Prezentare

Description of your first forum.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Anamaria, purtatoare de implant cohlear bilateral, va prezinta aspecte din activitatile, incheiate la sfarsitul anului cu cate o serbare dedicata Craciunului. altele decat cele prezentate anterior ( pian, inot, balet )
Dintre cele cuprinse in film sunt: Serbarea de la patinoar, Serbarea de la Clinica Urechii (unde a fost invitata la intalnirea cu copiii hipoacuzici si cu Mos Craciun), Serbarea de la Gradinita (care a cuprins cantece si poezii, dar si 3 dansuri pe muzica lui M. Jackson, Cancan, precum si o hora populara) Serbarea in Limba Engleza , fragmente din petrecerea de la ziua Anei (cand a implinit 6 ani). Mos Craciun a primit scrisoarea Aneimaria si i-a adus cadoul mult dorit: un pian adevarat. Concertul caritabil, sustinut de copiii hipoacuzici cu performante deosebite ( Formatia ASCULTA VIATA ), unde au cantat cu clopotei, a avut ca scop strangerea de fonduri pentru dotarea Clinciii ORL din cadrul Spitalului de Recuperare Iasi.
. Toate aceste activitati demonstreaza complexitatea reabilitarii copilului cu implant ( din punct de vedere verbal, muzical, educatie ritmica, echilibrare psiho-emotionala, incredere de sine, etc) pentru a atinge normalitatea si fara a se deosebi de ceilalti.


http://www.youtube.com/watch?v=sbe1Ljph7XQ


Anul Nou 2012 sa va aduca sanatate, putere de munca si succese cat mai multe. Sa aveti parte de tot ceea ce va doriti alaturi de fiintele dragi voua.

LA MULTI ANI 2012 !

Anamaria si familia
Attachments
Anamaria pe scena unui spectacol caritabil
Anamaria pe scena unui spectacol caritabil
concet anamaria poezie engl_0003.jpg (15.06 KiB) Viewed 17766 times
Anamaria a 6 ani
Anamaria a 6 ani
DSCN4877.JPG (72.49 KiB) Viewed 17766 times
Anamaria si Mos Craciun
Anamaria si Mos Craciun
DSCN4852.JPG (70.51 KiB) Viewed 17766 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Anamaria purtatoare de implant cohlear bilateral, la 5 1/2 ani demonstreaza ca, cu ajutorul unei recuperari auditiv verbale corespunzatoare, integrarea sa socio-educationala este asemanatoare cu a copilului auzitor, fara nici o diferenta.
Filmul a fost prezentat impreuna cu lucrarea " Integrarea socio-educationala a copilului cu implant cohlear " de catre D-na Logoped principal Cazacu Nicoleta, cu ocazia taberei de la Sovata - 2011, si surpinde ca exemple aspecte din cadrul activitatilor extracuriculare desfasurate de Anamaria - eleva sa:
- lectii de limba engleza- cca 700 cuvinte( asemanatoare cu cele de logopedie)
- karaoke in limba engleza ( aplicarea cuvintelor invatate si exercitii de educatie ritmica )
- lectii de inot ( intai cu labiolectura, apoi si cu implantul sub casca, oferindu-i o comunicare buna in mediu zgomotos si un progres mai rapid )
- lectii de patinaj ( poseda un bun echilibru si comunica bine in mediul zgomotos )
- lectii de pian ( exercitii de ritm, intonare si stimulare precum si capacitatea ei de a intelege mesajul lectiilor si de a aplica cunostintele invatate pe pian)
Scopurile acestor activitati sunt, pe langa dezvoltarea fizico-intelectuala specifica, dobandirea increderii de sine , realizarea comunicarii cu diferiti pedagogi, atat de necesara la scoala si integrarea in diferite colectivitati.
Acum Anamaria are 6 ani si progresul inregistrat de la data realizarii filmului si pana in prezent ( 6 luni ) este semnificativ in toate activitatile.

https://www.youtube.com/watch?v=lXbwujP0pz0
Attachments
Anamaria petrecere Hallowen patinoar
Anamaria petrecere Hallowen patinoar
ana om zapada.JPG (35.91 KiB) Viewed 17697 times
Anamaria zana
Anamaria zana
DSCN4457.JPG (124.45 KiB) Viewed 17697 times
ciutadragos
Posts: 9
Joined: 02 Nov 2011, 21:31

Re: Prezentare

Post by ciutadragos »

BUNA ZIUA.Ma numesc Ciuta Dragos Daniel,sunt din Drobeta Turnu Severin,am un baietel Ciuta Mihai Valentin de 10 ani,diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda la varsta de 1.5 ani la spitalul Panduri Bucuresti,implantat cohlear la varsta de 4.5 ani la Timisoara de profesorul Cotulbea,acum Mihai este in clasa a 4-a la scoala normala,mai exact Liceul Waldorf Timisoara.progresele sunt enorme si momentan ne zbatem pentru achizitionarea procesorului Opus 2.Orice probleme sau informatii pentru cei care au nelamuriri despre implantul cohlear nu ezitati sa ma contactati :D 0740935516 sau 0742382563
ciutadragos
Posts: 9
Joined: 02 Nov 2011, 21:31

Re: Prezentare

Post by ciutadragos »

Image
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

In cadrul unei ore de logopedie, copii cu implant cohlear Medel va ofera un martisor confectionat de manuta lor

si totodata va doresc din inima o primavara minunata alaturi de cei dragi.


http://www.youtube.com/watch?v=2hu-IbXVMRo
Attachments
Anamaria si martisoarele sale
Anamaria si martisoarele sale
DSCN5200.JPG (73.43 KiB) Viewed 17634 times
martisoare
martisoare
DSCN5195.JPG (120.75 KiB) Viewed 17634 times
martisoare
martisoare
DSCN5194.JPG (119.74 KiB) Viewed 17634 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

8 Martie - La multi Ani !

Post by ICB »

Anamaria ( 6 ani ), implantata cohlear bilateral, cu ocazia zilei de 8 Martie va interpreta la pian dupa 7 luni de studiu, cateva cantecele de primavara (Mamaruta ruta, Cuculet cu pana sura, Ceata lui Pitigoi, Banu Maracine, In leagan, Piticii, etc )
Totodata le ureaza tuturor Doamnelor din familia dvs, un calduros La Multi Ani! si le ofera cu drag un buchetel de ghiocei.


http://www.youtube.com/watch?v=HA9bWW1cavQ


Anamaria si familia.
Attachments
Anamaria si ghioceii
Anamaria si ghioceii
anamaria 1 martie mic_0002 corect mic.jpg (82.63 KiB) Viewed 17610 times
chiticaru.valentin
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2012, 16:33

Re: Prezentare

Post by chiticaru.valentin »

Buna ziua numele meu este chiticaru Valentin sunt din brasov si sunt diagnosticat cu hipoacuzie bilaterala sever\profunda! Povestea mea incepe la varsta de 7 ani cand am fost in poiana Brasovcu familia iar a doua zi nu mai auzeam! Mama mea a mers la vremea aceea cu mine la doctorii din brasov, stimabili doctori mau pasat de la unu la altul pana am ajuns la bucuresti moment in care Domnii doctori miau spus ca nu mai au ce sa imi faca si ca doctorii de la brasov trebuiau sa ma puna la perfuzie inca de la inceput atata tot! Astfel am ramas cu acest handicap din cauza incompetentei doctorilor la acea vreme este un caz atat de stupid inca nici la ora actuala nu inteleg cum sa intamplat asa ceva! Caut acum indrumare si multe sfaturi pareri si ajutor pe acest site deoarece eu aveam pana acum hipoacuzie medie pe urechea stanga purtam aparat auditiv pana de curand (acum 3 saptamani) cand nenorocirea sa intamplat ...Nu mai aud nici cu aparatul ajungand urechea stanga in nici o luna de la hioacuzie medie la hipoacuzie profunda (audiograma atinge pragul de 120 de db aproape) ! Am mers la bucuresti in momentul in care nu mai auzeam corespunzator am fost internat 3 saptamani la Spitalul militar Carol Davila (din 16.03 pana in 29.03.2012) la domnul doctor David Lucian un Medic extraordinar , am facut perfuzie cu vitamina B1 B6 si Pentoxifylline in decurs de 2 saptamani si 2 injectii cu dexamethasone in urechi pentru am reveni pe urechea stanga deoarece era o scadere foarte mare intrun timp atat de scurt! Vineri 30.03.2012 am ajuns la clinica urechi unde dr tudor mia facut cateva investigatii in urma carora mia spus ca in urechea stanga am un lichid si ca trebuiesc investigatii suplimentare cu privire la problema aceasta! Este posibil sa fac operatie pentru a scoate acel lichid din ureche si sa imi revina din auz sau sa imi scoata lichidul si acesta sa revina si sa nu pot pune implant cohlear pe acea ureche! In momentul de fata sunt la fel cum am intrat in spital fara nici o schimbare in privinta auzului din pacate ! Rog pe cei care au un sfat cu privire la implantul cohlear sau cu privire la acel lichid din ureche situatii asemanatoare sa imi dea cateva sfaturi ! Este prima oara cand simt ca totul se Duce pe apa sambetei am 23 de ani sunt student anul 3 urma sa imi dau licenta si sa termina facultatea munceam si totul era ok pana sa intamplat aceasta situatie ! Este prima oara cand intru pe acest site si caut ajutor la persoane cu aceiasi situatie ca si mine nu stiu multe despre implantul cohlear si caut sa invat sa adun cat mai multa informatie cu privire la acest lucru! Daca sunt persoane din brasov sau din imprejurimi rog sa imi dea un mesaj pe site sau sa imi lase un id de mess pentru a lua legatura ! va multumesc si multa sanatate tuturor!
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Prezentare-Draga Valentin...

Post by Ignea Marius »

Puteai pe linga faptul ca nu ai fost pe deplin lamurit la faptul ce ti-au explicat medicii legat de acel lichid din ureche care ar insemna o otita severa si repetitiva din pacate operabila,sa cauti pe internet ceea ce ai aflat de la medici...Asta pentru ca,fara suparare,internetul nu inseamna doar messenger sau Facebook,ci si o documentare asupra unor probleme medicale sau de alta natura...
Iata un link:
http://forum.romedic.ro/prod/lichidul_s ... 24078.html
Mai sint si alte linkuri interesante care te-ar putea lamuri,depinde de tine sa fii interesat sa cauti ceea ce te intereseaza...
Linkuri referitoare la implantul cohlear ar fi destule....
http://www.sanatateatv.ro/sfaturi/orl/c ... t-cohlear/
http://www.cochlear.com/ro/node/12897
http://www.medel.com/int/show4/index/id ... /DOWNLOADS
http://www.cochlear.com/ro/node/12789
Ti-am trimis 2 linkuri de la firme de implant(Med-EL si Nucleus) care lucreaza in Romania si anumite criterii pentru a fi intrat in programul national de implant la care urmeaza sa ma inscriu si eu...evident prin asigurare CAS,deoarece costul unui implant implica rate bancare(peste 20 ooo de euro)Insa pina la un implant decontat de CAS se poate astepta mai mult de un an...Ramine de vazut ce vei reusi cu operatia de eliminare a aceste otite infinite precum si cu tratamentul medicamentos destul de agresiv dupa mine...
Sincer sa fiu tot ceea ce ti-au explicat medicii de la Bucuresti este cit se poate de adevarat...
Iata si un link al clinicilor din Romania care realizeaza implanturi cohleare...
http://www.hipoacuzici.ro/centre-de-implant-cohlear_8
Cred ca ti-am oferit destule amanunte...Probabil exista in cadrul acestei asociatii situatii dificile ca si a ta,prin care un implant a devenit imperios necesar...insa trebuie si rabdare!!
Mult succes!
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
chiticaru.valentin
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2012, 16:33

Re: Prezentare

Post by chiticaru.valentin »

Buna ziua domnule Ignea Marius in primul rand multumesc pentru raspunsul prompt si pentru sfatul dat! Bineinteles ca am cautat si caut zilnic pe internet detalii situatii si cazuri asemanatoare cu privire la situatia mea! Am citit acel post de pe medic.ro insa eu mam referit la sfaturi si pareri personale persoane care au fost in situatii asemanatoare intelegeti, nicidecum ca as vrea sa stau frumos si sa astept linkuri pe acest forum si sa fiu comod! As dori sa va mai spun despre tratamentul medicamentos ati considerat ca este cam agresiv sa va spun acum si ce medicamente iau in momentu de fata: Sermion 30mg, Miligamma N, betaserc si prednison ritcher 5mg ! cam asta ar fi tratamentul meu timp de 3 saptamani pana sa ajung iarasi la bucuresti sa vad daca acel lichid sa retras si ce este de facut in continuare! In legatura cu acel lichid nu mi-a putut spune mai multe deoarece cu o zi inainte facusem injectie cu dexamethazone si nu putea sa faca analizele in mod corespunzator ! chiar sper ca urechea stanga sa isi revina asa cum era la hipoacuzie medie! Ce ma framanta este curiozitatea...de cand ar putea fi acel lichid in ureche si cat de tare mia afectat auzul in timp eu asemenea analize nu am mai facut de foarte mult timp!Iar ca o concluzie vreau sa spun ca ma bucur enorm ca a depistat acel lichid mai bine sa descopere ceva si sa fie ceva de facut decat sa nu descopere nimic si sa nu se stie cauza! Cine stie ce sa intamplat si de ce am avut o atat de acuta scadere pe urechea stanga! In momentu de fata telefonul ascultatul muzicii au devenit activitati pe care nu le mai pot face la fel si discutia si socializarea cu persoanele de langa mine se realizeaza foarte greu! In legatura cu implantul este cale lunga stiu lucrul asta stiu ca este decontata operatia pe o ureche de catre CAS iar pentru cealalta ureche am un referat de la doctor David pentru sponsorizare! Un sfat in legatura cu sponsorizarea ,cum sa abordez si sa actionez in acest caz! Multumesc pentru linkuri si sfaturi domnule Marius si sper ca situatia sa se rezolve intrun sfarsit !

Cu stima si Respect
Chiticaru Valentin , Brasov
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Prezentare

Post by daniela »

Buna ziua,
Banuiesc ca si pana acum auzeati doar cu o ureche (cea stanga, protezata) deci nu cred ca implantul bilateral este cea mai buna solutie. Daca medicii spun ca se poate, ati putea incerca implantul la urechea dreapta unde, daca am inteles bine, nu aveti lichid. Singurul avantaj din a avea doua implanturi este orientarea in spatiu, care la varsta dvs, ma indoiesc ca se mai poate recupera, in rest fiind mai mult dezavantaje (costuri mult mai mari si mai multe operatii). Pe de alta parte, desi implantul v-ar asigura un auz foarte bun (audiograma ajunge la 20 - 30 decibeli) cred ca ar trebui sa nu va grabiti si sa luati aceasta decizie doar dupa ce se rezolva problema cu lichidul. Daca exista posibilitatea de recuperare a auzului, este pacat sa nu folositi resturile de auz existente.
Nu vreau sa credeti cumva ca sunt contra implantului, dar implantarea fiind o solutie radicala (toate resturile de auz de pe acea ureche se pierd) trebuie folosita doar atunci cand nu mai exista alta varianta. Si din fericire implantul se poate face la orice varsta, chiar la 80 de ani.
In cazul fetitei mele nu am avut probleme de genul otitei dvs. deci nu sunt in masura sa va dau sfaturi in acest sens.
Sper sa aveti noroc si tratamentul sa dea rezultate.
Post Reply