reprodus aici... pentru o noua scrisoare catre Ministerul Sanatatii atunci cind va fi cazul...
,,Am aflat că în Bulgaria, care are cu puţin peste o treime din populaţia României, se operează de trei ori mai multe implanturi cohleare.
În Rusia şi în China se fac licitaţii pentru mii de bucăţi. Peste tot în lume există o mare prioritate pentru găsirea copiilor hipoacuzici la vârste fragede,
deoarece toţi au de câştigat: familiile în primul rând, în care comunicarea este şi simplă şi diversă, personalitatea copiilor, care capătă aceeaşi şansă
de dezvoltare ca şi ceilalţi copii cu un auz normal, bugetul statului, pentru care costurile pentru fiecare copil asistat social pe viaţă sunt de zeci de ori
mai mari şi, dacă mă gândesc la calitatea vieţii, care pentru mulţi copii cu părinţi depăşiţi de situaţie înseamnă un centru de plasament, atunci alegerea
şi sprijinirea acestei soluţii devine o normalitate necesară în ziua de astăzi. ''
Atasez si o istorie a implantului cohlear de la origini...,,furata ''cumva de pe net :roll:
,,Istoria implantului cohlear
Daca ati vazut un dispozitiv pentru implantul cohlear, este imposibil sa nu va intrebati cum a ajuns sa fie inventat. Istoria si dezvoltarea celui mai modern instrument destinat persoanelor surde se intinde de-a lungul secolelor.
Secolul al XVIII-lea
Cam prin 1790, un cercetator numit Alessandro Volta si-a introdus niste tije metalice in urechi si le-a conectat la un circuit electric. Aceasta este prima incercare cunoscuta de utilizare a energiei electrice pentru a auzi.
Secolul al XIX-lea
Mai tarziu, in jurul anilor 1855, o alta incercare a fost facuta pentru a stimula urechea pe cale electronica. Alte experimente au utilizat electricitatea ca metoda de tratament pentru diverse afectiuni ale urechii.
Secolul XX
Anii ‘30
In plina criza economica mondiala, cercetatorii au descoperit ca a pune un curent aproape de ureche poate crea senzatii auditive. Comunitatea stiintifica, de asemenea, a aflat mai multe despre modul in care functioneaza cochlea. Un mare pas inainte a fost facut atunci cand cercetatorii au descoperit ca energia electrica poate fi transformata in sunet inainte de a ajunge la urechea interna.
Anii ‘50
Anul 1957 a adus prima stimulare a nervului acustic cu un electrod, de oamenii de stiinta Djourno si Eyries. In acest experiment, persoana al carei nerv auditiv a fost stimulat a putut auzi zgomotul de fond.
Anii ‘60
O descoperire majora a fost facuta atunci cand cercetatorii au realizat ca aceea care trebuie stimulata cu electrozi este cochlea in cazul deficientelor specifice nervului auditiv, pentru a se incerca reproducerea sunetului. In 1961, dr. William House a implantat electrozi la trei pacienti, toti constatand anumite imbunatatiri ale auzului.
Anii ‘70-’90
Tehnologia implantarii s-a perfectionat continuu in anii ‘70. Dispozitivul implantabil a devenit din ce in ce mai mic si rezistent. Din decembrie 1984, implantarea cohleara la adulti nu a mai fost considerata experimentala, obtinand aprobarea FDA. De-a lungul anilor ‘90, alte imbunatatiri au fost aduse procesoarelor sunetelor si in tehnica chirurgicala a implantarii.
In prezent
Vorbim de a cincea generatie de implanturi, a caror functionare este garantata pe viata. S-a stabilit ca sansele de recuperare a limbajului cresc semnificativ daca implantarea este facuta cat mai devreme, chiar de la cateva luni de viata. Dispozitivul a devenit extrem de subtire si rezistent la lovituri, s-au perfectionat metodele de logope­die specifice implantului cohlear.
Grosimea ultimei generatii de dispozitive cohleare este cu 40% mai subtire decat cea anterioara, ceea ce face operatia mai usoara si reduce considerabil pericolul de a strica implantul din cauza unei traume printr-o lovitura sau cazatura.
Deoarece este prevazut cu control wireless, parintii pot monitoriza si ajusta procesoarele de sunet oricand, fara a interveni in activitatea de zi cu zi a copilului.''
Partea cu wireless-ul nu stiu daca s-a implementat pina la urma dupa cum ne spunea domnul Stanciu la Buzias...
Cam atit pe azi cu ,arheologia virtuala'' :roll:
cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Episoade din viata...

Post by Stoica Claudiu »

Buna ziua
Intradevar asta este evolutia sistemului de Implant Cohlear,
acest implant a deschis drumul si spre implantul oftalmologic unde si orbii pot vedea bineinteles dopa o perioada de acomodare si achizitie a imaginilor
Post Reply