Prezentare

Description of your first forum.
Post Reply
Octavian
Posts: 14
Joined: 07 Sep 2009, 09:30

pt ICB

Post by Octavian »

multumesc pt. e-mail
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Prezentare

Post by Varga Claudiu »

Pentru cei ce au reprezentat asociatia la conferinta ORL de la Sovata, am si eu o intrebare:
Vreau sa stiu daca careva dintre voi a asistat la prezentarea domnului doctor Répássy G - Chirurgia cu navigaţie în implantarea cohleară Navigation Surgery in Cochlear Implantation si daca da sa imi spuna si mie despre ce a fost vorba, tinand cont de faptul ca medicii din TM mi-au sugerat sa astept pentru al 2 implant dezvoltarea acestei proceduri. In rest daca aveti cumva referate ale celorlalte prezentari ar fi interesant sa le puneti pe Forum.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Prezentare

Post by BrasovCosmin »

eu personal am stat numai la standul asociatiei.
Dna Nastase a asistat la mai multe prezentari, poate este dansa in masura sa va raspunda
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Din ce am inteles, erau multi termeni medicali, in limba engleza, este o chirugie asistata de calculator, care pe baza unor tomografii, imaginile sunt preluate de un computer, care le prelucreaza tridimensional. Medicul poate urmari chiar in timpul operatiei deplasarea instrumentelor, aceasta metoda putand oferi mult mai multa precizie in efectuarea operatiei. Aparatura este mai speciala, precum si pregatirea medicului chirurg. Refacerea este mai rapida.
Probabil la noi vor mai trece ani buni pana la utilizarea aceastei tehnici in implantarea cohleara. In strainatate mult mai repede. E o metoda care elimina din riscurile chirurgiei. Atat.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Prezentare

Post by Varga Claudiu »

Multumesc pentru raspuns doamna Nastase.
dena
Posts: 1
Joined: 04 Nov 2009, 19:09
Location: bucuresti

Re: Prezentare

Post by dena »

Sa ma prezint:
Sint hipoacuzica din copilarie (nu din nastere), am urmat scoli normale cu rezultate bune si am un job bun. Am intrat in rindul utilizatorilor pt a obtine mai multe informatii. Recunosc ca nu sint la curent cu ultimele noutati insa multi ani am cautat remedii pt boala mea. Nu am avut complexe si m-am descurcat excelent pina acum. Din cite am citit, toti utilizatorii au copii hipoacuzici. Sper din tot sufletul ca acesti copii sa reuseasca in viata iar parintilor le urez putere si sa fie mereu alaturi de ei. Pe parcursul vietii m-am lovit de multe rautati, mai ales din partea unor medici care-i considerau pe copii hipoacuzici retardati mintal. Sint de parere ca fiecare deficienta este compensata de un talent iesit din comun.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Bun venit printre noi. Felicitari pentru reusita. Eu ca parinte ma bucur mult sa aud despre realizarile dvs. Informatii despre implant gasiti in filmele de la sectiunea Download. Acolo se vede ca acesti copii chiar nu sunt retardati. Unii sunt chiar sclipitori. Au alte abilitati dezvoltate, in compensare. Iar implantul reuseste ca sa-i transforme din hipoacuzici profunzi, in auzitori si vorbitori. Daca aveti intrebari punctuale, va rog sa le adresati. Sanatate si succes.
Miclea Vasile
Posts: 32
Joined: 25 Jul 2009, 20:52

Re: Prezentare

Post by Miclea Vasile »

Bine ai venit Dena pe acest forum.
Adevarul este ca fiecare dintre copii despre care vorbim pe acest forum sunt talentati si iesiti din comun poate si pentru simplul fapt ca sunt copii NOSTRII.
Daca vrei sa afli noutati in domeniu exista persoane care iti vor raspunde cu mare placere, cred ca si experinta ta conteaza pentru noi.
Ute Hellmuth-Zweyer
Posts: 17
Joined: 23 Jul 2009, 07:34
Location: Innsbruck, Austria

Re: Prezentare

Post by Ute Hellmuth-Zweyer »

sunt Ute Hellmuth-Zweyer de la firma MED-EL, AUSTRIA. Multi dintre pacienti si parinti ma cunosc deja sub numele de "doamna Ute". Lucrez la Innsbruck, unde MED-EL isi are sediul central. Sunt originara din Sibiu, am emigrat in iulie 1989 din Romania, mai intai in Germania unde am facut studiile de inginerie (fizica-chimie-mediu) la Munchen. Sotul meu a fost primul inginer clinic pentru MED-EL in filiala din Germania la inceputul aniilor '90. Activitatea mea pentru aceasta firma minunata a inceput in anul 2001. Din anul 2005 am inceput sa vin pentru MED-EL si in Romania, sprijinind activitatea colegilor mei din Viena, care s-au ocupat de piata si pacientii din Romania asemenea unor pionieri in acest domeniu deja din anul 2000. Doresc sa ajut cu toate ideile si puterile mele, in echipa, sa avem impreuna rezultatele cele mai bune cu implanturile auditive in folosul copiilor implantati si a tuturor pacientilor cu un produs MED-EL sau VIBRANT-MED-EL.
unica_speranta
Posts: 5
Joined: 08 Dec 2009, 08:11

Re: Prezentare

Post by unica_speranta »

Buna dimineata! Ma numesc Cheteles Codruta, sunt din Tg. Mures, am o fetita de 5 ani cu implant cohlear - facut in Bucuresti la Hociota in 2 iulie 2009 si activat din 19 august. Facem logopedie de la 2 ani in Tg Mures si suntem extrem de multumiti de evolutia micutei. Am aflat de d-voastra de la alexandra28 (d-na Lili din Iasi). ID-ul meu este speranta1610_unica va astept cu drag daca doriti sa ne cunoastem. Multumesc :|
Post Reply