Activitate Asociatie

Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Activitate Asociatie

Post by Varga Claudiu »

Buna ziua, in calitate de membru al asociatiei "Asculta viata" si in calitate de parinte al unui baietel purtator de implant cohlear, convoc prin deschiderea acestui nou subiect pe membri bordului de conducere al asociatiei, sa prezinte membrilor asociatiei, rezultatele demersului lor pe langa autoritati cu privira la SCOPUL ASOCIATIEI trecut in STATUT, si aici ma refer in special la:

Obţinerea gradului I de handicapat pentru toţi copiii candidaţi la implantul cohlear şi purtătorii de implant cohlear până la vârsta şcolară.
Să solicite obligativitatea logopediei prin lege în toate formele de educaţie: intervenţie timpurie, învăţămant preşolar, învăţămant şcolar pre şi post protezare (…)
Să solicite Ministerului Sănătăţii: susţinerea integrală a costului de proteze auditive implantabile cât şi verificarea, prin intermediul unei instituţii specializate, a modului de recuperare pre şi post operatorii a persoanelor protezate.
Obţinerea unei clasificări speciale pentru handicaparea de deficienţe de auz profunde şi severe care necesită purtarea unei proteze implantabile.

Recurg la aceasta convocare deoarece pana in acest moment nu am auzit decat vorbe si nu am vazut nimic concret, cu privire la demersul asociatiei pentru rezolvarea acestor probleme. Inca se trateaza diferit acordarea gradului de handicap, inca nu stim nimic despre modificarea programului de implantare (trecerea lui de la Minister la Casa de asigurari de sanatate si obtinerea acelorasi facilitati ca si cele acordate pentru purtatorii de aparate auditive), ...
VA rog sa ma contraziceti, daca sunt prost informat, dar as dorii sa fiu si eu la zi cu privire la aceste activitati ale asociatiei si poate nu sunt singurul interesat.
Va multumesc.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Activitate Asociatie

Post by Varga Claudiu »

Sunt surprins sa constat ca nimeni nu da nici o replica la acest subiect!!! DE CE????
DanMacineanu
Posts: 3
Joined: 30 Apr 2010, 09:50

Re: Activitate Asociatie

Post by DanMacineanu »

eu incerc sa iau legatura cu asa zisul sef al asociatiei Bogdan ..... de 6 luni de zile . Nu s-a sinchisit niciodata sa raspunda la telefon.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Activitate Asociatie

Post by ICB »

Abia acum am citit subiectul. Suntem in tabara si poate am fost ocupati cu probleme organizatorice si nu am prea avut timp. Despre activitatile asociatiei va pot informa eu, ca in luna Martie, Asociatia a fost prezenta in cadrul Conferintei pacientului de la Bucuresti, unde a expus neajunsurile pacientilor cu implant si doleantele noastre privind acordarea drepturilor acestor copii. S-a interpelat personal D-nul Ministru Secretar de Stat Irimia, care a vazut 2 pacienti cu implant vorbind ( Anamaria si Tina ) si a inteles importanta acestui tratament, sperand ca va sustine in continuare Programul national de implant cohlear. Deasemenea, Asociatia a redactat o adresa catre Ministerul Sanatatii, cu problemele acestor pacienti si acordarea unor drepturi legale, ce a fost depusa personal la Minister. Voi reveni cu o copie scanata a adresei respective.
Asadar exista niste demersuri inaintate, dar la noi in Romania lucrurile se misca extrem de greu, mai ales cand e vorba de acordarea unor drepturi. Pana la a reusi sa schimbam ceva, probabil va mai dura ceva timp.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Activitate Asociatie

Post by Varga Claudiu »

Eu zic ca nu este suficient sa faceti rapoarte si scrisori catre minister ci ar trebuii contactat un grup de parlamentari sau senatori care sa ne sustina aceasta cauza. Demersurile acestea cu scrisori sau discutii pe la conferinte va garantez eu ca incep si se finalizeaza fara a avea un ecou. Va sfatuiesc sa incercati demersuri pe langa comisia de sanatate din cadrul parlamentului si sa gasiti sprijin acolo pentru aceste demersuri, altfel pierdem timpul degeaba sperand ca cineva va face ceva in acest sens.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Activitate Asociatie

Post by ToniBogdan »

Buna seara d-ul Varga,noi incercam sa facem presiuni catre autoritati,daca dvs.cunoasteti vreun parlamentar va rog sa ne aduceti la cunostinta deoarece va asigur eu caci este foarte greu sa intram in contact cu un grup de parlamentari cum propuneti dvs.Va multumesc foarte mult pentru punerea in contact,o seara frumoasa in continoare.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Activitate Asociatie

Post by ToniBogdan »

Incerc sa scriu cateva randuri dupa tabara din statiunea Cheia,o tabara perfecta din punctul meu de vedere cu o organizare exemplara,pe aceasta cale multumes lui Ute si lui Cosmin Brasov pentru modul cum au resit sa organizeze aceasta tabara.Felicitari pentru munca depusa,desi uni vor crede ca este un lucru simplu sa te ocupi de organizarea unei tabere.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Activitate Asociatie

Post by ToniBogdan »

Asteptam impresii pro si contra legate de tabara de la Cheia pentru a sti pe viitor unde s-a gresit si ce trebuie facut ca totul sa fie cat mai ok.Va multumesc pentru reactii.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Activitate Asociatie

Post by ToniBogdan »

Legat de viitoarea locatie am aflat ca la Sovata locatie propusa de mai multi participanti in tabara,ar exista un hotel"Danubius"de 4 stele cu piscina si sala de conferinta+lac cu apa sarata in aer liber.Ei mai au 2 hoteluri de 2 stele respectiv Bradet si Faget care pot beneficia de piscina si lac iar pentru sala de conferinte se poate negocia in pretul celor 2 hoteluri.Nu stiu exact capacitatea celor 2 hoteluri dar oricum am inteles ca sunt foarte mari hotelurile iar accesul de la piscina la hotelurile de 2 stele se fac pe culoare special amenajate inchise,ceva de genul cum erau legate la Cheia cele 2 corpuri ale hotelului.
ToniBogdan
Posts: 69
Joined: 11 Aug 2009, 20:55

Re: Activitate Asociatie

Post by ToniBogdan »

In primul rand nu va cunosteam nr.de tel.ptr.a putea spune ca nu vreau sa va raspund ba mai mult dvs. ati sunat la un nr.de tel.care nu mai era valabil,va asigur ca de acum incolo o sa va raspund.O seara buna va doresc.
Post Reply