Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Description of your first forum.
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by Stoica Claudiu »

Aici vom putea posta toate demersurile privind drepturile copiilor.
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by adriana »

Dragi parinti,in urma intalnirii cu d-na director al CJRAE am fost sfatuita sa inaintez ,prin conducerea scolii,o adresa catre Inspectoratul Scolar Judetean(CJRAE) si DGASPC ,adresa prin care sa ne cerem efectiv drepturile.Am conceput textul adresei si ma gandesc ca, atasand-o aici ,impreuna o vom imbunatati,prelucra.Si mai gandesc ca ar fi foarte bine pentru noi sa facem o actiune comuna si in zilele urmatoare sa mergem sa depunem aceste adrese la institutiile de pe raza localitatilor unde avem domiciliul.
Model adresa:
Antetul institutiei Nr inregistrare
Catre,
ISJ.../DGASPC...

Va aducem la cunostinta ca in temeiul:
-ART.51 din Legea 1/2011;
-Ordinului 5574/2011;
-HG 1251/2005(anexa 4)
-HG 421/2008;
-Legii 326/2003;
-Legii 111/2004
unitatea noastra scolara ,la cererea parintilor,solicita acordarea drepturilor copiilor potrivit legilor mai sus mentionate.
In consecinta:
PROPUNEM emiterea unei Hotarari a Consiliului Judetean privind alocarea fondurilor necesare pentru acordarea acestor drepturi.
Anexam prezentei cererile parintilor si actele doveditoare necesare.


Domnule Inspector General,/Domnule Director,



Subsemnatul/a ……………………domicilat/a, in localitatea…………. ,judetul…………….,Str………….nr……., in caliate de parinte al copilului ……………………………………., incadrat in gradul…(mediu,accentuat, grav)…., de handicap, prin prezenta va solicit drepturile ce i se cuvin in conformitate cu Hotararea 1251/13.10.2005. articol 4, anexa 4.

Atasez prezentei urmatoarele:
• Hotarare de incadrare in grad de handicap,
• Copie certificate de nastere,
• Adeverinta de la scoala,
• Adeverinta medic sau certificat medical,
• Declaratie pe propie raspundere ( care sa ateste ca nu beneficiem de aceste prevederi legale),
• Copie act de identitate (parinte).







Data
Nume Prenume
Semnatura solicitant
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by adriana »

va rog si pe dumneavoastra sa veniti cu completari!
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by ToniBogdan »

Este bine formulata cererea,pe care si eu am depus-o la CJRAE cu nr.de inregistrare si stampila si bine inteles astept raspunsul oficial.
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by adriana »

stimati parinti,as vrea sa va spun sa nu va lasati intimidati de anumite persoane sus-puse, de teama ca li se vor zdruncina scaunele pe care efectiv troneaza!atrageti atentia acestor persoane ca acest ajutor este unul de sprijin si de recuperare educationala,nu ajutor social!sa faca diferenta intre aceste lucruri!daca ne cerem drepturile nu inseamna ca stam cu mana intinsa!
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by Ignea Marius »

Nu am aprofundat atit de mult acest ,,pachetel'' de legi,insa mai sint si alte probleme...
O parte dintre parinti,poate si exasperati de hatisul birocratic al prezentarii an de an la comisiile de evaluare pentru copilasii lor au renuntat la acest drept de 234 de lei(corespunzator gradului II de care majoritatea deficientilor de auz beneficiaza) ,implicit neputind beneficia de aceea alocatie de hrana...
Era poate mai simplu sa se fi specificat suma per zi a acestei alocatii,care dupa cite stiu se calculeaza pe zilele lucratoare ci nu cele calendaristice,poate la o suma acceptabila acei parinti vor lua din nou ,,taurul de coarne''reactualizind certificatul de handicap al copiilor...
Intr-adevar sint multe chestiuni pe care le beneficiaza acesti minunati copii pe care anumite foruri mai mult din COMODITATE paseaza de la un birou la altul aceste drepturi...
Inainte de toate cred ca ar fi de o maxima importanta conform acelor scrisori deschise via Lumea Sunetelor catre forurile asa-zis competente acordarea unui certificat de handicap PE VIATA pentru ca asa cum am mai postat in citeva rinduri,copilasul implantat chiar daca are bucuria de a auzi,atunci cind doarme sau face anumite activitati sportive(fotbal,inot) nu foloseste implantul...Si sa mai adaugam unele cazuri nefericite cind o defectiune a implantului il readuce in ,,liniste'' pina la primirea unui nou implant(procesor)
Sper ca doamna Adriana nu se va supara pe mine ca am cerut aceea suma per zi,multi poate nu au timp sa frunzareasca aceste legi pentru a gasi ceea ce ar fi mai important....
O saptamina minunata tuturor !!
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by adriana »

Chiar ma pregateam sa va scriu despre acele sume despre care mie mi s-a spus.Este vorba de 10 lei /zi lucratoare,anul scolar avand 178 de zile si in afara de asta ,conform HG 1128/2007, anexa 1 s-ar acorda...
ANEXA 1
A. LIMITELE MINIME
de cheltuieli aferente drepturilor la cazarmament, echipament pentru dotare initiala si
înlocuire, transport, jucarii, materiale igienico-sanitare, rechizite, materiale culturalsportive acordate copiilor si tinerilor ocrotiti de serviciile publice specializate pentru
protectia copilului în regim rezidential si semirezidential, mamelor protejate în centre
maternale, precum si copiilor încredintati sau dati în plasament la asistenti maternali
profesionisti
____________________________________________________________
Grupa de vârsta Valoarea
(lei/an/copil/tânar)
____________________________________________________________
De la 0 pâna la 3 ani inclusiv 366,00
____________________________________________________________
De la 3 pâna la 7 ani inclusiv 498,00
____________________________________________________________
De la 7 pâna la 14 ani inclusiv 611,00
____________________________________________________________
De la 14 pâna la 18 ani inclusiv 754,00
____________________________________________________________
De la 18 pâna la 26 ani inclusiv 844,00
____________________________________________________________
Mama protejata în centrul maternal 844,00
____________________________________________________________
B. SUME DE BANI
pentru nevoi personale
____________________________________________________________
Valoarea
(lei/luna)
____________________________________________________________
28,00
_______________________________________________



Mie mi s-a spus doar de 10 lei /zi.eu impreuna cu alti parinti din scoala mea am depus adresa cu cereri atasate la ISJ ,DGASPC si la Consiliul Local.
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by adriana »

nimeni nu vorbeste si nu stie ce raspuns sa dea.nu putem decat sa asteptam sa vedem evolutia lucrurilor din partea acestor institutii.
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by adriana »

dupa parerea mea,in urma citirii legilor ,si a altor persoane cu care am discutat,cei care trebuie sa fie trasi la raspundere,ca sa zic asa,sunt cei de la DGASPC ,deoarece ei sunt cei care acorda ,sau prin ei se acorda aceste drepturi.stiu toate legile,mai sunt si afisate pe usile cladirii!!!!ei ar fi trebuit sa solicite fondurile necesare consiliilor judetene si locale.ori nu s-a vrut,ori...!nimeni nu zice nimic,desi stiu despre acestea!
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Drepturile copilului cu handicap, legislatie, demersuri

Post by daniela »

Azi am vorbit cu vecinii mei care au o fetita bolnava de diabet. Ei primesc bani de la scoala suma fiind de 70ron/luna. Mi-au spus insa ca au avut ca termen limita pentru depunerea cererii la scoala data de 01.10. Deocamdata nu stiu insa exact ce reprezinta acesti bani.
Post Reply