Multumesc pentru ajutor

Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: Multumesc pentru ajutor

Post by Ignea Marius »

Imi permit sa aduc citeva clarificari...
Evident si un procesor de calitate aduce beneficii enorme unor copii implantati...Conteaza totusi si memoria auditiva sau antrenamentul auditiv,asa cum este cazul minunatilor copii ai domnului Toni,evident si reglajele survenite pe parcurs...
O persoana auzitoare care si-a pierdut auzul si mai apoi s-a implantat putem spune ca ,,isi revine repede''datorita acelei,,memorii auditive''Nu se poate spune insa despre o persoana care a purtat aparat auditiv si mai apoi s-a implantat cum este cazul doamnei Marinela,pina la diferentierea unor sunete auzite ALTFEL cu aparat auditiv versus implant,si datorita unei virste de peste 30 de ani(dupa cite stiu)procesarea informatiilor auditive nu se face atit de rapid ca si in cazul unor copii implantati,deoarece la o persoana adulta neauzitoare si mai apoi implantate,putem spune ca ,,softul''numit creier( :D ) are o viteza de reactie/asimilare/discriminare auditiva mai lenta decit in cazul copiilor,adica putem spune ca acest ,,soft''in cazul copiilor are un larg spatiu de stocare de memorie,informatiile auditive precum si distingerea unor piese muzicale este ca o joaca pentru multi copii...
In cazul meu acum in prezent nu mai disting cuvintele unor cintareti de folk precum Baniciu,Hrusca,Vintila etc,de regula caut clipuri pe Youtube in care acei cintareti sint cu fata la ,,mine''sau cu textul cintecului interpetat...De regula asa cum am mai scris eu ascult mai mult muzica simfonica,sau greceasca care nu prea implica distingerea unor cuvinte ,,cintate''
Momentan acest haos creat in viltoarea politica prin neadoptarea unei noi legi a Sanatatii care se pare ca va fi in detrimentul multora prin anumite aberatii sociale pune oarecum sub semnul intrebarii demararea unui program de implant (national)...
Voi lua o scurta pauza in postari pentru a se afla in timp util ziua si locul unde se vor face reglajele(ori 17 ori 18 august) pentru a sti cit mai multi membri care doresc sa mai faca anumte controale de rutina pentru copiii lor...
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
Marinela
Posts: 4
Joined: 23 Apr 2012, 12:04

Re: Multumesc pentru ajutor

Post by Marinela »

Din tara sunt singurul caz mai ''deosebit''.Am crescut fara sa port aparate auditive.Am crescut intre doua lumi diferite;una in care se practica limbajul semnelor si alta prin viu grai. Abia la 30 de ani a inceput sa ma apase dorinta de a-mi auzi copiii si cu ajutorul mamei mele si al prietenului ei mi-am achizitionat 2 aparate auditive pe care le-am purtat timp de 6 luni. Memoria mea auditiva este egala cu ZERO. De cand mi-am dus copiii la control ORL,de atunci mi-am schimbat viziunea asupra lumii.Mi-am dat seama ca auzul este vital.Nu stiam ce inseamna sa auzi,habar nu aveam cum suna vocea copiilor,cum canta pasarile,cum curge apa de la robinet si multe altele. Am crescut percepand diferit zgomote. Acum ca stiu cum suna o melodie anume,imi dau seama ca inainte, ce simteam prin vibratii, este diferit de ce aud azi.

Dupa cum spunea doctorul meu ORL, este gresit sa comparam in acelasi mod evolutiile noastre.Pentru ca fiecare caz este diferit,nu se aseamana unul cu altul deloc.Conteaza foarte mult cata memoria auditiva ai(in cazul adultilor),ori varsta implantarii(in cazul copiilor),cat timp a trecut de la implantare,reglaje personalizate etc. La copii merge foarte bine pt ca sunt mititei,invata pt inceput lucrurile simple prin joaca si au tot timpul din lume sa acumuleze experienta auditiva, nu au responsabilitati cum au adultii(serviciu,treburi casnice etc)
V-a explicat foarte bine dl Ignea Marius.Va multumesc ca m-ati ajutat.
Inca ceva... am cunoscut persoane adulte cu varsta intre 40-70 ani care si-au pierdut auzul in urma meningitei la varsta de 16-18 ani,deci au avut o lunga perioada foarte linistita. Dupa implantare au ajuns la nivelul auzului normal,insemnand ca nu si-au pierdut in totalitate memoria auditiva.Unele persoane au avut nevoie de mai mult timp,altele de mai putin.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Multumesc pentru ajutor

Post by ToniBogdan »

Cred ca povestile acelor persoane ar fi foarte,foarte importante alaturi de povestile tale.
chiticaru.valentin
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2012, 16:33

Re: Multumesc pentru ajutor

Post by chiticaru.valentin »

In Sfarsit pot spune ca sunt extrem de multumit de noul implant, incet incet m-am pus pe picioare si pot spune ca este mai mult decat bine, este foarte bine! Am spus sa imi impartasesc impresiile si sa va tin umpic la curent deoarece nu am mai scris pe forum de ceva vreme!Vreau sa va spun ca am ajuns la reglaj la bucuresti la Dn'a Anca Ciurlau , o adevarata doamna si o adevarata profesionista pot sa spun ! Ultimul reglaj l-am facut in noiembrie abia acum incep sa simt ca ar mai fie nevoie de un reglaj nou! Cu implantul imi era foarte frica, ca voi auzi diferit fata de proteza auditiva insa nu este cazul aud normal si vocile sunt la fel cel putin in cazul meu!vreau sa spun ca aud foarte bine m-am obisnuit cu implantul iar dupa 1 an sa spun asa m-am obisnuit complet cu ideea !Daca aveti sfaturi si pareri le astept cu placere si cu interes, iar daca aveti drum prin brasov astept cu placere o intalnire la un suc! Va doresc multa sanatate si putere atat parintilor cat si adultilor implantati ! o zi frumoasa, Chiticaru valentin brasov!
Post Reply