Tabara Sovata 2011

BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Tabara Sovata 2011

Post by BrasovCosmin »

Tabara din acest an va fi organizata in statiunea Sovata, hotel Bradet, in perioada 22 - 26 iunie 2011 (miercuri - duminica). Cazarea se va face miercuri la pranz, iar plecarea duminica in jurul orei 12.00.

Momentan au fost rezervate un numar de 50 de camere, urmand ca numarul final sa fie stabilit pana in 09.05.2011. Ulterior acestei date nu se vor putea mai face rezervari, existand posibilitatea ca eventualii doritori sa isi asigure cazare fie la aceasta unitate hoteliera la pretul de lista (care este mai ridicat) sau la alte unitati de cazare, in cazul in care doresc conditii mai bune (la 20 m de Hotel Bradet este Hotelul Danubius, clasificat la 4 stele).

Hotelul Bradet este clasificat la 2 stele, consider ca are conditii ceva mai bune decat cele de la complexul Cheia, insa in limita clasificarii.
Camerele, au televizoare, sunt mai mari decat la Cheia, nu sunt dotate cu frigidere, insa am discutat cu conducerea hotelului si exista posbilitatea a se pastra alimente intr-un frigider in bucatarie. Tocmai de aceea, pentru cei care doresc conditii mai bune exista si posibilitatea cazarii la alte unitati, pretul fiind insa proportional cu calitatea serviciilor oferite.

Pretul va fi de 105 lei/zi/persoana in cazul cazarii in camera dubla sau 135 lei/zi/persoana in cazul cazarii in regim single
In pret sunt incluse : cazarea, mic dejun, pranz, cina, TVA si taxa balneara.
Toate mesele vor fi in regim de bufet suedez.
Toate camerele sunt duble insa exista posibilitatea folosirii de paturi suplimentare.

Pretul in cazul adultilor ce solicita pat suplimentar este de 90 lei.

Copii:
• pana la 3 ani beneficieaza de gratuitate
• intre 3-12 ani au 50 % din toate serviciile :
1. fara pat suplimentar: 35 lei
2. cu pat suplimentar: 45 lei
• peste 12 ani platesc pret integral la toate serviciile

In plus, puteti beneficia de serviciile oferite in cadrul complexului Spa din Hotelul Danubius, pretul fiind redus la jumatate pentru persoanele cazate in hotelul Bradet, respectiv 20 lei in timpul saptamanii, si 25 lei vineri – duminica.
Pentru copii, preturile sunt de 10, respectiv 12.5 de lei. Mentionez ca intre cele 2 hoteluri se poate circula si printr-un tunel, astfel incat sa nu trebuiasca sa iesiti afara.

Rezervarile pentru tabara se vor face, incepand de miercuri 06.04.2011, fie prin email la adresa brasov.cosmin@gmail.com, fie telefonic la numerele 0745.127.469 sau 0728.855.918. In masura in care datorita serviciului, voi fi nevoit sa resping vreun apel telefonic, va rog sa nu interpretati acest lucru ca un act de rea vointa din partea mea si sa reveniti, eventual dupa ora 16.00.
Rezervari se vor putea face pana la sedinta asociatiei, inclusiv, respectiv pana in data de 07.05.2011.

Fie ca imi trimiteti email fie ca ma sunati, va rog sa imi comunicati urmatoarele date :
- numele si numarul persoanelor care vin in tabara,
- numele persoanei purtatoare de implant cohlear, data nasterii, data implantarii,
- localitate de domiciliu, date de contact (telefon, email), mijloc de transport folosit,
- cine plateste tabara (gratuitate din partea Med-EL, din partea asociatiei, sau pe cont propriu).

Asa cum s-a mentionat si pe forum, si acest an se aplica regula de anul trecut, respectiv la 50 de formulare ptr. virarea a 2%, asociatia acorda un loc gratuit in tabara. Pentru cei care au strans formulare anul trecut insa nu au participat in tabara, dreptul la gratuitate s-a reportat pentru acest an.
Lista cu cei care au strans formulare anul trecut si nu au participat in tabara o voi posta in curand pe forum.

Din ce am verificat pe Internet exista si transport pe cale ferata intre Blaj si Sovata, linie privata Regiotrans, insa probabil functie de numarul de solicitari, asociatia impreuna cu Med-EL vor asigura transbordarea cu microbuze fie din Tg. Mures fie din Blaj… functie de doleante.

Poze hotel Bradet -Sovata
http://www.descriere.ro/?pg=9&id_entity=u&id=445

Informatii Spa Hotel Danubius
http://www.danubiushotels.com/ro/hotels ... d_wellness
Miclea Vasile
Posts: 32
Joined: 25 Jul 2009, 20:52

Re: Tabara Sovata 2011

Post by Miclea Vasile »

Cosmin cea mai apropiata gara de Sovata este gara din Sighisoara.
Ca o indicatie pt cei care vin cu trenul ar fi sa verificati legaturile de tren care ajung in Sighisoara.
Drumul este super bun dinspre Sighisoara spre Sovata,de la Blaj drumul ar fi cu mult mai lung si nu unul de buna calitate.
Este o super locatie...si probabil vom putea manca si cate o inghetata ;)
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Tabara Sovata 2011

Post by BrasovCosmin »

Cea mai apropiata statie de cale ferata ar fi chiar cea din Sovata, insa este legatura numai din Blaj prin Regiotrans, am studiat un pic mersul trenurilor si mi s-au parut aiurea conexiunile
Ca si statii importante, cred ca aproximativ la aceeasi distanta ar fi atat Sighisoara cat si Tg Mures http://www.vileonline.ro/wp-content/upl ... vata_4.jpg
Insa ca si statie CFR aflata pe o magistrala cat mai importanta, ar fi Blaj, care insa este cam la 110 km
http://www.infofer.ro/variant12.html ...ca sa mariti harta, dati click dreapta si "zoom in"
Acum fiecaruia ii revine sarcina sa isi caute rutele de transport si apoi voi stabili cum sa venim in intampinarea celor care folosesc trenul pentru a veni in tabara.
Drumul de la Sibiu, prin Medias si Sighisoara pana in Sovata este super, la fel ca si cel din Sovata spre Odorheiu Secuiesc...insa din Odorheiu Secuiesc spre Rupea, pana la intrarea in jud. Brasov drumul este dezastru, mai mult gropi decat drum ... si asta pret de cel putin 20 de km ... eu personal am zis ca imi raman rotile pe acolo, in conditiile in care mergeam foarte incet .... ruta am ales-o ptr ca era cea mai scurta intre Sovata si Brasov ... sunt 2 variante insa ... una prin Sighisoara spre Brasov si alta din Sovata spre Odorheiu Secuiesc, Miercurea Ciuc, insa deja se ocoleste mult...probabil este o solutie ptr cei din sudul Moldovei ... ideea este sa nu mergeti pe drumul dintre Rupea si Odorheiu Secuiesc
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Tabara Sovata 2011

Post by BrasovCosmin »

Cat despre inghetata, mi-i frica sa nu racesc, iar daca tot ma risc ma sacrific la o bere ... sper sa am mai mult timp la dispozitie decat la Cheia ;)
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Tabara Sovata 2011

Post by Ignea Marius »

Dar si de la Tirgu-Mures se ajunge cu autocar/microbuz pina la Sovata sau Praid...
Eu nu stiu daca ajung deoarece seful de la munca nu zice nici da nici ba...In cazul in care ajung voi anunta,oricum vin pe cont propriu dat fiind ca am foi de drum,si undeva as putea gasi o pensiune pentru 3 nopti...
Ar fi trenul accelerat Timisoara Aradu Nou spre Iasi si opreste si la Tirgu-Mures...
O seara buna,Marius Ignea Timisoara
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Tabara Sovata 2011

Post by BrasovCosmin »

Da, dar trebuie vazut ce legaturi sunt, pentru ca in multe cazuri, este destul de greu ptr cineva cu un copil mic si bagaje sa schimbe trenuri, microbuze, multe ore de asteptare ...tocmai de aceea Med-EL si asociatia asigura transportul... oricum dupa ce voi avea situatia persoanelor care vin cu tren/microbuz si necesita transbordare, functie de orele la care ajung la punctul de intalnire, vom stabili solutia cea mai buna
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Tabara Sovata 2011

Post by ToniBogdan »

Propun bine inteles daca si dvs. sunteti de acord ca familia Brasov sa beneficieze de suportarea costurilor integral pentru tabara de la Sovata din partea asociatie, ca si recunoastere pentru eforturile depuse pentru organizarea taberei si nu numai.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Tabara Sovata 2011

Post by BrasovCosmin »

Multumesc de propunere Toni, insa voi strange macar 100 de formulare si din principiu as spune NU.
Chiar daca voi sprijini in adunarea generala a asociatiei "recompensarea" materiala(fire, baterii) a celor care au strans formulare, in limita a 10% din sumele atrase in acest mod,ca si principiu moral dupa care ma ghidez in viata consider ca fiecare ar trebui sa ne aducem dezinteresat aportul pentru desfasurarea activitatii asociatiei intr-un mod cat mai bun si atingerea scopurilor pe care ni le propunem cu totii.
Desi termenul "dezinteresat" nu este corect, intrucat toti ar trebui sa fim interesati de atingerea acestor scopuri, de binele copiilor nostri, deci exact contrariul.
Insa intre idealuri, principii si realitatea de zi cu zi, este o diferenta de la cer la pamant.
Tocmai prin stimularea/recompensarea celor care au strans formulare, eu personal imi propun ca implicarea membrilor in strangerea de formulare sa fie si mai mare... tot vorbim de principii, insa pana s-a decis acordarea unui loc gratuit in tabara pentru fiecare 50 de formulare stranse, implicarea membrilor a fost relativ redusa, numai un nucleu de membri mai vechi depunand eforturi ptr strangerea de formulare. Dupa ce a existat un stimulent(acordarea de locuri gratuite in tabara), rezultatele s-au vazut instantaneu si au depasit asteptarile.
Tocmai de aceea, cred ca exista loc si de mai bine, de o mai mare implicare si voi sustine propunerea de mai sus.
Numai bine tuturor !
Miclea Vasile
Posts: 32
Joined: 25 Jul 2009, 20:52

Re: Tabara Sovata 2011

Post by Miclea Vasile »

Total de acord ca fam. Brasov sa beneficieze de gratuitate pt tabara din Sovata.
Cosmin ar fi o recunoastere si apreciere a ceea ce faceti pt bunul mers al asociatie.
M-as bucura sa acceptati aceasta recunoastere .
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Tabara Sovata 2011

Post by ToniBogdan »

Ma bucur ca anul acesta ne vom vedea la Sovata,sper sa fie totul in regula pentru ca toata lumea sa fie multumita.Sper ca la sedinta asociatiei sa punem toate detalile la punct legate de organizare si nu numai.Tot odata cu ocazia sfintei sarbatori a Pastelui,va doresc tuturor PASTE FERICIT!
Post Reply