Prezentare

Description of your first forum.
parleamariana
Posts: 7
Joined: 19 May 2010, 20:39

Re: Prezentare

Post by parleamariana »

Buna ziua,
Suntem din Braila, fam. Parlea, avem un baiat de 17 ani, implantat in 2001, cand avea 7 ani. A fost primul implant realizat la minori in Romania, in Bucuresti la clinica Dr. Dorin Hociota. Din punct de vedere chirurgical, al reglajelor si al logopediei implantul a fost o reusita.
Medicul chirurg si medicul audiolog sunt si in prezent in clinica, iar logopedul cu care am lucrat este pensionar.Desi a fost implantat la o varsta foarte inaintata, printr-o munca asidua in echipa(chirurg, audiolog, logoped si familia inspecial 24 de ore din 24 deore) Alexandru este in clasa a VIII a intr-o scoala normala cu rezultate de care suntem foarte mandri. Daca locuiti in apropierea Bucurestiului sfatul nostru este sa nu ocoliti clinica Dr. Dorin Hociota. Pentru mai multe ditalii daca doriti ne puteti contacta la telefon 0746238633(cosmote); 0756101432(orange)
Toate cele bune,
Fam. Parlea
daniel iepure
Posts: 32
Joined: 25 Jan 2011, 09:42

Re: Prezentare

Post by daniel iepure »

buna ziua si vin si eu cu o itrebare am doua aparate auditive OTICON digitale am incercat sa le vindem pt ca aveam nevoie de bani dar nu am reusit daca stiti pe cineva ca are nevoie puteti sa ma contactati la nr 0761603418 sau as dori sa le donez in cadrul asociatiei pt cei care mai au nevoie inaintea implantului sa nu le mai cumpere
va multumesc cu respect
iepure
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Punct de vedere clinici

Post by BrasovCosmin »

Punctul meu de vedere cu privire la clinicile recomandate era unul personal si pana la urma absolut subiectiv. Despre aceeasi clinica, pot exista puncte de vedere diferite din partea unor pacienti sau a familiilor acestora, experientele traite de 2 pacienti in aceeasi clinica putand fi intrutotul opuse.
De asemenea, este foarte important de retinut faptul ca punctele de vedere exprimate pe acest forum sunt unele personale si nu reprezinta punctul de vedere al asociatiei decat in cazul in care se mentioneaza expres acest lucru
Cu stima,
Cosmin Brasov
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

1 Iunie

Post by ICB »

Anamaria, purtatoare de implant cohlear bilateral, cu ocazia zilei de 1 Iunie, va prezinta o parte din activitatile ei, specifice varstei de 5 ani, pe care reuseste sa le desfasoare cu succes, datorita unei reabilitari corecte: patinaj ( intelege indicatiile antrenorului pe fondul unui zgomot mare de fond dat de muzica si de cascada din vecinatatea patinoarului), sanius, dans, mersul cu role, bicicleta, trotineta, bungee jumping, calarie, aruncari la cos, etc.

http://www.youtube.com/watch?v=NdTcuz77YbQ


Tuturor copiilor un sincer La Multi ani !

Anamaria
Attachments
Anamaria- bungge jumping
Anamaria- bungge jumping
jumping3_0002.jpg (26.6 KiB) Viewed 17005 times
Anamaria- promovata in grupa de Patinaj Artistic
Anamaria- promovata in grupa de Patinaj Artistic
DSCN1815.JPG (70.98 KiB) Viewed 17005 times
Anamaria- prima Diploma la patinaj
Anamaria- prima Diploma la patinaj
DSCN1718.JPG (69.65 KiB) Viewed 17005 times
2na
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2011, 15:22
Location: Macin-Tulcea
Contact:

Re: Prezentare

Post by 2na »

Buna,ma numesc Doina sunt din Macin jud Tulcea mama unei fetite de 13 ani Tandara Florentina-Lavinia care are nevoie de un implant cohlear care costa 30.000 de euro.Fundatia" Mereu Aproape" s-a oferit sa ne ajute difuzand un reportaj despre Lavinia,http://fundatiamereuaproape.ro/tandara- ... lorentina/ in speranta ca ne vor ajuta sa strangem suma de bani necesari interventiei.http://observator.a1.ro/campanii-observ ... 5.html.Din pacate pana acum am strans suma de 11.500 de euro.Domnul dr.Tudor Adrian de la Clinica Urechii cunoaste cazul Laviniei si tinand cont ca este deja adolescenta ar trebui ca Lavinia sa fie operata cat mai repede.V-as ruga daca ne-ati putea ajuta in strangerea totala a sumei.Ma puteti contacta pentru eventuale informatii la adresa de mail,doinalavynutz@yahoo.com
Puteti dona pentru Lavinia!

Conturi Fundaţia Mereu Aproape, CIF 18212553:

în lei: RO 05 BRDE 450 SV 0729 533 4500,

în Euro: RO 31 BRDE 450 SV 2376 153 4500

deschise la BRD GSG SMCC, cod SWIFT BRDEROBU

...(cu specificatia;pentru Tandara Florentina-Lavinia)CONTURILE SUNT VALABILE PANA LA SFARSITUL LUNII IUNIE.

SAU

In conturile deschise la BCR filiala Macin.

COD CONT LEI, IBAN: RO53RNCB0257016308080003

COD CONT EURO,IBAN:RO26RNCB0257016308080004
Attachments
img027-001.jpg
img027-001.jpg (53.26 KiB) Viewed 16975 times
2na
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2011, 15:22
Location: Macin-Tulcea
Contact:

Re: Prezentare

Post by 2na »

ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Bine ati venit pe site-ul nostru. Am auzit povestea fetitei dvs si sper ca implantul va reusi sa imbunatateasca auzul ei. Va doresc succes in tot ceea ce urmeaza, stransul banilor, implantul dar mai ales recuperarea. Sunt etape grele si ptr varsta copilului dvs cam delicate. Trebuie sa va spun ca varsta nu e din cele favorabile implantului ( in cazul copiilor nascuti cu deficienta de auz sau care si-au pierdut auzul de mici, fara a dobandi limbajul ),ceea ce face sa existe o incertitudine asupra sanselor de recuperare. Studiati bine problema si evaluati-va sansele de recuperare ale auzului prin implantare. Cautati cazuri similare (implantate la varsta apropiata de varsta fiicei dvs ) si vedeti care sunt rezultatele. Va doresc succes, putere si Doamne ajuta sa fie bine ptr fetita dvs.
2na
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2011, 15:22
Location: Macin-Tulcea
Contact:

Re: Prezentare

Post by 2na »

In primul rand va multumesc pentru incurajari.Am urmarit pe internet aproape toate cazurile de copii implantati tarziu,cum e cazul copilului meu,sunt pareri pro si contra.Lavinia este demutizata,merge la o scoala normala,si faptul ca ea a auzit cu aparatele o perioada asta o ajuta foarte mult,majoritatea medicilor la care am fost ne-au dat sanse de reusita.Am fost chiar si in Franta si medicii de acolo ne-au spus acelasi lucru pe care ni l-au spus si medicii romani.Cunosc o fetita din oras cu noi care a fost implantata in Italia cam tot la varsta Laviniei,acum are 19 ani,a terminat liceul cu bine si acum urmeaza sa intre la facultate se simte foarte bine cu implantul si aude la fel de bine.Cat despre recuperare e de asteptat faptul ca nu vor aparea rezultate imediate.
Va multumim si speram sa strangem aceasta suma de bani necesari interventiei,si sa fie operata cat mai repede.
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Prezentare

Post by Ignea Marius »

Doamna Doina,ma bucur ca reusiti sa insuflati o speranta fetitei dumneavoastra!!
Din punctul meu de vedere daca fetita este invatata cu aparatul auditiv si demutizata,in plus avind o virsta de 13 ani,partea de corectie a vorbirii dupa implant va fi CU MULT mai facila...Mai ales ca un implant cohlear dupa cum am constatat are o reproducere a auzului aproape PERFECTA.
Ma surprinde totusi faptul ca nu ati apelat la implantarea decontata de ,,minunatul" sistem sanitar,pentru ca sint firme de implant care au avut reusite,si totodata medici ORL buni,chiar daca nu au atitea operatii de implant la activ ca cei de peste hotare.Stiu ca numarul de implanturi decontate de CAS pe an este redus-un hatis birocratic pe care l-ati simtit din plin,dar poate ar fi bine sa incercati varianta unei implantari in tara,Timisoara ar fi departe pentru dumneavoastra la domnul Cotulbea,dar si la Bucuresti sint medici buni...Cu atit mai mult ca Lavinia este minora...
Probabil ca inca nu ati citit postarile mele din forum,eu la ora actuala sint protezat de la 9-10 ani,demutizat clasic si integrat in invatamintul de masa de la gradinita pina la liceu dar virsta de 43 de ani deja ma face sa inclin defavorabil un implant,este ATIT de bine dimineata sa beau la prima ora o cafea in liniste fara sa aud un telefon sau o sonerie de la usa...
Va doresc din tot sufletul sa reusiti ceea ce v-ati propus cu Lavinia,CU ATIT mai mult ca este la o virsta la care orice informatie auditiva bine perceputa este un adevarat ATU pe mai departe,asa cum am spus inainte,corectia vorbirii se poate face MULT mai simplu.
Cu prietenie,
Marius Ignea,Timisoara
PS Lavinia a reusit sa invete pe linga demutizare si citirea de pe buze ? Daca da este un avantaj foarte bun in cazul in care bateria de la aparat s-a descarcat sau pe viitor cind veti reusi implantul sa se intimple acelasi lucru.
Din nou acelasi...
2na
Posts: 6
Joined: 13 Jun 2011, 15:22
Location: Macin-Tulcea
Contact:

Re: Prezentare

Post by 2na »

Lavinia va fi operata aici in Romania la spitalul Grigore Alexandrescu,de catre domnul doctor Adrian Tudor.Cat despre decontarea banilor de catre sistemul nostru medical,vreau sa va spun ca am umblat peste tot,la Casa de asigurari de Sanatate Tulcea am incercat sa accesam vestitul formular E112 dar acesta nu este valabil in cazul Laviniei deoarece are peste 7 ani iar acesta este valabil pentru copii de pana la 7 ani.Lavinia este demutizata,citeste pe buze pentru ca aparatele nu prea o mai ajuta.
Post Reply