Prezentare

Description of your first forum.
Post Reply
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Prezentare

Post by BrasovCosmin »

Fiecare utilizator este rugat sa se prezinte fata de ceilalti, sa faca cunoscut scopul pentru care a intrat pe acest site, daca este hipoacuzic/hipoacuzica, cauzele, evolutia cazului, etc.
Ms
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Prezentare

Post by BrasovCosmin »

Daca tot am postat primul mesaj, sa ma si prezint pe scurt : ma numesc Cosmin Brasov, sunt din Sibiu, am o fetita, Alexandra, nascuta pe 12.04.2006, a fost diagnosticata cu hipoacuzie neurosenzoriala profunda la varsta de 10 luni la Bucuresti, diagnostic confirmat la Timisoara. A fost operata in 6 dec. 2007 la Timisoara de echipa dlui. dr. Cotulbea cu implant cohlear Pulsar. Implantul a fost activat in 17 ian 2008, are procesor de sunet Opus II.
Fetita face logopedie la Scoala speciala din Sibiu si dupa un an de la implantare se vad roadele. A inceput sa vorbeasca, desi mai greoi, insa suntem pe calea cea buna.
Cam atat.. Mai multe discutii in celelalte rubrici.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Prezentare

Post by BrasovCosmin »

Chiar nu imi doresc sa fiu singurul care posteaza comentarii.... :cry: cei care va inregistrati va rog sa va prezentati.. nu trebuie sa va dati datele personale (nume complet, adresa, telefon) ci numai o scurta prezentare a motivului pentru care v-ati inregistrat pe acest forum (dvs sau un copil hipoacuzic, depistare, implantare, etc). :)
Asa ca va rog frumos sa tineti cont de rugamintea mea ..multumesc !
Barsan
Posts: 2
Joined: 25 Feb 2009, 09:27
Location: Brasov
Contact:

Re: Prezentare

Post by Barsan »

Ma numesc Barsan Gabriel, sunt din Brasov si am o fetitza Alessia ,nascuta in 02.08.2006. Cand fetita noastra a implinit 5 luni am observat ca nu reactioneaza deloc la zgomote . Primul la care am fost a fost medicul ORL-ist , care confirmandu-ne temerile ne-a trimis la un audiolog din orasul nostru. Audiologul suspectand o otita ne-a dat tratament , dar dupa cateva saptamani si mai multe teste la un nivel de 50 de decibeli si-a dat seama ca este o problema la nivelul urechii interne si asa am ajuns la Bucuresti la Panduri unde aveau aparatura pentru diagnostic mai performanta .Acolo sa pus diagnosticul de hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda , iar ca solutii sa recomandat protezarea cu proteze auditive si logopedie timp de 6 luni dupa care urmeaza o reevaluare .Imediat am pus proteze auditive pe care le-a purtat de la varsta de 6 luni la 1an si 2 luni , si am mers la logoped in orasul nostru de 2-3 ori pe saptamana . Dupa aceasta perioada neavand un castig major sa recomandat implantul cohlear .La varsta de 1an si 4 luni (12.12.2007) am reusit sa facem implantul la Timisoara .
In momentul de fata sunt 15 luni de la activarea implantului ,facem reglaje si logopedie si suntem mandrii ca incepem sa ne intelegem cu fetitza noastra ,iar vocabularul ei cuprinde cuvinte ca : “unde” , “papa”
“ceai” , “suc” si multe multe altele .
mitalex2
Posts: 3
Joined: 13 May 2009, 19:14

Re: Prezentare

Post by mitalex2 »

Sunt Cristi Mitroi din Bucuresti. Am doi baieti hipoacuzici bilateral.Pe scurt:
Alexandru , 10 ani implantat la varsta de 5 ani la Timisoara.Ocupatia lui este de elev in clasa a II-a in invatamant de masa.
Adrian,6 ani implantat la 2,5 ani la Timisoara.Este prescolar la gradinita de masa cu rezultate apropiate de cei de varsta lui.
Suntem printre veteranii de la Timisoara si daca va putem ajuta cumva , nu ezitati sa ne contactati.
Va dorim tuturor multa putere de munca si intelegere pentru "comorile" dumneavoastra!
danny lungu
Posts: 2
Joined: 03 Jul 2009, 22:05

Re: Prezentare

Post by danny lungu »

Numele meu este Luminita Lungu am un baiat de 9,6 ani care la varsta de 3 ani a fost diacnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda, la varsta de 4,3 ani a fost implantat la Bucuresti.
Danny a terminat clasa a 2-a la o scoala normala cu rezultate bune, iar in paralel cu scoala face si scoala de muzica , canta la pian, iar clasa a 2-a la scoala de muzica a terminat-o cu mult peste asteptarile tuturor, fiind cel mai bun elev din scoala in anul 2 la pian .
elena
Posts: 8
Joined: 03 May 2009, 14:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare

Post by elena »

Ma numesc Elena Mocanu sunt din Bucuresti, am un baietel de 3,4 luni Alexandru diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda la varsta de 1,4 luni iar la 1,8 luni am reusit sa facem operatia la Timisoara .In prezent Alex merge bine am facut o perioada logopedie la Sibiu iar in prezent la Bucuresti cu D-na Ataman Cecilia.Din toamna Alex va merge la gradinita de masa si noi speram sa ne descurcam bine
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Buna. Am o fetita de 3 ani si jumatate, diagnosticata cu Neuropatie auditiva la varsta de 11 luni, la Bucuresti, implantata la Viena la 1 an si 7 luni, cu un aparat Pulsar, si la 3 ani si 5 luni, bilateral, cu un aparat Sonata. Fetitei ii merge foarte bine, in prezent fiind in faza de a exprima propozitii mai complexe, iar din toamna va frecventa o gradinita normala. Daca va pot ajuta cu informatii va rog sa nu ezitati sa apelati.
Monica Rotaru
Posts: 1
Joined: 10 Jul 2009, 13:45

Re: Prezentare

Post by Monica Rotaru »

Buna ziua,
Sunt mamica unui baietzel de 2 ani si 3 luni diagnosticat cu neuropatie auditiva. Contrar asteptarilor, am observat ca Matei aude si se dezvolta in ritm normal. Intelege absolut tot si a inceput sa verbalizeze.
marial
Posts: 52
Joined: 27 Apr 2009, 17:51

Re: Prezentare

Post by marial »

Sant din Timisoara si sunt mama unui baietel care de curand a implinit 7 ani.A fost diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda ,iar in 2007,la varsta de 5 ani si jumatate a fost implantat.Ceea ce pot sa va spun este faptul ca ulterior implantarii si deasemenea in urma numeroaselor ore de logopedie,baietelul meu a facut progrese enorme si este in stadiul in care poate sa spuna o poezie sau o scurta povestire.Santem foarte multumiti de rezultate.
Post Reply