domnul Antoniu Stanciu este bolnav

daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by daniela »

Dragi prieteni,
domnul Antoniu Stanciu este bolnav. Am inceput, abrut, cu aceasta propozitie pentru a-mi spori sansele de-a fi citita.
Da, regret ca facem, oarecum, cunostinta in niste circumstante dintre cele mai triste. Am si eu un baietel implantat de ceva luni, insa, daruindu-i intregul meu timp, n-am ajuns nici pana azi sa ma inscriu in asociatie. Acum insa, situatia impune sa ma fac auzita de cat mai multi dintre dumneavoastra.
Asadar, domnul Antoniu Stanciu este bolnav. Boala, descoperita recent, are predictii sumbre in Romania, dar are tratament in Olanda, unde dansul se si afla, momentan, pentru investigatii suplimentare. Cancerul la rinichi s-a extins si asupra stomacului si a inimii, insa, cu o operatie elaborata, posibila doar in Olanda, pot conlucra trei chirurgi specializati, cu prognostic si sanse de recuperare totala. La noi insa, e capat de drum.

Si, ca si cum nu i-ar fi fost suficienta lupta de-a neutraliza un asemena diagnostic, domnul Antoniu Stanciu mai trebuie sa traiasca si neputinta si frustrarea de-a apartine unui sistem medical muribund. Cum spuneam, la noi nu se face aceasta operatie iar in Olanda ea costa 40.000 euro. Bani de care, fireste, domnul Antoniu Stanciu nu dispune.

Asadar, s-a pus pret pe viata unui om. Chiar necunoscut de-ar fi, nu cred c-am putea prea multi dintre noi sa actionam ca si cum n-am fi aflat. Sa ne comportam ca si cum nu ne priveste. Va priveste fiindca tocmai v-am facut copartasi!!

Nu cred ca sint foarte multe persoane in aceasta asociatie carora domnul Antoniu Stanciu sa le fie chiar strain. Si macar din tabere sau din povesti. Insa pentru aceia care nu sint familiarizati cu genialitatea competentelor sale, ajunge sa va spun ca este un om iubit de altii, si ajunge. De o femeie, de o fetita, de un numar urias de parinti. Este asteptat acasa, dar si la Sibiu sau Bucuresti. Unul dintre cele 2 criterii pentru care familia mea a decis sa faca recuperarea lui Arun in Romania si nu in Brussels unde locuiam a fost tocmai genialitatea (e o repetitie asumata) abilitatilor sale profesionale.

La un singur lucru sa va ganditi, cand vine vorba de vesti dure: cand am aflat, cu totii si fiecare, dignosticul copilului nostru au fost oameni care sa ne ajute. Sau, daca n-au fost, ne-am fi dorit, cu taoata disperarea, sa fie.
Drept urmare: va propun sa strangem bani! Pentru cei dispusi, nu mai trebuie sa scriu un rand in plus, pentru cei dezinteresati de responsabilitatea de-a salva viata unui om…as putea scrie, inutil, inca zeci de pagini.
Intr-o cheie pe-atat de pragmatica pe cat de necesara: dublati rugaciunile cu bani! Bani! Operatia trebuie efectuata in cel mult 2 saptamani!
Eu ma gandeam la suma de 200 euro de familie. Sau mai mult, in functie de putinte.
Dar, insist, de-acum sintem cu totii responsabili. Amintiti-va asta cand auziti cuvintele copilului dumneavoastra.
Va astept. Cu generozitate. Cu feedback. Cu idei organizatorice. Timp nu avem. Sa speram, insa, c-om gasi ceva suflet.

Am copiat mesajul d-nei Ada Benea de pe Facebook, careia ii multumim ca ne-a anuntat despre problema. Deocamdata asteptam noutati mai concrete despre modul cum il putem ajuta pe d-nul Stanciu, numar de cont, etc.
marial
Posts: 52
Joined: 27 Apr 2009, 17:51

Re: domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by marial »

Cred ca zi vom intra in posesia contului in care se pot face donatii.Il vom publica imediat.

Speram sa reusim sa adunam acesti bani.Vom incerca si prin alte modalitati, insa as dori sa avem si acordul familiei.

Este cumplita aceasta stire ,insa as vrea sa facem tot ce ne sta in putinta sa-l ajutam pe acest minunat om,care ne-a fost alaturi in cele mai grele momente prin care am fost nevoiti sa trecem.

Fam .Loghin
marial
Posts: 52
Joined: 27 Apr 2009, 17:51

Re: domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by marial »

Contul in care se pot face donatii pentru sprijinirea financiara a domnului dr.ing. Antonius STANCIU

Antonius - Nicolae Stanciu
RO 89BRDE360SV28710933600 RON deschis la BRD-GSG.
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by Stoica Claudiu »

Oameni buni ce pot spune este ca destinul acestui om sta in mainile noastre haideti cu totii sa-l ajutam!
Sa nu uitam de calitatea de om pe care acesta o are si mai ales de sacrificile facute pentru copii nostrii.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by ICB »

Sper sa fim cati mai multi sa sustinem un om care la randul sau ne-a sustinut neconditionat in momentele grele ale vietii noastre.
Attachments
APEL UMANITAR
APEL UMANITAR
apel umanitar.jpg (100.18 KiB) Viewed 20181 times
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Rugaciuni si donatii ptr Antoniu Stanciu care este bolnav

Post by ICB »

Haideti cu totii sa ne rugam pentru acest Om Minunat, care a ajutat neconditionat sute de copii surzi sa auda!
Attachments
Rugaciuni si donatii ptr Antonius Stanciu
Rugaciuni si donatii ptr Antonius Stanciu
apel rugaciune.jpg (101.04 KiB) Viewed 19957 times
Ignea Marius
Posts: 263
Joined: 08 Feb 2011, 15:18
Location: Timisoara

Re: domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by Ignea Marius »

Sper ca aceasta operatie grea pe care a avut-o domnul Stanciu a decurs conform asteptarilor noastre,spre O REUSITA...
Si in presa locala timisoreana a aparut un mesaj de ajutor pentru domnul Stanciu,la pagina 4 este acest anunt...
http://www.renasterea.ro/pdf/50f40ea739c31.pdf
Nu l-am cunoscut foarte mult pe acest extraordinar om,insa la taberele zonale a dat dovada de deschidere si o foarte buna initiativa,un prieten la care toti apelau cu incredere cerindu-i sfaturi...
Sa speram ca totul va fi bine!!
Cu prietenie,
Marius Ignea,
Timisoara.
marial
Posts: 52
Joined: 27 Apr 2009, 17:51

Re: domnul Antoniu Stanciu este bolnav

Post by marial »

Primele vesti despre operatia prin care a trecut domnul Stanciu sunt imbucuratoare.Operatia a decurs conform planului.Perioada de spitalizare va fi de circa 7-10 zile.
Ii dorim multa sanatate si forta sa treaca cu bine de toate problemele.

Fam.Loghin
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: domnul Antonius Stanciu este bolnav

Post by ICB »

Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru reusita de azi si sa ne rugam in continuare ptr refacerea completa a D-lui Stanciu.
Attachments
Sa ne rugam pentru refacerea sa
Sa ne rugam pentru refacerea sa
rugaciune dupa operatie.jpg (117.02 KiB) Viewed 19876 times
Post Reply