Prezentare

Description of your first forum.
Post Reply
Miclea Vasile
Posts: 32
Joined: 25 Jul 2009, 20:52

Re: Prezentare

Post by Miclea Vasile »

@Gina-rares
baietelul este bine,poarta procesorul dupa ureche si merge la cresa.Cu noi parinti este o problema pt. ca ne asteptam ca sunetele puternice sa produca reactii pozitive la baietel dar..... :( deocamdata nimic,reglajul este facut la nivel foarte scazut ,sper ca impulsurile care ii sunt transmise la nerv sa-si faca efectul scontat si eu ca si tata sa aud pt. prima oara cuvantul TATA .
Rabdarea este singura problema acum,sper ca ajutorul DOMNULUI sa mai faca inca o minune in casa noastra.
Prin aceasta postare vrem sa le mutumim echipei de medici din Cluj in frunte cu dl. profesor Cosgarea ,d-nei doctor Necula pt. daruirea cu care isi fac munca,oameni MINUNATI.
DUMNEZEU sa-i calauzeasca in tot ceea ce fac.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Va inteleg nerabdarea de a vedea daca aude ceva. E necesar un timp de antrenament auditiv, in care veti face tot felul de zgomote, in asa fel incat creierul sa se acomodeze cu ele, sa le invete. Deocamdata sunteti la niste intensitati f mici, ale aparatului, care nu va permit sa intelegeti si sa invatati cuvinte. Acest lucru va veni mai tarziu, dupa ce audiograma va scadea sub 50 de decibeli. In prezent probabil sunteti intre 70 si 80 de decibeli. Inarmati-va cu rabdare, rezultatele vor veni, dar in timp si cu multa implicare din partea dvs. El trebuie sa-si batatoreasca calea auditiva si sa invete sa auda, ceea ce nu a facut pana acum. Implicati-va in munca de antrenament auditiv, pe tot parcursul zilei, in asa fel incat el sa fie inconjurat permanent de stimuli sonori, carora sa le puteti da sens. Sa-i auda si sa ii invete, ca pe viitor sa stie sa-i recunoasca si sa-i si numeasca. ( ex. Bataia in usa: incercati sa-l duceti la usa, sa bateti in usa, dupa care o deschideti. Puneti-l si pe el sa faca acest lucru.Acest lucru il va face sa asocieze exact bataia in usa cu deschiderea ei ( cu usa ) si nu cu de ex. telefonul. Mai precis, cand va invata sunetul, si creierul sau il va procesa ( recunoaste ), reactia prin care va arata ca l-a auzit va fi de a deschide usa. La fel cu telefonul ( cautati unul cu disc ; rotirea discului cu sunatul telefonului- sunati de pe un mobil ). Eu am pus mare accent pe antrenament si am obtinut rezultate f bune, si copilul a invatat relativ usor sa vorbeasca. Daca doriti va pot impartasi mai multe, eventual pe messenger. Succes si putere de munca.
gina_rares
Posts: 12
Joined: 04 Sep 2009, 21:07

Re: Prezentare

Post by gina_rares »

felicitari pt emisiunea de pe tvr1...la anul speram sa fim si noi alaturi in tabara
alexandra28
Posts: 7
Joined: 23 Aug 2009, 19:52
Location: IASI
Contact:

Re: Prezentare

Post by alexandra28 »

Felicitari pt emisiunea de pe tvr1...la anul speram sa fim si noi invitati in tabara ca ne dorim sa facem cunostinta si cu altii parinti.
Octavian
Posts: 14
Joined: 07 Sep 2009, 09:30

intrebare

Post by Octavian »

Are cineva emisiunea care a fost pe TVR1 ?
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Prezentare

Post by Varga Claudiu »

Buna, ma numesc Varga Claudiu, sunt din Timisoara si am un baietel, Darius - Razvan, de 1an si 11luni cu Hipoacuzie Neurosenzoriala Bilaterala Profunda. Ne-am dat seama de aceasta problema inca din maternitate cand sotia a sesizat faptul ca la trantirea usilor de la salon copilul nu tresare, iar ceilalti copii tresareau. Dupa sarbatorile de iarna l-am contactat pe dl. doctor Gheorghe Iovanescu de la Clinica ORL Pediatrie Bega, care in prima instanta a fost putin retinut in a ne da un verdict clar. Tot cu ajutorul dansului am intrat in legatura si cu dl. doctor Draganescu (un om deosebit) care ne-a rugat sa revenim peste 2 luni (pe cand copilul urma sa aiba aproximativ 4 luni) pentru a ne face o baterie de teste cu ajutorul carora sa ne dea un raspuns clar. In data de 13 Martie 2008 (o data de neuitat) am fost la domnul doctor Draganescu si am facut testele. Verdictul a fost dur pentru noi -Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala Profunda. Domnul doctor ne-a incurajat si ne-a sfatuit sa luam legatura cu dl. Profesor Dr. Cotulbea in vederea programarii pentru realizarea unui implant Cohlear. Am fost foarte dezamagiti de acest dignostic si din acel moment am incercat sa aflam tot ce se putea despre Implantul Cohlear. Am fost pentru confirmarea diagnosticului si la Seghed, ne-am interesat de posibilitatea efectuarii operatiei la Seghed sau Viena si in final dupa mai multe recomandari l-am contactat pe domnul Prof. Dr. Cotulbea pentru realizarea Implantului (pot sa multumesc aici familiei Loghin care ne-a ajutat cu sfaturi utile si domnului Stanciu care ne-a acordat raspunsuri si explicatii la toate intrebarile noastre cu privire la implantul Cohlear). Am asteptat la recomandarea domnului doctor Cotulbea, ca Darius sa faca 1 an, moment in care am inceput sa facem toate investigatiile necesare pentru a putea intra in operatie si la 1 an si 1 luna fix operatia de implantare a fost efectuata cu succes. Dupa activarea aparatului, pe data de 05.01.2009, reactiile copilului nu s-au lasat mult asteptate, dupa 2 saptamani de exercitii cu doamna Logoped, Darius intorcea capul dupa sunetele pe care le faceam (baloane sparte, batai in farfurie, strigat pe nume...). Am fost foarte incantati de progresele lui si acum avem un vocabular de cuvinte pe care le pronunta clar aproape ca al unui copil de varsta lui. Muncim in continuare pentru a obtine si alte rezultate care cred ca nu se vor lasa mult asteptate.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Prezentare

Post by BrasovCosmin »

@octavian
pe saptamana viitoare sper sa primim DVD-ul cu filmul de pe TVR1, urmand a fi postat pe site impreuna cu filmul de anul acesta
scz de filmele de pe DVD 1 & 2, le am insa nu am reusit sa ma intalnesc cu administratorul firmei de webdesign ptr a le posta pe site
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

pentru cine doreste reportajul de la TVR, va anuntam ca asociatia este in demersuri de a primi cedarea drepturilor de difuzare de la TVr. atunci acel film va putea fi distribuit parintilor sau chiar postat pe site.
Va mai comunic ca s-au obtinut inca 10 min pe TVR 3, la emisiune " Izvoare de sanatate " unde va fi prezentat partial. Data difuzarii va fi comunicata ulterior.
Octavian
Posts: 14
Joined: 07 Sep 2009, 09:30

pt Brasov Cosmin

Post by Octavian »

ms si astept, pt filmele care le ai deja poate poti sa mi le trimiti prin e-mail, adresa o ai baby@lucnet.ro.
Post Reply