Prezentare

Description of your first forum.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Prezentare

Post by Ignea Marius »

Buna ziua, as dori sa ma prezint ca nou membru al acestui forum ambitios in lupta surda a unor parinti pentru copiii lor...Inca nu am accesat pana in prezent vreun forum, si as dori sa ma scuzati pentru lipsa aliniatelor corespunzatoare textului...Sint o persoana hipoacuzica sever-congenitala(al doilea copil-Rh negativ)am 43 de ani,si am fost demutizat prin vechile metode de demutizare combinate cu metoda labiolecturii(a citirii de pe buze)Am reusit sa inving bariere ale unor prejudecati din pacate SI IN PREZENT pe care si voi ca parinti le simtiti asa cum au simtit si parintii mei....Am reusit sa urmez intreg ciclul de invatamint,am fost premiant in cei 8 ani de scoala,am absolvit un liceu,dar prejudecatile au fost la tot pasul...Din pacate,as vrea sa o spun fara nici un fel de rautate,INTR-O BUNA ZI copilul dvs va trebui sa intre in lupta dura cu viata...Asa cum am luat EU problema in liceu cind le-am explicat profesorilor problema mea si marea necesitate de a sta in prima banca cu rugamintea ca acestia sa ramina cu fata la mine...La mine protezarea a venit relativ tirziu,dupa ce procesul de demutizare a inceput la 2 ani si 10 luni,ABIA la 10 ani am avut bucuria unui copil...AUZEAM....As dori prin acest PRIM mesaj de pe forum sa reinvii acest procedeu indispensabil al copilului surd(cu sau fara implant cohlear...)si anume LABIOLECTURA...Asta pentru ca in afara de faptul ca inventatorul telefonului BELL era SURD in momentul brevetarii inventiei-si A INSUSIT acest procedeu,pentru o mai buna comunicare cu membrii familiei sale...Din pacate doar cu limbajul mimico-gestual in cazul in care se intimpla un nefericit episod al defectarii implantului cohlear,NU toata lumea cunoaste acest limbaj....Atunci ca si in cazul meu cind se consuma bateria de la aparat,trebuie,de fapt CONSIDER necesar ca un deficient de auz sa poata comunica cu orice persoana auzitoare intilnita pe strada prin intermediul LABIOLECTURII...Din pacate logopezii din zilele noastre NU prea practica aceasta metoda veche de PESTE 200 de ani,CU TOATE ca in facultatea de psiho-defectologie exista in anii 1970 si acest mod de comunicare...SA NU UITAM si faptul ca marile puteri armate(Rusia,Germania,Anglia SUA) adopta in prezent acest procedeu pentru SPIONAJ(intre cele 2 razboaie mondiale spionii erau SURZI,in prezent sint si persoane normal-auzitoare care invata acest procedeu de spionaj)Chiar si eu pot citi de pe buze si de la televizor sau intr-un mijloc de transport ce discuta 2 persoane...Sper ca v-am stirnit interesul si vom reusi sa corespondam pe acest forum....ORICUM as mai avea MULTE de spus,dar deocamdata ma opresc aici...
Cu prietenie,
Marius Ignea, Timisoara.
Miclea Vasile
Posts: 32
Joined: 25 Jul 2009, 20:52

Re: Prezentare

Post by Miclea Vasile »

Ma bucur dl Marius ca ati reusit sa accesati acest forum si impreuna sa facem pasi importanti in recuperarea copiilor nostri.
Si noi ne-am gandit la aceasta metoda pt. ca am observat ca baietelul nostru ne cauta cu privirea atunci cand vrea sa comunice cu noi.
Este importanta aceasta metoda si pt. faptul ca cel implantat chiar trebuie sa renunte la acest aparat chiar si atunci cand functionabilitatea implantului nu este afectata(ma gandesc la momentul premergator somnului ,baia sau chiar placerea unui inot).
Am dedus ca poate fi o metoda importanta de recuperare si/sau reabilitare a unui hipoacuzic tot lucrind cu baietelul nostru,sunt convins ca aude sunetele dar daca ne acoperim gura cu un obiect el devine nesigur si cauta indepartarea acestui obstacol.
Ne putem intelege doar apeland la mimica(pt cuvinte simple) .
Apare insa un mare incovenient,pot spune unul major si care poate influenta recuperarea rapida si corecta a celui implantat,poate aparea refuzul copilului implantat pt. un dialog verbal si apelarea la practica semnelor si mimici...lucru care poate fi zic foarte daunator pt. viitorul acestuia.
marial
Posts: 52
Joined: 27 Apr 2009, 17:51

Re: Prezentare

Post by marial »

Bun venit domnului Ignea!

Va multumim pentru parerile privind experienta de viata.Eu am avut placerea sa va intalnesc personal la Timisoara si consider ca aveti experienta pe care nici unul dintre noi nu am trait-o.Ne-a impresionat povestea dumneavoastra si sunteti un bun exemplu de REUSITA pentru noi.E adevarat ca atunci tehnica nu era asa evoluata,iar eforturile facute de familia dumneavostra au fost poate mai mari ca ale noastre.Rezultatul reusitei dumneavoastra se vede in modul cum ganditi,felul cum expuneti problemele, vointa de care dati dovada...

Ma bucur sa constat ca sunteti un participant activ pe forumul asociatiei.Mesajele postate pe forum pot sa ne dea anumite idei si perspective.Sigur ne sunt de folos .

Labiolectura poate fi utila in situatii extreme,insa si eu sunt de parere ca in primul rand copii trebuie sa stapaneasca vorbirea.Oricum si in aceasta perioada de invatare a limbajului verbal,ei se ajuta mult de labiolectura la orele de logopedie,astfel incat la un moment dat vor invata poate fara sa vrea citirea pe buze.

Speram sa putem posta cat mai curand filmul realizat de doamna doctor ORL Dorinela Zabos,din Timisoara careia ii multumim pentru sprijinul pe care ni-l acorda in vederea unei mai bune colaborari intre copii ,educatori,invatatori,profesori , logopezi si parinti.
In perioada urmatoare la Timisoara se va desfasura in acest scop un curs unde vor participa toate aceste categorii,acest curs fiind sustinut si de Inspectoratul Scolar.Credem ca aceasta initiativa ar trebui extinsa la nivel de tara pentru o mai buna intelegere a problemelor cu care se confrunta copiii nostri.

Danut,Timisoara
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

De 1 Martie va daruim cu drag din martisoarele facute de Anamaria si va uram o primavara frumoasa plina de succese.

http://www.youtube.com/watch?v=rk7NAFHMpgA

Fam. Nastase
Attachments
Martisoare confectionate de Anamaria
Martisoare confectionate de Anamaria
martisoare.JPG (54.04 KiB) Viewed 14308 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Cu ocazia zilei de 8 martie, Anamaria, purtatoare de implant cohlear bilateral, dedica tuturor mamicilor o poezie in semn de recunostinta pentru ceea ce fac pentru copiii lor.

http://www.youtube.com/watch?v=LGCTwdrzWIw


La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor din familia dvs.

Fam. Nastase
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Cu ocazia Sarbatorilor Pascale Anamaria, purtatoare de implant cohlear bilateral, va prezinta obiceiuri si traditii din Bucovina, alaturi de urarile sale de pace si liniste in suflete, impreuna cu cei dragi.

http://www.youtube.com/watch?v=6YlcJgMvJzc


HRISTOS A INVIAT !

Fam. Nastase
Attachments
Anamaria va ofera un ou incondeiat de maicile din Bucovina
Anamaria va ofera un ou incondeiat de maicile din Bucovina
DSCN1968.JPG (120.52 KiB) Viewed 14220 times
Anamaria a pregatit cosul pascal pentru sfintit
Anamaria a pregatit cosul pascal pentru sfintit
DSCN1989.JPG (121.44 KiB) Viewed 14220 times
daniel iepure
Posts: 32
Joined: 25 Jan 2011, 09:42

Re: Prezentare

Post by daniel iepure »

paste fericit la toata lumea si multa sanatate
DespaDaria
Posts: 2
Joined: 29 Apr 2011, 18:26
Location: Timisoara,Romania
Contact:

Re: Prezentare

Post by DespaDaria »

Buna ziua,
Sunt Ionut, tatal unei fetite de 1 an si 5 luni, Daria Nicoleta, diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala profunda in urma cu 5 luni. Suntem din Timisoara, iar din pacate hipoacuzia nu este singura noastra problema, Daria sufera si de tetrapareza spastica. Informatii detaliate puteti gasi la adresa http://www.despadaria.ro.
Prin acest forum incercam sa intram in "comunitatea" oamenilor si parintilor hipoacuzici. Speram sa reusim cat mai repede sa o implantam pe Daria ca sa putem incepe comunicarea cu ea si pe calea frumoasa a sunetelor.
Ajut-o pe Daria
www.despadaria.ro
cristinica24
Posts: 1
Joined: 02 May 2011, 14:51

Re: Prezentare

Post by cristinica24 »

Buna ,
Ma numesc Cristina Ion si sunt mamica unei fetite de 2 anisori, diagnosticata in 10 martie ac cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda. Ce pot sa spun aici mai mult decat durerea unei mame care nu intelege de ce se intampla asta tocmai micutei mele? Sper sa imi dea Dumnezeu putere sa rezist si sa fac tot ce trebuie pt ea. Deocamdata am protezat-o auditiv si facem logopedie de o luna de zile. Din pacate fara rezultate. Desi dna logoped ne-a dat teme sa facem impreuna acasa, ne descurcam tare greu. Dl Dr Loghin, care a diagnosticat-o si trimis-o la Clinica dr Hociota din Buc, ne-a explicat ca rezultate sunt foarte rare cu protezare la hipoacuzia ei. El ne-a recomandat implantul. Nu stiu ce pasi presupune implantul, dl doctor ne-a zis sa asteptam cele 3 luni pt reevaluare dupa care vom parcurge pasii implantarii. Va rog ajutati-ma cu informatii. Am facut demersuri la cateva fundatii, una mi-a dat sperante. Deocamdata ne zbatem intr-o situatie finANCIAra destul de grea, pt ca certificatul de handicap nu s-a emis, si logopedia pe luna ma ajunge la 800 lei. M-am intors la munca desi am inteles ca mai pot ramane inca un an acasa. Sper sa aflu cat mai multe date despre cum sa imi ajut fetita. Va multumesc!
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Prezentare

Post by BrasovCosmin »

Buna seara si bine ati venit in randul nostru desi in aceste circumstante nefericite.
Nu trebuie sa disperati, medicina a evoluat si exista aceasta solutie, implantul cohlear, ce poate reda auzul copilului dvs.
Pentru mai multe informatii despre implantul cohlear va sugerez sa intrati pe site , sunt postate destul de multe materiale despre implantul cohlear si procesul de reabilitare, dar si cu rezultatele obtinute de copiii implantati.
Clinicile specializate in implant cohlear sunt cele de la rubricahttp://www.hipoacuzici.ro/centre-de-implant-cohlear_8, desi recomandarea mea personala este sa va orientati spre Timisoara, Cluj, Tg. Mures sau Clinica Urechii.
Desi reabilitarea auditiv-verbala a copilului cu implant cohlear este un proces anevoios si de durata, implantul cohlear este singura posibilitate de redare/dobandire a auzului de catre persoanele cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda.
Pentru mai multe informatii va rog sa ma contactati la nr. de telefon 0745.127.469 sau 0728.855.918.
Post Reply