Am reusit...

Post Reply
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Am reusit...

Post by Ignea Marius »

Sper ca toata lumea a avut un sfirsit de saptamina odihnitor,atit de necesar pentru reincarcarea bateriilor pentru o noua si grea saptamina de munca...
Am reusit pina la urma sa descarc filmele site-ului precum si citeva clipuri du pe Youtube ,dat fiind ca nu am atit timp la dispozitie in fata calculatorului...
Intr-adevar realizarile voastre cu minunatii vostri copii sint minunate,am constatat totusi o uriasa diferenta intre ,,antica" metoda de demutizare a mea fata de cea actuala,timpul deprinderii vorbirii in prezent este mult mai rapid,datorita acestui implant...La mine pot spune ca demutizarea a durat cam 3 ani si 6 luni,dar am continuat logopedia pina la 14 ani(de fapt continuam sa merg la familia Rona si in anii de liceu,se formase o legatura sufleteasca incredibila intre mine si ei,familia Rona considerindu-ma copilul lor de suflet,ei neavind copii)
Si la clipurile de pe Youtube am fost impresionat,multe materiale video fiind postate de unii din membrii acestui forum,oricum am vazut daruirea voastra prin care doriti sa aratati cu mindrie progresele facute de copiii vostri.
Pe vremea mea nu exista calculator si dupa cum multi dintre voi stiu ce emisiuni ,,minunate"erau la televiziunea nationala,singurul refugiu a fost lectura,asa cum am specificat intr-un mesaj mai vechi,nu am neglijat bineinteles literatura romana-Creanga,Ispirescu,Eminescu,Cosbuc,Labis,Alecsandri...Pe masura ce devoram cartile nu neglijam nici dictionarul-ORICE cuvint nou il cautam in dictionar ca sa stiu ce inseamna...
Matematica,fizica,chimia au fost alte pasiuni in liceu pe linga istorie...Dupa anii 1990 Tutea,Noica,Eliade,Cioran si-au luat ocul de cinste in biblioteca mea,pe linga multele carti despre civilizatii disparute(egipteana,greaca,mayasa)sau despre enigme ale umanitatii...
Chiar si fetita mea a prins o mare pasiune de lectura,nu este un mare devorator al calculatorului,dar cind vine de la scoala evident ea cistiga...
Probabil si setea mea de cunoastere a facut sa ajung un fel de autodidact...
Cu prietenie Marius Ignea Timisoara
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Episoade din viata...(2)

Post by Ignea Marius »

Asa cum am promis as dori sa va relatez alte episoade din ciclul meu al vietii...
NU in ultimul rind ar trebui FARA IPOCRIZIE sa spun ca minunatii mei parinti s-au implicat exrtrem de mult in integrarea mea,ca si voi dealtfel care cu GREU infruntati prejudecati si incercati sa insuflati minunatilor copii ai vostri incredere in fortele proprii...
Asa cum am postat pe citeva din mesajele mele,in liceu a FOST necesar sa iau destinul in BRATE...Dat fiind ca implicarea parintilor mei in anii de liceu nu mai putea fi atit de puternica precum in primii 8 ani de scoala...
Probabil dictia mea a jucat feste multor intercultori ai mei,dar vorbind rar si atent cuvintele pronuntate am reusit sa ma fac inteles...Insa nu totdeauna am avut parte de succes...
In clasa a 9-a diriginta mea profesoara de biologie,parea oripilata de dictia mea...Imi repeta intruna ca nu intelege ce spun,dupa vreo luna incerca sa-mi impuna sa o fac in scris...
Dupa vreo luna din activitatea scolara,fiind deja comunicativ cu colegii de clasa,sau alti profesori am indraznit in scris sa ,,spun" ce aveam de spus: ,,NU vreti sa va concentrati sa ma ascultati,ne intilnim 3 ore saptaminal si alti profesori ma inteleg ca si colegii dealtfel...SINTETI NESIMTITA !!"
Nu pot caracteriza expresia fetei avute dupa ce a citit acest bilet...Dupa terminarea orei m-a luat de brat si m-a dus la cabinetul directorului...
,,Acest elev trebuie ori exmatriculat ori sa aiba nota scazuta la purtare pentru indolenta !!"Directorul citind acel bilet a intrebat simplu,,Pentru ce?"Luind cuvintul am spus ce am avut pe suflet,,In activitatea dumneavoastra didactica nu cred ca o sa negati faptul ca ati avut elevi bilbiiti sau peltici la vorba sau care nu stiu sa spuna poezia lui RICA ...Cu ce sint eu mai greu de inteles?!"
Reactia directorului a reprezentat o mica victorie a mea,,Eu il inteleg perfect,ati putea sa va concentrati putin,acest elev are dreptate !"
Evident pina in clasa a zecea pina la un alt ciclu liceal relatia mea cu ,,stimabila"diriginta a fost oarecum incordata,imi dadea lucrarile de control disparute,la care eu PE loc am redactat o alta lucrare de control din ziua redactarii lucrarii si am rugat-o sa-mi dea nota corespunzatoare...
Tot in acei 2 ani de liceu inainte de admiterea la a doua treapta profesoara de fizica incerca sa ma descurajeze,,Fa baiete profesionala si apoi seralul urmatorii 2 ani vor fi grei,puber intirziat ce esti!!"Ambitia mea a facut sa-i demonstrez ca POT,la admitere avind media 9,al 9-lea...La inceputul clasei a 11-a tot cu ea am facut fizica,riposta mea fiind ,,Acest puber intirziat va lua si bacalaureatul..."Atunci dinsa a realizat ca nu are de a face cu un fricos...
In privinta unor idile adolescentine din liceu nu prea am avut succes,una in primul an de liceu sau doua in clasa a 11-a,simpaticele colege se simteau oarecum rusinate sa iasa cu mine in oras fiindu-le teama de birfele din clasa...
Evident la intilnirea de 20 de ani realizarea mea sociala,chiar daca nu am absolvit o facultate le-a pus oarecum in cumpana,chiar au regretat ca au fost dure cu mine...Replica mea a fost mai mult hazlie,,Decit sa intoarcem timpul inapoi sa ne amintim ce a fost sa privim inainte,doar nu o sa va casapesc pentru ce mi-ati facut acum 20-22 de ani...Ce a fost a fost,viata merge inainte,eu traiesc voi traiti !"
In timpul care-mi permite o sa mai adaug citeva episoade din ciclul meu al vietii...
Cu prietenie Marius Ignea Timisoara
Post Reply