STIRI

BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

SEDINTA ASOCIATIE

Post by BrasovCosmin »

Bună ziua,
Asociaţia Ascultă Viaţa vă invită în data de 28.11.2009 la Sibiu pentru a participa la adunarea generală. Ordinea de zi propusă pentru şedinţă este următoarea:
- Organizarea taberei 2010 (unde, cine organizează, conceptul)
- Modul de rezolvare a efectuării audiogramelor şi reglajelor la Sibiu
- Prezentarea situaţiei membrilor şi a cotizaţiilor
- Activităţile şi componenţa consiliului director
- Legitimaţia de membru
- Site-ul asociaţiei
- Informare asupra formularelor pentru direcţionarea a 2% din impozit
- Stimularea membrilor pentru a depune un număr de 50 bucăţi prin acoordarea gratuitată a unui loc în tabără
- Difuzarea revistei numărul 3, găsirea mai multor sponsori
- Demersul la minister pentru acordarea unitară a gradului de handicap
- Reprezentanţi regionali (care să ajute la informarea membriilor la diverse activităţi)
- Diverse
Dacă nu puteţi ajunge vă rugăm să desemnaţi pe cineva să vă reprezinte!
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: STIRI

Post by Varga Claudiu »

va rog sa precizati locatia unde se va tine sedinta si ora de incepere. Multumesc.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: STIRI

Post by BrasovCosmin »

Acum vin cu completarile, pentru ca inca nu era stabilit 100%
Sedinta se va organiza in incinta Bibliotecii Astra, la parter, de la ora 12.00. Accesul se va putea face incepând cu ora 11.00.
Adresa exacta (str. nr.) a bibliotecii nu o cunosc, insa este situata langa Parcul Astra, la circa 100 m de Scoala Speciala (intrarea din spate in scoala)
Pentru eventuale lamuriri ma puteti suna pe tel. 0745.127.469 si 0728.855.918
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

reportaj TVR 3

Post by ICB »

Va anunt ca in data de 26 noiembrie 2009, ora 10.00, pe TVR 3, in cadrul emisiunii " Izvor de sanatate ", va fi difuzat un nou reportaj despre implantul cohlear.
Daca aveti posibilitate tehnica, va rog sa-l inregistrati direct, atunci cand se difuzeaza. Nu vom primi copie.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: STIRI

Post by Varga Claudiu »

Buna seara,
Vreau sa vin in intampinarea sedintei de sambata cu o informatie legata de asigurarea procesoarelor aferente implantului cohlear. In urma catorva dicutii in ultimele 3 luni cu domnul Stanciu, am reusit ca in cursul zilei de azi sa am o discutie cu persoane din conducerea Novofinace si Astra Asigurari Timisoara, care au conceput in premiera (dupa cum afirma dansii), impreuna cu domnul Stanciu, un produs destinat asigurarii procesoarelor externe aferente implantului cohlear. In urma discutiilor cu dansii am primit raspuns la intrebarile mele legate de acest produs, respunsuri pe care am sa le sintetizez in continuare.
Asigurarea aparatului este cuplata obligatoriu cu o asigurare de viata (pentru parintele ce sustine financiar familia)
Contractul de asigurare se incheie pe 1 an de zile cu posibilitatea de prelungire a politei la intelegerea dintre parti.
Aparatul extern este asigurat pentru toate riscurile, altele decat cele asigurate de producatorul aparatului, si anume pentru distrugere prin manipularea defectuasa a aparatului de persoane neautorizate, accidente, daune datorate intemperiilor (apa-foc), furt prin efractie, talharie, etc.
V-or pregatii si posibilitatea unei asigurari unice, dar care sa nu aiba cost dublu, pentru persoanele care au implant bilateral. Aceasta propunere am facut-o eu deoarece nu a fost gandita de catre asiguratori.
Valoarea asigurata prin aceasta polita acopera costul unui procesor nou si anume aproximativ 6200€.
Polita de asigurare se va ridica la aproximativ 190€ / an care cuprinde inclusiv asigurarea de viata. Asigurarea de viata, din cate am vazut se ridica la 10000 ron in caz de deces. Suma exacta care trebue platita pentru polita de asigurare nu mi-a fost specificata exact, dar o v-oi primii pana maine seara printr-o oferta scrisa.
Actele ce mi-au fost prezentate sunt uploadate in linkul atasat.
http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-26Nov-664b22d37da.zip
Pentru cei interesati, aceste asigurari se v-or putea face la domnul Stanciu, din cate am inteles de la asiguratori (dar pentru confirmare va trebuii sa vorbim cu el Sambata), deoarece anexat la polita de asigurare trebue sa se depuna si actele de identificare ale implantului + garantia producatorului, pe langa actele fiecarui posesor in parte.
Daca apucati sa vedeti aceasta postare si sa studiati actele din anexa as dorii sa punem pe ordinea de zi a sedintei si acest subiect.

Va multumesc.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: STIRI

Post by ICB »

Si noi va multumim D-nule Varga pentru implicarea dvs si totodata pentru reusita de a convinge o societate de asigurari sa incheie o asigurare pentru astfel de aparate. Asteptam oferta pentru asigurarea ICB ( implantului cohlear bilateral ).
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: STIRI

Post by Varga Claudiu »

Buna ziua,
Vreau sa fac o mica corectie legata de asigurarea procesoarelor aferente implantului cohlear. Aparitia acestei asigurari nu a iesit la lumina zilei datorita implitatiei mele ci, dupa cum am spus si in postarea mea anterioara si in timpul prezentarii din cadrul sedintei, asigurarea a fost conceputa de brokerul de asigurari Novofinace si Astra Asigurari Timisoara, care in premiera impreuna, cu domnul Stanciu, au scos un produs destinat asigurarii procesoarelor externe aferente implantului cohlear. In urma discutiilor cu dansii am primit raspuns la intrebarile mele legate de acest produs, intalnire la care am sesizat omiterea unei oferte si pentru cazurile unde avem implant bilateral, ca si cazul dumneavoastra dealtfel.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Proces - verbal cu sedinta asociatiei din 28.11.2009

Post by BrasovCosmin »

Mai jos aveti atasate 4 fisiere cu procesul verbal intocmit cu ocazia sedintei asociatiei din 28.11.2009
Ca un rezumat la cele discutate va expun mai jos cele mai importante aspecte :
1. tabara din 2010 s-a stabilit sa fie organizata in localitatea Cheia - Prahova, membrii asociatiei urmand sa voteze pe forum una dintre cele 3 perioade (ulterior sedintei am luat legatura cu conducerea hotelului, toate cele 3 perioade sunt disponibile, pretul fiind identic)
- se asteapta propuneri referitor la programul taberei, va fi diferentiere pe grupe de varste, prezentari solicitate de parinti, vor fi invitati logopezi, psihologi.... vom deschide un topic pe forum unde parintii sa vina cu propuneri si solicitari
2. referitor la efectuarea audiogramelor si reglajelor in Scoala Speciala nr. 2 Sibiu, s-a obtinut in urma diligentelor depuse de asociatie si intelegerii de care au dat dovada conducerea scolii si forurile superioare acesteia (Inspectoratul scolar jud, Consiliul judetean) ca si pe viitor acestea sa se efectueze in scoala, singura solutie gasita fiind modificarea regulamentului scolii .
FOARTE IMPORTANT : solicitam parintii sa fie atenti la atitudinea fata de cadrele scolii si totdata sa nu deranjam procesul de invatamant, intrucat comportarea necorespunzatoare a unui parinte a dus la blocarea efectuarii audiogramelor si reglajelor in scoala ptr copii externi, repercusiunile fiind simtite de toti parintii
3. situatia membrilor si cotizatiilor
foarte important sa ne platim cotizatia, sunt 85 de membri in asociatie, foarte multi sunt restantieri
4. s-a prezentat componenta si activitatea Consiliului director, subsemnatul fiind propus si votat pentru a fi membru in consiliu
5. referitor la legitimatia de membru al asociatiei, s-a considerat ca momentan aceasta nu este necesara
6. s-a prezentat site-ul si forumul asociatiei, modul de folosire a forumului
este foarte important ca membrii asociatiei sa vina cu propuneri ptr imbunatatirea acestora
7-8. a fost prezentat formularul 230 (de directionare a 2% din impozitul pe venit) catre asociatie.
Formularul poate fi descarcat de pe site-ul asociatiei, membrii asocatiei sa convinga cat mai multe persoane (rude, cunostinte) sa il completeze. La 50 de formulare depuse, pentru un membru al familiei costurile taberei vor fi suportate de asociatie.
Pentru a demonstra depunerea formularelor, membrii asociatiei, vor face o copie xerox a formularului avand aplicata viza administratiei finaciare, urmand a-l pastra spre prezentare conducerii asociatiei.
9. Pentru realizarea revistei nr. 3 trebuie atrase fonduri, se cere implicare din partea tuturor membrilor
10. Referitor la efectuarea de demersuri ptr. obtinerea gradului I de handicap, discutiile au fost contradictorii, nu toti parintii fiind de acord cu acest lucru intrucat gradul I implica si limitari pe viitor.
11. Au fost stabiliti mai multi reprezentanti regionali, necesari pentru informarea mebrilor din toata tara si atragerea de noi membri (vor fi prezentati pe site in cel mai scurt timp, inclusiv cu datele de contact).
12. Dl. Stanciu Antonius si dl. Varga Claudiu au prezentat oferta ptr asigurarea procesorului, urmeaza ca mai multe detalii sa ne fie comunciate pe forum
Attachments
pv sedinta 1.JPG
pv sedinta 1.JPG (547.8 KiB) Viewed 14372 times
pv sedinta 2.JPG
pv sedinta 2.JPG (635.54 KiB) Viewed 14375 times
pv sedinta 3.JPG
pv sedinta 3.JPG (616.07 KiB) Viewed 14371 times
pv sedinta 4.JPG
pv sedinta 4.JPG (546.92 KiB) Viewed 14370 times
valentin gora
Posts: 1
Joined: 02 Dec 2009, 12:33

Re: STIRI

Post by valentin gora »

buna ziua,
ma numesc valentin gora si ma aflu la prima postare pe acest forum dar nu si la prima activitate in cadrul asociatiei. Pentru ca ,din motive de program, nu am putut participa la sedinta asociatiei am de facut o precizare in legatura cu procesul verbal al sedintei: am citit acolo ca atitudinea necorespunzatoare a unui parinte fata de personalul scolii a determinat stoparea efectuarii audiogramelor. pentru ca este vorba de sotia mea vreau sa fac o precizare - intimplarea respectiva a fost provocata de "atitudinea necorespunzatoare" a unui cadru didactic din scoala respectiva si a fost doar un pretext pentru a provoca o explozie care statea de mult sa se intimple. spun aceste lucruri pentru ca eu consider ca inainte de a se scrie in procesul verbal ca din aceasta cauza au suferit toti parintii si copiii trebuia intrebată si ea ce s-a întîmplat acolo . e banal sa mai spun ca inainte de a judeca se asculta amindoua partile. pentru cei care nu stiu mai pot spune ca atitudinea voluntara si hotarita a ecaterinei a fost determinanta in alte actiuni de pe urma carora au avut de cistigat toti parintii si copiii. exista oameni care pot certifica asta. Am scris aceste rinduri cu prietenie si consider subiectul incheiat si uitat. sarbatori fericite copiilor si parintilor. Doamne ajuta.
Osan
Posts: 4
Joined: 03 Dec 2009, 08:58

Re: STIRI

Post by Osan »

Buna ziua! Suntem familia Osan din Baia Mare, avem o fetita de 2 ani si 3 luni implantata in 16.09.08 si reimplantata in 27.02.09
Am fi vrut sa ajungem si noi la sedinta Asociatiei din 28.11.09 dar din motive intemeiate nu am reusit.Salutam cu interes acest Forum pentru ca se discuta deschis si direct problemele care apar si ne sunt comune noua parintilor acestor copilasi .Problema pe care am fi vrut noi s-o discutam in cadrul sedintei, este problema defectarii implantului si reimplantarea. Ne-am lovit direct de aceasta , suntem ingrijorati deoarece am aflat ca au mai fost cazuri si inaintea noastra si dupa noi.Desi am solicitat o explicatie la cele intamplate, inca nu am primit nici un raspuns oficial. Asteptam reactii de la cei interesati cu privire la acest subiect!
Referitor la perioada desfasurarii taberei 2010, vom vota pentru perioada iunie.
Asteptam cu interes clarificarea asigurarii pentru procesor.
La revedere!
Post Reply