Prezentare

Description of your first forum.
chiticaru.valentin
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2012, 16:33

Re: Prezentare

Post by chiticaru.valentin »

Buna ziua doamna daniela si multumesc de raspuns! Da intradevar doar urechea stanga era cea protezata si ma descurcam totul era OK facultate munca mediu social ! Da pe urechea dreapta am hipoacuzie severa si da se poate pune implant fara nici o problema . In schimb stanga cea protezata care are lichidul acela va trebui sa fac analizele peste 3 saptamani si abia apoi sa vedem ce e de facut ! bineinteles ca vreau sa incerc sa recuperez din auz poate va fi nevoie doar implant pe urechea dreapta cum ati spus si dumneavoastra iar urechea stanga sa ramana protezata sau stiu eu alte solutii ! Poate dupa eliminarea acelui lichid auzul se va ridica mai mult sau deloc sau cum era inca am o farama de speranta cu toate ca dupa 2 saptamani de spitalizare nu sa rezolvat nimic in ultima zi vineri 30,03 sa depistat si lichidul acesta mia dat o oarecare stare ca poate mai exista o mica sansa de recuperare :D ! tocmai de aceea caut sfaturi informatii si situatii asemanatoare pareri ale utilizatorilor pentru ca informatia inseamna putere la urma urmei!

Multumesc pentru raspuns doamna daniela si multa sanatate familiei!
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Prezentare

Post by ToniBogdan »

Asteapta sa afli rezultatele analizelor si dupa aceea o sa vezi clar ce este de facut.Un lucru este sigur si trebuie sa-l sti ca implantul se recomanda doar daca la ambele urechi nu mai sunt resturi de auz(hipoacuzie neurosenzoriala profunda bilaterala).
chiticaru.valentin
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2012, 16:33

Re: Prezentare

Post by chiticaru.valentin »

Salut bogdan ! da am inteles asta pe urechea dreapta am hipoacuzie severa iar momentan pe stanga profunda acum sa vad ce se intampla cu analizele si sa stabilesc clar ce voi face mai departe! multumesc frumos de sfat bogdan ! O zi buna
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Prezentare

Post by ToniBogdan »

Salut,nu trebuie sa imi multumesti trebuie sa intelegi ca imi doresc sa ai rezultate pozitive la aflarea rezultatelor de la analize.Ramane sa ne ti la curent cu situatia ta.O seara buna,iti doresc.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Sarbatori Fericite

Post by ICB »

Anamaria cu implant cohlear bilateral a participat la un nou concurs de pian – Concursul National de Interpretare MUZICA CLASICA – Editia a
XII ce a avut loc in 6-7 aprilie 2012, Sectiunea Particulari –Prescolari, unde a obtinut Premiul I interpretand un repertoriu obligatoriu: STUDIU de Czerny si MENUET de Mozart.

Premiul I obtinut vi-l dedica cu drag, cu ocazia Sfintelor Sarbatori de Pasti si totodata incearca sa va transmita din atmosfera linistita a
Sarbatorilor de Pasti in Bucovina, rostind o Rugaciune catre Dumnezeu.

http://www.youtube.com/watch?v=goMvp0Ieo8k

Sarbatori linistite si binecuvantate si HRISTOS A INVIAT!

Anamaria si familia
Attachments
Anamaria cu un cos de oua incondeiate
Anamaria cu un cos de oua incondeiate
DSCN5354.JPG (122.32 KiB) Viewed 16213 times
Anamaria si ouale inrosite de ea
Anamaria si ouale inrosite de ea
DSCN2001.JPG (123.67 KiB) Viewed 16213 times
Marinela
Posts: 4
Joined: 23 Apr 2012, 12:04

Re: Prezentare

Post by Marinela »

Hai ca ma prezint si eu.La indemnul d-lui Ignea Marius,caruia ii multumesc pt primirea calduroasa in acest topic.

Eu,Marinela Axinte,am implant cohlear binaural SAPHUR NEURELAC din vara anului 2010.Este vorba de un singur procesor cu 2 microfoane.M-am operat la 30 de ani ca sa fiu un exemplu pt copiii mei,deficienti de auz si ei,primind vrand nevrand ''pretioasa''mostenire genetica :-( Caci traim intr-o familie mare,formata din 4 generatii,toate cu deficiente de auz si vorbire;cea mai batrana generatie fiind auzitoare pe care nu prea putem conta,din motive lesne de inteles,cum vor invata copiii nostri sa vorbeasca daca noi comunicam prin limbajul surzilor,limba noastra nativa,intre noi? Ca sa fie macar un parinte vorbitor in familie,eram canditata ideala la implant cohlear. Tot procesul(operatie,activare,reglaje...)a fost realizat la Spitalul de Recuperare-IASI.De partea operatorie s-au ocupat dr.Martu si dr.Radulescu,iar de audiograme,reglaje si de .....daruirea sfaturilor pretioase si incurajare la o viata mai buna,s-a ocupat dr.Cozma.

Malina,mandretea noastra,e cea mai norocoasa dintre toti.Aude la 70 dB,este protezata la ambele urechiuse,si se descurca foarte bine in lumea normala.Ceea ce e minunat e ca mostenire genetica a luat tot ce e mai bun de la noi,parintii.Ceea ce e trist e ca mai tarziu,ar putea pierde auzul la o ureche ajungand probabil la implant cohlear.

Nicolas,un baietandru foarte neastamparat,tot timpul are cate ceva de facut,ca de "vai de capul mamei". Din nefericire,a luat tot ce e mai rau de la noi,parintii,genetic vorbind. La cca doi anisori a fost operat.Dupa perioada de vindecare si de activare pana in prezent,la 4 anisori,frecventeaza aceeasi gradinita normala unde merge si surioara lui,dar fiecare in grupa sa.Face logopedie din cand in cand,cand are timp logopeda.As fi apelat la alta logopeda daca situatia financiara a noastra ar fi mai buna.Deocamdata suntem la mila actualei logopede fiindca ne-a lasat la pret.Cel mai mult face la scoala speciala ore de logopedie cu aceeasi logopeda si inca una alta.
Scoate sunete,cel mai bine vocale,consoane dificil de pronuntat nu prea,cuvinte simple precum ''mama'', ''apa'', ''pipi'', ''hai''.De auzit aude foarte bine,executa la comenzi vocale ''IESI!'', "Spala-te pe maini!", "nani", "Te pup", "Te iubesc", "Ti amo!" 8-) ........

Cu stima,
Marinela.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

namaria, implantata cohlear bilateral, va prezinta cateva din aspectele petrecute de ea in vacanta de primavara:
- o discutie libera despre desenele facute de ea in vacanta (ce reprezinta si cum le-a realizat) precum si diploma obtinuta la un Concurs National de Desen desfasurat intre gradinite;
- prima plimbare de primavara prin parc, cu admirarea naturii;
- studiul individual la pian al unei piese de relaxare, intitulata Cantec de Leagan.

http://www.youtube.com/watch?v=vCArN8pfEH8

Va dorim tuturor sanatate si succese in continuare.
Attachments
Anamaria - discutie libera
Anamaria - discutie libera
Snapshot 1 (4-27-2012 3-46 PM).png (251.22 KiB) Viewed 16158 times
Anamaria priveste cerul
Anamaria priveste cerul
Snapshot 2 (4-27-2012 3-47 PM).png (245.56 KiB) Viewed 16158 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Un nou succes al unui copil implantat cohlear - Vieru Ed

Post by ICB »

Vieru Eduard George ( 9 ani ), purtator de implant cohlear, frecventeaza cu succes scoala normala * cls a II a ) si practica cu succes, de circa 1 an si jumatate Dansul Sportiv. A participat la mai multe concursuri, unde impreuna cu partenera sa Elena, a obtinut clasarea de trei ori pe podium, fapt ce le-a adus performanta de a se inscrie in Federatia Romana de Dans Spotiv, Clasa Hobby, Categoria 6-9 ani, fiind legitimati la Clubul Katiusa din Iasi.
Prima lor competitie de Clasa Hobby, categoria 6-11 ani a fost organizata de Clubul Reflex - Iasi si s-a incheiat cu castigarea Premiului I de catre perechea cu nr 59- Eduard George si Elena.
Cele 4 dansuri din concurs au fost dansate pe piese muzicale diferite, de la o etapa la alta, acest lucru sporind gradul de dificultate.

http://youtu.be/vx9X8VeZBuY

La cel de al doilea concurs de Clasa Hobby, categoria 6-11 ani, desfasurat duminica la Pitesti, s-au clasat pe locul II din 23 de perechi,si astfel au promovat in Clasa E (performant este si faptul ca punctajul de promovare in Clasa E a fost realizat din numai 2 competitii ).

Felicitari si succese in continuare!
Attachments
Eduard Si Elena in timpul concursului
Eduard Si Elena in timpul concursului
Scan10002 (462x640).jpg (224.15 KiB) Viewed 16124 times
Diploma Concurs Pitesti-Dans Sportiv
Diploma Concurs Pitesti-Dans Sportiv
Scan1 (640x489).jpg (216.87 KiB) Viewed 16124 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

1 IUNIE

Post by ICB »

Anamaria, implantata cohlear bilateral, invata de 1,5 ani limba engleza ( a acumulat peste 1000 cuvinte- saluturi, culori, fructe, animale, pasari insecte, legume, verbe si conjugari, pronume, numerale, instrumente muzicale, rechizite, partile corpului, meserii, institutii, tari, capitale, continente, mari, oceane, mancare, bauturi, vesela, haine, vremea, ceasul, mijloacele de transport, familia, forme geometrice, zilele saptamanii, lunile anului, camerele, obiectele din mediul nostru, mobila, cladiri, sporturi, materii de la scoala, descrierea fizica, cuvinte de legatura, prepozitii, intrebari, plurale regulate si neregulate, alfabet, note muzicale, formeaza propozitii, poezii si cantece, etc)

si va prezinta in limba engleza cateva aspecte din "Lectia de Geografie", Poezia "Seven Days" si cantecelul "Old Mac Donald".

http://www.youtube.com/watch?v=RrZ7VY59y4c


Deasemenea va dedica cu ocazia Zilei Copilului Premiul I Special, obtinut la Concursul National " Cei Mai Mici Pianisti " Editia XI-a , desfasurat in luna Mai la Scoala de Muzica Nr 1- Bucuresti.

La Multi Ani tuturor copiilor !

Anamaria si familia
Attachments
Anamaria
Anamaria
anamaria 6 ani -2.jpg (220.29 KiB) Viewed 16069 times
Diploma
Diploma
Snapshot 4 (5-31-2012 12-30 AM).png (166.39 KiB) Viewed 16069 times
Anamaria dupa interpretarea la pian
Anamaria dupa interpretarea la pian
Snapshot 4 (5-12-2012 11-32 PM).png (106.33 KiB) Viewed 16069 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Anamaria-Spectacol Opera

Post by ICB »

Papusa balerina Anamaria ( 6,5 ani), purtatoare de implant cohlear bilateral din 2007 si 2009, timp de 1 semestru s-a pregatit in cadrul Scolii de Balet "STUDIO M" al Operei Romane Bucuresti, sub indrumarea renumitei fosta prim-balerina MAGDALENA ROVINESCU, pentru Spectacolul devenit traditie "MAGAZINUL DE PAPUSI " cu dansul BUFONII, muzica Wilhelm Tell.
De 1 an, Anamaria frecventeaza cu succes cursurile Scolii de Balet a ONB, unde invata sa se miste cu eleganta, sa aiba o pozitie dreapta si frumoasa, sa-si disciplineze pasii si sa iubeasca muzica si dansul, acestia devenindu-i prieteni.

Multumim tuturor pentru munca si daruirea lor.

http://www.youtube.com/watch?v=vU2aHSgbriE
Attachments
Anamaria la Opera
Anamaria la Opera
DSCN5622.JPG (92.53 KiB) Viewed 16027 times
Anamaria si o poza de balet
Anamaria si o poza de balet
DSCN5583.JPG (86.31 KiB) Viewed 16027 times
Anamaria va ofera o floare
Anamaria va ofera o floare
DSCN5592.JPG (89.74 KiB) Viewed 16027 times
Post Reply