Prezentare

Description of your first forum.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Cu ocazia zilei de 1 Iunie, Anamaria (4 ani si 4 luni) la 2 ani si 9 luni de la primul implant si 11 luni de la cel bilateral, va mai prezinta o parte din rezultatele sale, dobandite in peste 3 ani de logopedie, 1 an de gradinita normala si peste 4 ani de munca in familie.
Pe langa achizitiile verbale ( Partea 1 - adresa, povestire fara imagini, cuvinte si expresii in engleza, scris, citit, socotit, numarat, forme, culori, zilele saptamanii, data calendaristica, orarul zilnic, ceasul, orientare in spatiu si timp, PARTEA a II A - lunile anului, zodiile, anotimpuri, convorbire telefonica, etc ) va prezinta o parte din lucrarile sale realizate la gradinita si acasa.
Anamaria dedica tuturor copiilor la sfarsitul filmului poezia Zdreanta de T. Arghezi, impreuna cu urarea de "La multi ani " cantata de ea.
Partea I-a:
http://www.youtube.com/watch?v=k1DrWxV6fmQ

Partea a II a
http://www.youtube.com/watch?v=QWAdVERL6qw
Octavian
Posts: 14
Joined: 07 Sep 2009, 09:30

De la Octavian

Post by Octavian »

- La Multi ani, copil frumos si bun! Sa ai o viata plina de bucurii, norocul sa te insoteasca, iar ghinionul sa te ocoleasca! Toate visele sa ti se indeplineasca!

- Astazi nu este o zi oarecare. Este ziua in care tu, copilul meu drag si scump, mi-a schimbat viata pentru totdeauna, 1 iunie, ziua in care te-ai nascut tu. La Multi Ani!
Attachments
1 Iunie.jpg
1 Iunie.jpg (21.21 KiB) Viewed 14597 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Serbare Gradinita

Post by ICB »

Am incheiat cu succes primul an de gradinita, frecventat zi de zi ( mai putin 2 zile de logopedie/saptamana ). Anamaria a primit la serbare o Diploma de merit, pentru rezultate deosebite in Grupa Prichindeilor, ceea ce ne onoreaza. La serbare a interpretat rolul Zanei Zorilor, a cantat, a dansat si a spus poezia Zdreanta de T. Arghezi.
Attachments
Anamaria cantand
Anamaria cantand
ana-cantec1.jpg (19.28 KiB) Viewed 14526 times
Anamaria interpretand rolul Zanei Zorilor
Anamaria interpretand rolul Zanei Zorilor
zana-soarele1.jpg (17.05 KiB) Viewed 14525 times
Anamaria - Zana Zorilor
Anamaria - Zana Zorilor
ana-zana1.jpg (15.08 KiB) Viewed 14523 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Alte poze de la Serbarea de sfarsit de an scolar.
Attachments
Anamaria dansand cu grupa
Anamaria dansand cu grupa
ana-dans1.jpg (18.63 KiB) Viewed 14518 times
Anamaria primind Diploma de merit de la D-na Educatoare
Anamaria primind Diploma de merit de la D-na Educatoare
ana-educatoare1.jpg (16 KiB) Viewed 14518 times
Anamaria in Grupa Prichindeilor
Anamaria in Grupa Prichindeilor
ana-grup1.jpg (20.37 KiB) Viewed 14519 times
anaLysa
Posts: 2
Joined: 29 Apr 2010, 09:37

Re: Prezentare

Post by anaLysa »

Imi cer scuze ca nu m-am prezentat pana acum, sunt hipoacuzica si eu dar nu mai am varsta copilariei. Am vazut ca acest forum este pentru familii cu copii su probleme de auz.
Eu am 40 de ani, si imi place sa intru pe forumuri din care invat destul de multe. Hipoacuzia o am de mica, port aparat auditiv si ma descurc.
Va doresc numai bine! Multumesc!
leutzu112
Posts: 5
Joined: 24 Jun 2010, 23:28

Re: Prezentare

Post by leutzu112 »

Bună ziua, numele meu este Leureanu Bogdan, sunt din Timișoara și sunt tatăl lui Eric, un băiețel în vârstă de 2 ani și patru luni. La vârsta de 6 luni a fost diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzorială profundă, lucru pe care inițial nu l-am acceptat. În apropierea vârstei de 2 ani, văzând că nu există totuși o dezvoltare a limbajului am considerat că e momentul să facem ceva, astfel la data de 03 august 2010 a fost operat pe urechea dreaptă, la Timișoara, de echipa dl. prof. Cotulbea, cu implant Sonata, iar în 07 septembrie a fost activat procesorul vocal.
Anterior operației și până prezent poartă pe urechea stângă o proteză auditivă, oferită împrumut prin bunăvoința doamnei Vieru din Iași, proteză ce îl ajută atât de mult, încât la orele de logopedie, uneori, logopeda e nevoită să o dea jos pentru a putea efectua execițiile inițiale de stimulare puternică a implantului, având în vedere faptul că procesorul se află reglat la valori scăzute. Beneficiile protezei sunt evidente, Eric având progrese foarte bune și sperăm ca în timp, cu ajutorul implantului și a recuperării logopedice să obținem rezultatele cele mai bune.
Așa cum spuneam, inițial ne-a fost extrem de greu să acceptăm diagnosticul, însă cu timpul și cu ajutorul unor oameni absolut extraordinari cărora nu cred că vom putea vreodată să le mulțumim, care ne-au fost alături, am reușit ceea ce credem noi acum că e cel mai bine pentru copilul nostru.
Octavian
Posts: 14
Joined: 07 Sep 2009, 09:30

Sarbatori fericite !

Post by Octavian »

Craciunul e credinta, Craciunul e Speranta, Craciunul e puterea de a darui si de a primi dragoste! Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!
Attachments
OCTAVIAN.jpg
OCTAVIAN.jpg (69.46 KiB) Viewed 14024 times
alexandra28
Posts: 7
Joined: 23 Aug 2009, 19:52
Location: IASI
Contact:

Re: Prezentare

Post by alexandra28 »

E vremea colindelor, vremea bucuriei, cand minunea Nasterii Mantuitorului cuprinde sufletele si le innobileaza.
Fie ca steaua care a insotit magii in cautarea pruncului sfant, sa fie pentru tine un far de lumina, care sa-ti incalzeasca sufletul si sa-ti lumineze chipul, atat in aceste zile de sarbatoare cat si in cele care vor urma. Doresc de asemenea, ca divinitatea sa-ti aseze sub brad, daruri minunate, din care sa nu lipseasca iubirea fara limite, intelegerea a tot ceea ce exista, linistea sufleteasca, nelinistea cunoasterii si satisfactia reusitelor!
Craciun Fericit!
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

LA MULTI ANI 2011 !

Post by ICB »

Anamaria, 5 ani, purtatoare de implant cohlear bilateral, la cei peste 3 ani de la prima implantare, s-a pregatit cu obiceiuri si datini romanesti - colinde, plugusor, sorcova si dansuri, sa-l prmeasca pe Mos Craciun. O parte dintre urarile sale vi le adreseaza cu drag, acum, in prag de An Nou.

Deasemenea multumim echipei cu care am lucrat pentru inca un an de colaborare, celor care ne-au ajutat si sustinut si va dorim tuturor un An Nou fericit, plin de succese si impliniri alaturi de cei dragi.

http://www.youtube.com/watch?v=hJD00oLMV-I

LA MULTI ANI 2011!

Fam. Nastase
Attachments
Anamaria - om de zapada
Anamaria - om de zapada
ana-om de zapada.jpg (14.55 KiB) Viewed 13954 times
Anamaria la 5 ani
Anamaria la 5 ani
ana-la 5 ani.JPG (52.19 KiB) Viewed 13955 times
Anamaria tarancuta din Bucovina
Anamaria tarancuta din Bucovina
ana -clopotei.JPG (39.48 KiB) Viewed 13954 times
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

La multi ani !

Post by BrasovCosmin »

Multumim de urari si felicitari pentru munca depusa !
La multi ani, multa sanatate si numai bucurii tuturor !
Post Reply