Apel pentru membrii Asociatiei

Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Apel pentru membrii Asociatiei

Post by Stoica Claudiu »

Dragi membrii ai Asociatiei prin prezenta doresc sa va informez ca un numar tot mai mare de persoane care au copii hipoacuzici ne cer ajutorul , unele dintre cazuri sunt cu recomandare de Implant altele cu recomandare de proteze.
Eu doresc sa fac un apel la dumneavoastra pentru a ne ajuta daca se poate in ceea ce priveste protezele auditive, multi dintre noi le-am folosit la copii inainte de implantare iar acum nu ne mai sunt utile. Daca doriti doriti sa ajutam si alte persoane prin imprumutarea / donarea protezelor va rog sa contactati membrii consiliului director.

Va multumesc din suflet

cu stima,
Claudiu Stoica
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by Stoica Claudiu »

Dragi membrii ai Asociatiei,
Revin cu rugamintea de a ne sprijinii cu proteze auditive pe care nu le mai folositi pentru a ajuta doi copii aflati in dificultate si cu situatie financiara familiara foarte precara.
Unul dintre copii se va afla in timp scurt la investigatii in timisoara prin amabilitatea familiei Loghin iar cealalta familie este din navodari si momentan domnisoara Laura Balan il va sprijinii pt investigatii.
Haideti sa-i ajutam!
daniel iepure
Posts: 32
Joined: 25 Jan 2011, 09:42

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by daniel iepure »

am un aparat OTICON care il pot dona sunatima la nr.0761603418 daniel iepure
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by Stoica Claudiu »

Multumim din suflet!!!!!!!!!!
o sa sun maine .
Iata un prim gest de omenie si solidaritate fata de cei care sunt in suferinta.
Noi cei ce am trecut prin asa ceva nu trebuie sa uitam cat de greu a fost, datoria noastra omeneasca fata de semeni este sa ajutam!!!

Cu stima,
Claudiu Stoica
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by adriana »

am si eu doua aparate SIEMENS INTUIS SP Dir,le pot dona.Bondoc Adriana -0769671755
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by Stoica Claudiu »

Va multumim din suflet pentru calitatea de om pe care o aveti si prin care ajutati alte familii incercate precum am fost si noi.
cu deosebita stima,
Claudiu Stoica
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by adriana »

Dragi parinti,nu stiu unde este locul acestui mesaj in site-ul acesta,de aceea am sa-l postez aici.La una dintre intalnirile noastre de la Sibiu,mai precis la reglajul trecut,printre alte probleme ale noastre discutate intre parinti,am auzit de la d-na Enea cum ca in judetul Valcea copiii cu CES primesc o alocatie de hrana zilnic,pe parcursul unui an scolar.D-na Enea m-a sunat zilele trecute si mi-a dat legile si HG in vigoare sa le studiez si eu.Avand o inspectie in scoala ,printre alti domni inspectori a fost si doamna care se ocupa de copiii cu CES.Am avut ocazia s-o intreb daca stie ceva despre aceste lucruri.Nu stia,insa a sunat la Inspectorat si ,de fata fiind la discutia purtata cu directoarea CJRAE la telefon,am inteles ca se stie despre aceste hotarari insa nefiind solicitari din partea institutiilor scolare si din partea parintilor,acestia nu au cerut Consiliilor Judetene sa aloce fondurile respective. Cica abia acum studiau domniile lor legile respective!Binevoitoare sa ne rezolve problemele,pentru ca in afara de mine au mai fost si alti parinti care au intrebat acelasi lucru,d-na inspector l-a sunat pe directorul CJRAE Valcea si dansul a confirmat ca este singurul judet care a aplicat aceste hotarari,adica in Valcea copii ca ai nostri,cu CES,integrati in scolile si gradinitele de masa ,beneficiaza de acesti bani.Ma intreb,oare noi nu suntem toti romani?Oltul ,vecin cu Valcea, nu plateste aceste drepturi.Ce m-a frapat a fost atitudinea cu care acea doamna a raspuns,a aruncat pisica in curtea DGASPC si gata!Dar mi s-a parut ca stia mai multe !Am fost sfatuita din interiorul Inspectoratului sa anunt si alti parinti si sa facem memorii sau adrese catre aceste trei institutii CJRAE,Consiliul Judetean si Inspectorate Scolare.Iar in cel mai rau caz sa amenintam cu venirea presei in caz de neaplicare a legii.Dumneavoastra nu vi se pare ciudat?Legea nu este pentru toti?Am sa va dau respectivele legi si hotarari sa le studiati si dumneavoastra:
-Legea 326/2003
-Legea 111/2004
-HG 1251/2005 (anexa 4)
-HG 421/2008
Ultimele doua se refera in special la ceea ce v-am spus.Este un drept al copiilor,de ce sa nu beneficieze de el?Poate unii dintre noi avem nevoie de acest ajutor,altii poate nu.Cititi si dumneavoastra aceste hotarari si legi .Eu am convocat parintii copiilor de la scoala mea si vom merge la CJRAE si ISJ si CJ .Voi reveni cu informatii.
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by Stoica Claudiu »

Buna ziua

Stimati membrii ai Asociatiei care doriti acea alocatie de hrana pentru copii cu grad de handicap conform legii 1251/2005 anexa 4, ar trebuii sa faceti cu totii demersurile necesare pentru a putea primm acest drept. Daca aveti probleme cu demersurile va rog sa scrieti pe forum sa putem invata cu totii din aceste experiente.
mult succes!
Actele necesare sunt : Certificat de Handicap
-Adeverinta de la scoala
-Adeverinta medic de familie sau iesire din spital
-Declaratie pe propie raspundere ca nu mai primiti aceasta alocatie
-Cerere pentru acordare alocatie de hrana

Aceste documente trebuiesc depuse la CJRAE din fiecare judet

Va multumesc mult
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by adriana »

Buna ziua! Stimati parinti,am promis ca revin cu informatii referitor la ce am postat mai sus.Astazi,un grup de parinti din scoala mea au mers la ISJ pentru a cere lamuriri .La inspectorat au fost primiti de d-na care se ocupa de problemele copiilor cu CES si dumneaei a dat vina pe bietii directori de unitati scolare,precum ca ei sunt nestiutori (in conditiile in care tot dansa spunea alaltaieri ca abia acum studiaza legea)si ei trebuiau sa trimita adrese catre ISJ si CJRAE.!!!!!Nimic mai neadevarat!La scoli nu s-a primit absolut nicio adresa sau circulara vizand aceste lucruri!La auzul cuvintelor "presa si televiziune",distinsa doamna a izbucnit ,fapt relatat de catre parinti,cu urmatoarele :''L-a mancat in cur si pe ala de la Valcea sa dea el ajutorul asta!".Pana cand ,oameni buni,sa mai induram aceste manifestari?Pana cand vom mai inghiti astfel de vorbe?Discriminari?!!!!Apoi parintii au mers si la DGASPC si dumnealor le-au spus ca tot inspectoratele prin CJRAE rezolva aceste situatii si e de competenta lor!Dupa toata tevatura aceasta,d-na le-a aruncat doua foi parintilor,prin care se arata ceea ce cereau,adica drepturile!Va atasez documentul,studiati-l si dumneavoastra!
METODOLOGIE din 7 octombrie 2011 privind organizarea serviciilor de sprijin educational pentru copiii, elevii si tinerii cu cerinte educationale speciale integrati in invatamantul de masa

EMITENT: MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII, TINERETULUI SI SPORTULUI
PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 785 din 4 noiembrie 2011
DECI AVEAU HABAR DE TOATE!!!!!!!!!!!!!!
adriana
Posts: 18
Joined: 17 Jan 2011, 21:38

Re: Apel pentru membrii Asociatiei

Post by adriana »

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII, TINERETULUI ŞI SPORTULUI Ordinul 5574 din 7 octombrie 2011 (Ordinul 5574/2011) pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea serviciilor de sprijin educational pentru copiii, elevii si tinerii cu cerinte educationale speciale integrati in invatamantul de masa Publicat in Monitorul Oficial 785 din 4 noiembrie 2011 (M. Of. 785/2011)
In conformitate cu Hotararea Guvernului nr. 536/2011 privind organizarea si functionarea Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului,
in temeiul art. 51 alin. (1) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011,

ministrul educatiei, cercetarii, tineretului si sportului emite prezentul ordin.
Art. 1. -
Se aproba Metodologia privind organizarea serviciilor de sprijin educational pentru copiii, elevii si tinerii cu cerinte educationale speciale integrati in invatamantul de masa, prevazuta in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.
Art. 2. -
La data intrarii in vigoare a prezentului ordin se abroga Ordinul ministrului educatiei si cercetarii nr. 5.379/2004 privind Metodologia de organizare si functionare a serviciilor educationale prin cadre didactice de sprijin/itinerante pentru copiii cu cerinte educative speciale, scolarizati in invatamantul de masa, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.151 din 6 decembrie 2004.
Art. 3. -
Directia generala educatie si invatare pe tot parcursul vietii, Directia generala invatamant in limbile minoritatilor, relatia cu Parlamentul si partenerii sociali, Directia generala management, resurse umane si retea scolara, inspectoratele scolare judetene/Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si unitatile de invatamant preuniversitar duc la indeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. 4. -
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Ministrul educatiei, cercetarii, tineretului si sportului,
Daniel Petru Funeriu

Bucuresti, 7 octombrie 2011.
Nr. 5.574.

Daca nici acum nu este clar ca inspectoratele indeplinesc ordinul respectiv,atunci ...!!!
Post Reply