Propuneri locatie tabara 2011

daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by daniela »

Corect, zona de munte e aproape obligatorie. Iar din punctul meu de vedere Muntii Apuseni sunt si aproape, deci pentru mine ar fi foarte bine, nu stiu insa daca si pentru restul participantilor...
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by ICB »

Propuneri:
Vatra Dornei:
http://www.astoriatravel.ro/Hotel_Bucov ... conferinta

sau
Campulung Moldovenesc:
http://www.hotel-alex.ro/pagini/oferta_noastra.html

sau
Durau
http://www.romania-turistica.ro/Cazare- ... tel-Bradul

Preturile la al doilea pot fi negociate ( asa scrie ), probabil si la celelalte.
Locurile sunt ok, putem vizita multe obiective turistice, si e tot zona de munte cu mult aer curat si usor accesibile, chiar si cu trenul.
parleamariana
Posts: 7
Joined: 19 May 2010, 20:39

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by parleamariana »

Buna,
Daca d-voastra considerati ca am fost cam acid, imi cer scuze. Sunt de parere ca tabara trebuie sa se organizeze. Am vrut sa spun ca este foarte greu sa gasesti o locatie intr-o zona turistica(zona de munte) care sa satisfaca cerintele tuturor.
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by Varga Claudiu »

Buna ziua,
Cu parere de rau pot sa spun ca am observat ca la fiecare tabara organizata pana acuma au fost multumiti si nemultumiti...As dorii sa propun asociatiei sa nu mai iroseasca banii inutili pe aceste tabere (GRATUITE) si sa se faca ceva mai util pentru copii nostrii cum ar fi angajarea unui avocat sau a unei case de avocatura care sa ne rezolve problemele pe care le avem in lupta noastra cu ministerul sanatatii si sa ii obligam sa ofere copiilor nostrii aceleasi conditii pe care le ofera tarile din UE cazurilor similare (implant bilateral si posibilitatea schimbarii procesorului dupa o anumita perioada de timp ca si la aparatele auditive). Cred ca atunci am fi cu totii multumiti si putem sa ne distram prin tabere cu multumiti si nemultumiti. Parerea mea...
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

DEMERSURI AUTORITATI

Post by ICB »

Buna seara.
Imi permit sa expun o alta parere referitoare la lupta cu autoritatile statului, in domeniul obtinerii drepturilor copiiilor nostri, la fel ca orice copil al UE. O spun in cunostinta de cauza, ca parinte implicat direct, care se judeca cu statul roman de 2,3 ani, pe legislatia europeana ( cea cu E 112, decontare tratamente in strainatate, etc ), si care constat ca, cu toate actele doveditoare eliberate de medicii romani si cei austrieci, cu tot cu recunosterea scrrisa a lipsei de experienta a medicilor romani in implantarea bilaterala, cu refuzul direct de acordare a lui E 112, cu tot cu casa de avocatura, cu toate legile europene la care am aderat, TOT NU AI DREPTATE. Justitia romana recunoaste si deconteaza serviciul medical, dar nu si dispozitivul!!! ABERANT. De parca ar avea rost serviciul medical chirurgical fara a baga in capul copilului acel DISPOZITIV MEDICAL. Legislatia este facuta cu jumatati de masura, cu portite, etc.
MORI CU DREPTATEA IN MANA !!.
Si nu sunt singurul parinte care se judeca cu Ministerul Sanatatii si CNAS si CASMB. Dar fara rezultat.
Personal am depus memoriul asociatiei la Ms in primavara, care s-a soldat cu un simplu raspuns, prezentat in nr 3 al revistei asociatiei. Casele de avocatura nu fac decar sa te reprezinte in proces, in care legislatia e facuta fara ca autoritatile sa aiba responsabilitati.
Nu functioneaza aceasta pista, trebuie schimbata legislatia, ceea ce nu se doreste datorita costurilor. Am discutat personal in cadrul Comisiilor de sanatate ale Parlamentului despre demersurile necesare pentru a schimba legislatia, care sa includa din drepturile amintite ptr copiii nostri. Ca asociatie vom prezenta un demers, care va fi analizat si posibil sa fie transformat intr-un proiect de lege, ce urmeaza a fi dezbatut si apoi posibil aprobat, numai in cazul in care vom indica si sursa de finantare a drepturilor ce urmeaza a fi legiferate Ceea ce e f greu, daca nu chiar imposibil.
Concluzia este ca obtinerea drepturilor acestor copii se face prin schimbarea legislatiei, iar acest lucru e posibil cu conditia indicarii sursei de finantare.
Referitor la tabere, eu personal le consider folositoare din multe puncte de vedere. Cel mai important este socializarea copiilor, si legarea unor legaturi de prietenie pe viata, care le vor fi foarte necesare mai tarziu, camd in aceasta comunitate se vor simti cel mai bine ( intelesi si asemanatori). E de datoria noastra sa cream acest refugiu pentru ei. Functioneaza deja la copiii mai mari care deja socializeaza. La fel de folositoare este si informarea cu noutati in domeniu( a avut in acest an D-nul Stanciu o expunere tehnica deosebita ), pentru boboci cunoasterea etapelor ce urmeaza a fi parcurse in terapie ( s-au realizat Ghiduri ptr reabilitare, de care noi nu am avut parte in 2007 ), schimbul de experienta intre parinti, ( prevederea unor probleme ale unei etape urmatoare, prin discutia cu parintii copiilor mai mari ) vizualizarea altor metode de terapie prezentate de alti logopezi ( astfel realizezi daca ceea ce faci in cabinet duce spre rezultate sau bate pasul pe loc ), fixarea unor obiective ( analizarea rezultatelor copilului tau in cadrul grupei de varsta in care este inclus, pentru a vedea daca ritmul de recuperare este satisfacator)etc.
Ptr mine prima tabara de la Moeciu din 2007, cand eram cel mai tanar si recent pacient implantat, mi-a fost de mare folos, ajutandu-ma sa-mi inteleg menirea, sa-mi aleg drumul si sa-mi fixez obiectivele. Drept pentru care am participat la toate tabere organizate de pana acum si din fiecare am invatat cate ceva necesar in progresul nostru.
Si in plus scopul constituirii asociatiei pe langa consiliere si libera circulatie a informatiei au fost si organizarea anuala a acestor tabere, necesare atat parintilor cat si copiilor, in obtinerea rezultatelor atat de pretioase.

Urez tuturor copiilor si parintilor un inceput de an scolar cu multe succese si realizari!
Attachments
Anamaria la mare
Anamaria la mare
ana la mare.JPG (55.41 KiB) Viewed 14883 times
Anamaria bucurandu-se de vacanta
Anamaria bucurandu-se de vacanta
ana pictata.JPG (179.52 KiB) Viewed 14883 times
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by BrasovCosmin »

Va rog sa veniti cu propuneri de locatii pentru tabara din 2011.
Eu deja am dat mesaje la cateva hoteluri, pana acum am primit raspuns de la Durau si Campulung-Moldovenesc.
Astept raspuns de la Sovata, Moneasa si Baile 1 Mai.
De asemenea m-am interesat la Albota, jud. Sibiu, in apropiere de Transfagarasan insa capacitatea de cazare este un pic cam mica iar pretul prea mare
Am cautat pe Internet si in Baile Herculane si Baile Tusnad insa la hotelurile care indeplineau conditiile pentru tabara, preturile erau cam mari. Oricum o sa le dau un mail poate o sa am vreo surpriza placuta.
Dupa ce am toate ofertele, le voi posta pe forum pentru a putea lua toti la cunostinta.
Deci daca mai aveti idei cu privire la posibile locatii, va rog sa mi le comunicati cat mai repede
Multumesc !
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by daniela »

Hotelul Parc din Buzias sau hotelul Germisara Geoagiu care ar avea spatiu suficient dar nu stiu daca se incadreaza ca pret ...
Octavian
Posts: 14
Joined: 07 Sep 2009, 09:30

Propuneri locatie tabara 2011

Post by Octavian »

BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by BrasovCosmin »

Deja i-am contactat insa oferta initiala este cam mare 150 lei/persoana/zi, sa vedem daca putem negocia ceva
Stoica Claudiu
Posts: 82
Joined: 26 Nov 2010, 12:16

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by Stoica Claudiu »

Intrebarea mea este daca a fost aleasa o locatie care sa corespunda cerintelor membrilor din asociatie din cate vad propuneri sunt dar locatii??????
Locked