Strangere fonduri - formular 230

BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Strangere fonduri - formular 230

Post by BrasovCosmin »

Pe aceasta cale, va rog ca toti sa va implicati in activitatea de strangere de fonduri ... asociatia in anul 2011 a demarat mai multe activitati ce vizeaza sprijinirea financiara a membrilor, activitati care solicita resurse importante.
Pentru a putea realiza aceste activitati si speram sa le imbunatatim si diversificam, revin si va rog pe toti sa depuneti eforturi pentru a strange cat mai multe formulare 200 si 230

Poate unii dintre dvs. nu stiu ce inseamna aceste formulare asa ca voi explica un pic notiunile :
- fiecare persoana care inregistreaza venituri are dreptul ca 2% din impozitul pe venitul inregistrat in anul precedent si care a fost virat catre bugetul de stat sa il directioneze catre o organizatie non-profit.
- persoanele angajate completeaza formularele 230, in timp ce liber-profesionistii (avocati, contabili, experti, etc.) completeaza formularul 200.
- formularul 230 se completeaza la rubrica "Date de identificare ale contribuabilului", se semneaza si se scrie data.
- formularul priveste destinatia a 2% din impozitul pe venit inregistrat in anul precedent (2011) de catre persoana respectiva.
Formularele se depun la Administratia financiara unde isi are domiciliul persoana in cauza pana la data de 15 mai.
Pentru a putea beneficia de facilitatile/stimulentele acordate de asociatie celor care se implica in aceasta activitate, va rugam ca formularul sa il completati in dublu exemplar sau sa il xeroxati, dupa care mergeti cu ambele exemplare la administratia financiara. Un exemplar il depuneti acolo, iar pe celalalt vi se da un numar de inregistrare si ramane la dvs.
Exemplarele care raman la dvs. le predati catre conducerea asociatiei, fie in tabara sau prin posta.
La unele administratii financiare se accepta sa predati mai multe formulare pe baza de borderou (lista cu persoanele : nume, prenume, CNP) in timp ce la unele administratii financiare solicita ca formularele sa fie predate de catre titular sau pe baza de procura notariala.
Teoretic formularele pot fi depuse si prin posta, prin scrisoare recomandata, insa costurile sunt de circa 5lei/plic … merita daca trimiteti mai multe la aceeasi administratie financiara.

Avantajele oferite de asociatie :
- la 50 de formulare primiti un loc gratis in tabara ;
- 10% din fondurile atrase prin aceasta activitate sunt utilizate pentru distribuirea de consumabile (fire/baterii/acumulatori) catre cei care au strans formulare, proportional cu numarul de formulare stranse

Totodata prin aceasta activitate asigurati fondurile necesare pentru decontarea de catre asociatie a costurilor de reparatie/inlocuire a componentelor externe a sistemelor de implant cohlear.

Pentru a asigura o transparenta cu privire la modul de utilizare a fondurilor asociatiei, care in marea majoritate provin din procentul de 2% din impozitul pe venit virat de catre angajati in contul nostru, asociatia a realizat un pliant pe care il puteti descarca de pe site-ul nostru : http://www.hipoacuzici.ro/files/PLIANT_2_2012.pdf

Tot pe site-ul asociatiei sunt disponibile afisul asociatiei precum si un pliant de informare cu privire la implantul cohlear si asociatia noastra :
http://www.hipoacuzici.ro/files/AFIS.pdf
http://www.hipoacuzici.ro/files/PLIANT.pdf

Totodata, formularul 230, atat in format .doc (Word) cat si .pdf (Acrobat Reader) il puteti descarca de pe site :
http://www.hipoacuzici.ro/files/Formular-230.doc
http://www.hipoacuzici.ro/files/formular_230_pdf.pdf

Atat pliantul cat si formularul vor fi distribuite catre membrii asociatiei cu ocazia urmatoarelor sedinte de reglaje, si sper sa am timpul necesar ca la cei care nu participa la aceste sedinte sa le trimit prin posta.
marial
Posts: 52
Joined: 27 Apr 2009, 17:51

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by marial »

Situatia strangerii de fonduri ar trebui luata mai in serios deoarece din informatiile solicitate membrilor din zona de vest in comparatie cu anul trecut este cu mult mai mic,lucru care ar trebui sa ne alarmeze,sa ne mobilizeze intrucat fondurile asociatiei sunt limitate,cerintele noastre sunt multe,iar pe viitor am putea avea probleme din aceasta cauza.Bineinteles ca am putea vota conditionarea fata de membri care nu contribuie la strangerea de fonduri.Rog ca fiecare membru sa se implice mai activ in acest scop.Fata de anii trecuti,in acest moment nu s-au strans nici macar 30% din numarul de formulare.

Deocamdata atat,voi reveni.

Danut Loghin
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by Ignea Marius »

M-a rugat Danut Loghin sa fac un anunt legat de predarea formularelor 230...
Sint unele administratii financiare care mai doresc si o procura de mina a persoanei din formular din care sa rezulte ca deleaga pe membrul Asociatiei sa depuna la administratia financiara acel formular 230...De exemplu la Timisoara este o asemenea cerinta...
,,Subsemnatul ...,domiciliat in....,avind CNP...cu C.I..deleg pe ... sa-mi depuna formularul 230 la administratia financiara teritoriala pe domnul/doamna..."
Ceea ce inseamna ca pe linga dubla xeroxare a formularelor 230 la fiecare dublu exemplar sa existe aceea procura.Cei care string formularele sa evite astfel un drum in plus,dat fiind ca in curind se va aglomera la ghiseele administratiilor financiare data de 15 mai fiind data limita.
Spor la adunarea acestor formulare prin care Asociatia reuseste sa supravietuiasca !!
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by ToniBogdan »

A mai ramas doar o saptamana pana la 15 mai ultima zi in care se mai poate depune formularul 230.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by ICB »

Va informez ca din comunicatele ANAF, reiese ca termenul limita de depunere al formularelor 230 ar fi anul acesta 25 mai 2012
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Formular 230 nou

Post by BrasovCosmin »

Asa cum a scris si dna Nastase, termenul limita ptr depunerea formularelor este 25 mai 2012.
Pe site-ul ANAF este disponibil un nou model de formular, principala diferenta fiind introducerea rubricii "imputernicit".
Din pacate, nu sunt in tara si nici nu am softul necesar ptr a completa datele asociatiei pe formular.
Rugamintea mea este ca toti cei care au imtampinat greutati la anumite administratii financiare si li s-a solicitat procura ptr a putea depune formularele, sa descarce noul formular de la adresa :http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... 0_2012.pdf si sa il completeze, inclusiv cu datele asociatiei. Documentul contine 3 pagini, nu trebuie completata si depusa la finante decat prima pagina.

IMPORTANT : SE VOR COMPLETA URMATOARELE RUBRICI :

I. Datele de identificare ale contribuabilului

III. 2. Sustinerea unei entitati non-profit (se bifeaza cu "x")
Denumire entitate : Asoc. Asculta Viata (spatiul nu ne permite sa scriem integral denumirea asociatiei)
Cont bancar : RO 23 BACX 0000 0001 8531 2001
Cod de identificare fiscala : 23052254
Suma : (NU SE COMPLETEAZA)

IV. Datele de identificare ale imputernicitului : datele persoanei care depune formularul
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by ICB »

Am completat eu formularul nou 230 cu datele asociatiei.

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-09may ... 9478ee.zip

Succes.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Strangere fonduri - formular 230

Post by BrasovCosmin »

Prin bunavointa doamnei Nastase, puteti descarca la adresa de mai jos noul formular 230 completat cu datele asociatiei, precum si alte date relevante (anul, unii poate ar fi tentati sa scrie 2012 in loc de 2011) :
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-12may ... 0d4230.zip (l-am trimis si catre firma de web-design sa il posteze pe site, insa poate dura cateva zile).
FOARTE IMPORTANT :
1. Chiar daca nu strangeti suficiente formulare ptr un loc in tabara, acestea se vor calcula ca si fractie din costul taberei si se vor deduce din suma pe care trebuie sa o platiti. Ex. la 25 de formulare, platiti numai jumatate. Exceptie : daca va lipsesc maxim 5 formulare pana la 50 (ex : 47), atunci veti beneficia integral de gratuitate.
2. De asemenea, daca ati strans formulare anul acesta, insa nu puteti veni in tabara, acestea se vor reporta ptr anul urmator
3. Pentru a primi stimulente (fire, baterii), nu trebuie sa strangeti multiplu de 50 sau minim 50 de formulare. Conducerea asociatiei calculeaza suma ce revine per formulare si fiecare membru primeste stimulente in cuantumul numarului de formulare stranse inmultit cu suma respectiva.
Spre exemplu, ptr anul 2009, suma aferenta per formular a fost de 6,6 iar in 2010 de 4,7. Suma se calculeaza prin impartirea a 10% din banii intrati in contul asociatiei din formulare la numarul total de formulare prezentate de membri catre conducerea asociatiei.
Diferenta destul de mare dintre 2009 si 2010 se datoreaza faptului ca probabil initial nu toti membrii depuneau formularele stranse catre conducerea asociatiei.
4. Asa cum s-a mai scris pe forum, data limita de depunere a formularelor 200 si 230 aferente anului trecut este 25 mai 2012.

Numai bine tuturor,
Cosmin Brasov
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by Ignea Marius »

Bine v-am gasit in 2013 !
As dori sa stiu daca este acelasi tip de formular 230 conform linkului descoperit in cadrul aceluiasi topic....
http://www.hipoacuzici.ro/files/formular_230_pdf.pdf
si totodata faptul ca se pune anul 2012...
Ar mai fi si faptul ca,asa cum am postat pe 29 februarie 2012 acel copy/paste pe care il postez mai jos:
<<Sint unele administratii financiare care mai doresc si o procura de mina a persoanei din formular din care sa rezulte ca deleaga pe membrul Asociatiei sa depuna la administratia financiara acel formular 230...De exemplu la Timisoara este o asemenea cerinta... De asemenea trebuie si copia CI a celui care a completat formularul !!
,,Subsemnatul ...,domiciliat in....,avind CNP...cu C.I..deleg pe ... sa-mi depuna formularul 230 la administratia financiara teritoriala pe domnul/doamna..."
Ceea ce inseamna ca pe linga dubla xeroxare a formularelor 230 la fiecare dublu exemplar sa existe aceea procura.Cei care string formularele pot sa evite astfel un drum in plus...>>
Solicit aceste informatii deoarece doresc deja prin sotia mea sa incep sa string acele formulare....sa fie ceva mai multe decit anul trecut,pentru ca aceasta Asociatie supravietuieste datorita noua prin adunarea acestor formulare.
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
daniel iepure
Posts: 32
Joined: 25 Jan 2011, 09:42

Re: Strangere fonduri - formular 230

Post by daniel iepure »

formularul 230 cel nou contine acuma si rubrica cu "inputernicit " si cred ca nu mai este nevoie de procura si copie C.I.
Post Reply