Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Description of your first forum.
daniel iepure
Posts: 32
Joined: 25 Jan 2011, 09:42

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by daniel iepure »

Domnul Marius fetita mea beneficiaza de gradul 3 si mi sa spus ca daca incepe sa vb. la virsta de 7 ani il va pierde si pe acesta este corect?
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by Ignea Marius »

Acest fapt semnalat este o aberatie domnule Iepure!!
Eventual sa redactati o scrisoare la ANPH Bucuresti(per tara) deoarece se pare ca cei de la Craiova cam incurca niste borcane...
Inainte de toate insasi audiograma fetitei dumneavoastra care ar indica o pierdere mai mare de 40 de DB la ambele urechi implica acordarea unui grad de handicap MEDIU,nici vorba se existe acordarea unui grad usor(gradul 3-care se acorda la o pierdere de auz PINA la 40 DB)
Scrisoarea eventual sa fie recomandata cu confirmare de primire cu audiograma standard(fara implant) sau sa mergeti personal la Bucuresti si sa-l depuneti la registratura pentru a primi un numar de inregistrare....Acum depinde si de dumneavoastra cum va descurcati cu bugetul pentru un drum pina la Bucuresti...
Iata linkul cu adresa respectivei institutii,veti vedea si un numar de telefon...
http://www.anph.ro/anph.php?m=anph
S-ar putea sa fiti indrumat la Directia Protectia Copilului... pentru ca se pare ca acolo se faca evaluari de grade de handicap pentru adulti.In orice caz sunati si acolo pentru a fi sigur...
Adresa: Bulevardul G-ral Gheorghe Magheru nr. 7, Sector 1, Bucuresti, Cod postal 010322
Din pacate aceasta legislatie ciudata ofera o suma mai mica minorilor deficienti de auz,abia dupa implinirea virstei de 18 ani se ajunge la acei 234 lei lunar...
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by daniela »

Cei 70Ron/luna de care vorbeam pe pagina trecuta reprezinta bursa de boala. Chiar daca acestia nu au legatura cu banii de care vorbea Adriana,e bine de stiut ca elevii care au certificat de handicap pot beneficia de aceasta bursa de boala. Actele trebuie depuse la inceputul fiecarui an scolar si nu au legatura cu venitul parintilor. Am auzit insa ca suma nu ar fi fixa ci se decide de la caz la caz. Daca exista cineva care are aceasta bursa, poate ne spune mai multe.....
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by ToniBogdan »

Ne-am interesat la scoala si este adevarat,insa pot beneficia doar copii cu anumite diagnostice.Hipoacuzia nu este prevazuta.
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by daniela »

Acum am cautat si eu pe net si am vazut ca intradevar exista o lista a afectiunilor si hipoacuzia nu apare. La scoala insa sunt afisate doar actele necesare si nu apare nici o lista cu bolile asa ca am crezut ca toti cei care au certificat de handicap pot beneficia. Si ca de obicei cred ca suntem discriminati tinand cont ca apare miopia si surditatea nu...
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by Ignea Marius »

Nu este vorba de miopii usoare ci de cele cu dioptrii mari care tind spre orbire-asa-zisa cecitate...dar asa cum se vede sumele sint modice,poate daca ar exista niste reglementari pentru deficiente de auz altfel am putea aborda multe dintre problemele ce ne framinta....dar din pacate totul depinde si de starea economica a unei natiuni...
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by daniela »

Nici eu nu vorbeam de hipoacuzie usoara ci de cofoza, cum au copii nostri. :mrgreen: . Oricum incercam doar sa ii ajut pe cei ce au nevoie si de acesti putini bani, dar se pare ca am cam incurcat borcanele. Asta e, data viitoare o sa ma informez mai temeinic.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by ToniBogdan »

Am descoperit exact ordinul:Ordinul MECTS Nr.5576/2011 Criterii generale de acordare a burselor elevilor din invatamantul preuniversitar de stat.este important si art.9.-(1)Bursa de studiu se acorda elevilor care provin din familii cu venit lunar mediu pe membru de familie pe ultimile trei luni cel mult egal cu salariul minim pe economie si care indeplinesc simultanconditiile:au media generala peste 7 si nota 10 la purtare in semestrul anterior celui care se acorda bursa.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by ToniBogdan »

Mai este si ordinul Mects nr.3470/2012 Modificare ordin nr5576/2011 care modifica art.10 si taie dreptul copiilor din invatamantul primar(1-4).Pot beneficia doar elevii din invatamantul gimnazial,liceal sau profesional.
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by daniela »

Din pacate bursele sunt putine, iar sumele alocate ridicole. In clasa cu fetita mea e un elev care nu are venituri deloc (mama s-a intors recent din strainatate, are doi copii in intretinere si inca nu si-a gasit inca serviciu) asa ca a depus dosar pentru bursa. S-a aprobat si va primi importanta suma de 18 lei/luna.
Fara legatura cu venitul familiei ar fi bursele de performanta si de merit, dar care sunt si ele putine. Stiu cazul unui prieten care cu media aproape de 10 si cu locul II la Olimpiada judeteana nu a prins bursa de merit. Oricum si aici suma a fost mica aproximativ 500/semestru, dar copilul s-ar fi bucurat sa-i fie recunoscuta munca.
Post Reply