Probleme !

Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme !

Post by Varga Claudiu »

Adresa de mail vdrdesign@gmail.com
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Probleme !

Post by ICB »

D-nul Varga in aceasta dupa amiaza va scanez certificatul de orientare profesionala. Scuze nu am avut timp. Am vazut si adresa de mail.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme !

Post by Varga Claudiu »

As dorii sa intreb parintii care au mai intampinat probleme in obtinerea certificatului de orientare catre scoala din Sibiu, cum au rezolvat aceasta problema si care au fost demersurile sau mai bine spus calea legala prin care au reusit sa il obtina?
Astazi a fost o zi de cosmar pentru mine. Aproape toata ziua am stat in telefon cu doamnele de la DGASPC Timisoara pentru a le explica de ce am nevoie de certificatul de orientare spre scoala din Sibiu si in loc sa mi se spuna ce trebue sa fac pentru a obtine acest certificat toate doamnele cu care am vorbit incepand de la Alina BOANCA, care m-a dus cu zaharelul de vineri pana astazi si astazi nu mi-a mai raspuns la telefon, pana la doamna Ileana SEITAN care a incercat sa ma convinga sa renunt la ideea de a merge la Sibiu pentru ca si la TM exista Scoala PUFAN de recuperare a copiilor cu Hipoacuzie.
Nu pot sa va explic ce sentimente ma incearca in aceste momente cand vad cata ipocrizie gasim in institutiile statului, unde inca nu s-a schimbat mentalitatea comunista si inca ti se ingradeste dreptul la libera alegere. Nu este posibil ca eu ca si parinte sa spun doamnelor de la DGASPC ca vreau sa imi inscriu copilul in Programul de interventie timpurie de la SIBIU pentru ca acolo am simtit ca copilul meu se simte bine si da rezultatele pe care le asteptam si ele sa imi spuna "dar domnule Varga de ce doriti sa mergeti la Sibiu atata vreme cat avem scoala de hipoacuzici si la TIMISOARA, de ce sa mergeti la SIBIU sa faceti audiograma cand la TM o avem pe doamna ZABOS cel mai bun audiolog din tara, de ce sa va inscrieti in programul de interventie timpurie de la Sibiu cand avem si in TM un program de acest gen demarat din august 2009 (novici in materie), de ce sa va cheltuiti banii inutil ca sa mergeti la Sibiu.". Toate aceste lucruri finalizate cu expresia, "Ne pare rau, dar va trebuii sa analizam cazul dumneavoastra in comisia de specialitate si apoi sa va dam un raspuns daca se poate sau nu sa va dam orientarea catre Sibiu, dar ca in acest moment nu au motive solide sa o faca". Maine dimineata ma v-oi duce la DGASPC sa stau de vorba fata in fata cu sefa comisiei Ileana SEITAN si sa imi spuna de ce in anul 2009, la 20 de ani de la revolutia care cica a adus democratia si libertatea de alegere in tara asta, se incearca prin orice mijloace ingradirea dreptului meu de a alege unde sa imi scolesc copilul. In al doilea rand nu inteleg care este problema lor sa imi spuna ce sa fac cu bani mei si cum aleg sa ii cheltui, sau la ce audiolog doresc sa imi testez copilul, lucruri care ma privesc pe mine si pe familia mea.
Credeti-ma ca pana am facut operatia la copil am facut investigatii la sange ca sa aflu cine si cum ma poate ajuta mai bine pentru recuperarea postimplantare a copilului meu si sunt multumit de alegerea pe care am facut-o.
Inca odata vreu sa va rog sa imi raspundeti la intrebarea mea referitoare la modul in care ati obtinut certificatul de orientare.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Probleme !

Post by ICB »

Acceleasi probleme le-am intampinat si eu, in 2007, dar a durat pana s-au lamurit cca 1 luna si apoi inca una pana au eliberat certificatul. Atata timp cat sunteti extern, nu participati decat la procesul de invatamant si nu aveti regim de internat, nu au dreptul sa va ingradeasca sub nici o forma. Cereti in scris si sa va argumenteze tot in scris, in baza carei legi din Romania va obliga sa mergeti la scoala indicata de ei. Si veti vedea ca nu vor avea curaj sa va refuze. Cand e vorba de scris pe hartie se schimba pozitia lor. Usor nu este, folositi ca argument certificatul meu, unde si eu am in localitatea de domiciliu interventie timpurie la scoala de hipoacuzici. Argumentati ca la Scoala din Sibiu este o grupa speciala cu copii numai cu implant, neamestecati cu cei care vorbesc limajul semnelor. Este exact ceea ce va trebuie. Si va felicit pentru alegerea facuta, dupa parerea mea este cea mai buna. Sigur nu veti regreta. Este un ingredient din reteta succesului. Bafta.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme !

Post by Varga Claudiu »

Doamna Nastase permiteti-mi sa va multumesc din plin pentru ajutorul dumneavoastra. Am fost de dimineata la DGASPC cu certificatul dumneavoastra si asta a schimbat cu totul sensul discutiilor. Am insistat ca sefa de la DGASPC sa sune la doamna Stefanescu pentru a se lamurii si dansa de programul de recuperare de la Sibiu si dupa o discutie de 20 de minute s-a lamurit asupra situatiei. Maine intram in comisie si am promisiunea ca pana Luni v-oi avea certificatul. Multumesc foarte mult si domnului Stanciu pentru ajutor, cat si doamnei Stefanescu pentru amabilitatea de a explica celor de la DGASPC cum sta situatia cu Scoala de la Sibiu.

Concluzia generale a celor de la DGASPC Timis a fost " Ne scuzati, dar a fost o situatie ATIPICA si nu am stiut ce sa facem ". Si ca sa fac haz de necaz le-am zis ca o sa le eliberez certificate de calificare in domeniu, ca a trebuit sa le arat eu ce trebe sa faca.
Inca odata multumesc la toti cei care m-au ajutat si sfatuit in acest caz si sper ca aceasta experienta sa fie de ajutor si altor familii care se vor lovii de aceasta problema. Rog pe aceasta cale pe toti parintii care se lovesc de diferite probleme, sa le expuna pe forum si asa vom afla cu totii cum sa abordam aceste situatii in caz ca ne v-om lovi de ele in viitor.
gina_rares
Posts: 12
Joined: 04 Sep 2009, 21:07

Re: Probleme !

Post by gina_rares »

si eu am o problema asemanatoare cu a dvs. la noi fiind mai complicat.copilul este in sistem intern la scoala cu deficienti de vedere dar are nevoie de recuperare a auzului si vorbirii in clasa speciala pt.copiii cu implant cohlear.aici:"probleme".trebuie o noua orientare scolara pt. cele doua scoli.nici nu stiu cum sa le explic celor de la DGASPC.la o prima discutie avuta cu o d-ra de acolo aceasta a fost f.confuza.maine voi merge din nou poate voi avea succes.astept sfaturi in legatura cu acest subiect.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme !

Post by Varga Claudiu »

Din ce am inteles eu daca se cere orientarea catre o scoala in sistem extern nu sunt probleme in a face certificatul, sistemul extern neimplicand costuri pentru scoala. Problema DGASPC si a Inspectoratului scolar din judetul de resedinta a copilului cu handicap, nu poate face orientarea in sistem intern catre o scoala din alt judet pentru ca asta inseamna ca Consiliul Judetean din judetul de resedinta ar trebuii sa plateasca serviciile scolare catre o scoala din alt judet si asta este imposibil, dpdv legal. Aici a fost neintelegerea DGASPC Timis si dupa ce au inteles ca dorim inscrierea copilului in sistem extern la scoala din Sibiu, au fost de acord sa elibereze certificatul.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Probleme !

Post by ICB »

D-nule Varga, ma bucur ca ati rezolvat certificatul, si chiar repede. Situatia referitoare la inscrierea ca extern nu implica costuri, si invers, e adevarata. Dar eu cred ca printr-o aprobare din partea CJ, este posibila si varianta ca intern, mai ales daca nu exista scoli speciale de profil in judetul de domiciliu. Necesita mai multe formalitati de indeplinit, dar nu e imposibil. Daca mai intampinati si alte probleme de orice fel cereti din nou ajutorul membrilor asociatiei.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

PROTOCOL ASOCIATIE - CENTRUL SCOLAR SIBIU

Post by BrasovCosmin »

Probabil unii dintre membrii asociatiei cunosc faptul ca din anumite motive(specifice spatiului mioritic), nu se mai pot efectua audiograme si reglaje in Centrul Scolar ptr. Educatie Incluziva nr. 2 Sibiu pentru copii cu implant cohlear ce nu sunt inscrisi in scoala (externi). Presedintele Consiliului Jud. Sibiu, institutie in subordinea careia se gaseste Centrul Scolar, si-a manifestat disponibilitatea pentru desfasurarea in continuare a acestor activitati in cadrul Centrului Scolar cu conditia identificarii unui cadru legal care sa permita acest lucru.
In urma discutiilor purtate intre vicepresedinta asociatiei, d-na Gina Stanciu si directoarea Centrului Scolar, d-na Adriana Conea, s-a stabilit ca modalitate viabila de lucru, incheierea unui protocol intre asociatie si centrul scolar, protocol ce este prezentat mai jos.
Pentru a nu perturba activitatea educationala, audiogramele si reglajele se vor efectua numai in afara programului de invatamant, in zilele de sambata si duminica.
In baza protocolului, centrul scolar va pune la dispozitia membrilor asociatiei cabinetul de audiometrie, cabinetul de reabilitare individuala (unde dl. ing. Stanciu Antonius ca efectua reglajele) si un cabinet pentru consiliere parinti (acesta servind si drept sala de asteptare).
Pentru activitatea de audiometrie si punerea la dispozitie a spatiilor mentionate mai sus, centrul scolar va stabili o suma reprezentand contravaloarea acestor servicii si care va fi platita de fiecare parinte.
Intrucat cadrul legal existent nu permite ca centrul scolar sa desfasoare activitati contra cost (fie gratis pentru copii inscrisi in scoala, fie deloc), sumele respective vor fi incasate de catre asociatie care le va dona catre centrul scolar.
Aceasta este se pare singura posibilitate ca in cadrul centrului scolar sa se mai efectueze audiograme si reglaje pentru copii externi.

Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă nr. 2 Sibiu

Nr. /
PROTOCOL DE COLABORARE


Art. 1 Temeiul legal:
Încheiat azi , în localitatea Sibiu, între:
1.Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă nr. 2 Sibiu, înfiinţat în data de 14.03.2007 prin adresa ISJ SIBIU nr. 1313/14.03.2007, cu sediul în localitatea Sibiu, strada Andrei Şaguna nr. 8, RO - 550009 Sibiu, reprezentat de director, prof. Ana-Adriana CONEA şi director adj., prof. Cornelia POSA;
2.Asociaţia “Ascultă viaţa !”, înfiinţată în data de , cu sediul în localitatea Sibiu, strada , reprezentată
Părţile îşi recunosc în mod reciproc rolul important pe care îl joacă în societate, prin promovarea valorii, a calităţii profesionale, a unui sistem prin intermediul căruia se doreşte atingerea unor niveluri superioare ale relaţiilor profesionale şi integrare socială.

Art.2 Scopul
Protocolul se încheie în scopul asigurării serviciilor educaţionale de audiologie şi reabilitare - recuperare pentru copiii cu implant cohlear din ţară.
Art.3 Principii generale:
Principiile care vor sta la baza prezentului Protocol, ce urmează a fi încheiat între instituţiile implicate, sunt următoarele:
- principiul legalităţii - activităţile comune sau cele organizate şi desfăşurate de către una din părţile semnatare, vor fi în conformitate cu legislaţia în vigoare;
- principiul transparenţei - activităţile comune vor fi mediatizate numai cu acordul ambelor părţi şi cu respectarea confidenţialităţii;
- principiul umanităţii - pe baza asistenţei şi a respectului reciproc, cu respectarea necondiţionată a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului;

Art.4 Obiectul
Protocolul are ca obiect următoarele activităţi:
- testare audiometrică;
- interpretarea audiogramelor;
- consilierea părinţilor înainte şi după implantarea copilului surd;
- includerea copiilor şi a părinţilor în activităţile specifice intervenţiei timpurii;
- reabilitarea individuală a copiilor implantaţi;
Alte obiective se pot adapta de comun acord şi cu respectarea legalităţii, în funcţie de necesităţile apărute;

Art.5 Drepturile şi obligaţiile părţilor
Părţile au următoarele drepturi şi obligaţii:

I. Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă nr. 2 Sibiu:
1. De a desemna o persoană de contact pentru relaţia permanentă cu Asociaţia “Ascultă Viaţa!”, în persoana d-nei _______________________ ;
2. De a desemna persoanele implicate în activităţile prevăzute în prezentul Protocol, după cum urmează:
- prof. Anamaria BOLOGA (audiometrie);
- prof. Carmen ŞTEFĂNESCU (consiliere, reabilitare şi recuperare);
- prof. Simona NEDELA (consiliere, reabilitare şi recuperare);
3. De a stabili, de comun acord cu partenerii de Protocol, programul întâlnirilor şi realizarea activităţilor propuse pentru desfăşurare;
4. De a pune la dispoziţie următoarele spaţii:
Cabinet audiometrie - pentru testarea audiometrică şi interpretarea audiogramelor;
Cabinet de reabilitare individuală, în care se va realiza reglajul implanturilor cohleare;
Cabinet pentru consilierea părinţilor (tutorilor legali);
II. Asociaţia Ascultă viaţa!
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Art. 6 Aplicarea Protocolului
Prezentul Protocol se aplică începând cu data aprobării lui în cadrul şedinţei Consiliului Judeţean Sibiu, fiind semnat de către părţile implicate.

Art.7 Durata Protocolului
Protocolul se încheie pe durata de 1 an şcolar (2009-2010) , cu posibilitatea prelungirii lui, cu acordul părţilor, printr-un act adiţional, fără a fi nevoie de avizul Consiliului Judeţean . Prezentul Protocol s-a încheiat în 3 exemplare, câte unul pentru fiecare parte şi unul pentru Consiliul Judeţean Sibiu.




Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă nr. 2 Sibiu
Director,
Prof. Ana Adriana Conea


PS : Necesitatea incheierii acestui protocol a rezultat din faptul ca desfasurarea activitatii de audiometrie si reglaje in timpul programului scolar a dus la perturbarea activitatii educationale, precum si de atitudinea unora dintre parinti fata de cadrele didactice, situatia degenerand prin sesizarea Consiliului Judetean Sibiu cu privire la aceste aspecte.
SCz. ptr eventualele greseli de scriere
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme !

Post by Varga Claudiu »

Stimate domn,
Ati facut in prezentarea dumneavoastra o afirmatie foarte interesanta referitor la "desfasurarea activitatii de audiometrie si reglaje in timpul programului scolar a dus la perturbarea activitatii educationale, precum si de atitudinea unora dintre parinti fata de cadrele didactice, situatia degenerand prin sesizarea Consiliului Judetean Sibiu cu privire la aceste aspecte.", pe care as dorii sa o detaliati putin. Consider ca sunt unul dintre parintii care au fost intotdeanuna foarte respectuos cu personalul de la Sibiu si care a avut de suferit din cauza acestor schimbari (vezi postarile anterioare de pe forum). Din acest motiv as dorii sa aflu mai multe (chiar si pe mesaj PRIVAT) despre ce sa intamplat la scoala din Sibiu si de ce s-a ajuns la aceasta situatie.
Post Reply