Propuneri locatie tabara 2011

BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Propuneri locatie tabara 2011

Post by BrasovCosmin »

In speranta ca participantii din tabara de la Cheia din acest an au fost multumiti de conditiile oferite si de informatiile acumulate, deschid acest nou subiect cu rugamintea sa veniti cu propuneri pentru locatia de desfasurare a taberei din 2011.
In evaluarea locatiilor propuse, va rog sa aveti in vedere urmatoarele criterii care au fost valabile si pentru tabara din 2010 :
locatia ar trebui sa aiba o capacitate de cazare de minim 100 locuri, camere cu baie proprie, sala de mese de 100 locuri, 2-3 sali de conferinta (una ptr prezentari si una ptr copii), un pret cazare+masa/participant relativ decent, undeva sub 100 lei/zi.
De preferat ar fi ca locatia propusa sa aiba o capacitate de cazare si o sala de mese de 150 de locuri, iar in cazul in care locatia are aproximativ 100 de locuri, va trebui identificata o locatie in apropiere cu o capacitate de cazare de minim 50 de locuri pentru cazarea invitatilor (logopezi, medici), precum si a participantilor in tabara (daca acestia sunt mai multi decat capacitatea de cazare a primei locatii.
De preferat loc ptr foc de tabara, parcare suficient de mare ( 20 de masini), situata intr-o zona cu potential turistic.
Probabil ca tabara ar fi bine sa se desfasoare la sfarsitul lunii iunie, inceputul lunii iulie, fie in extrasezon fie la inceputul sezonului de vara, putand obtine preturi mai bune.
Pentru prezentari se poate folosi si sala de mese, iar pentru copii ar fi necesare 2 sali mai mici, astfel incat activitatile sa se efectueze pe grupe de varsta
Nu este obligatoriu sa aiba ecran si proiector pentru prezentari, intrucat le pot aduce eu si nu are sens sa avem costuri suplimentare.
Avand in vedere propunerea unui participant in tabara de acest an care isi dorea conditii de cazare mai bune decat cele existente in tabara, puteti avea in vedere si propunerea unor locatii invecinate cu conditii de cazare superioare (nu poti avea 4 stele la 100 lei/zi).
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by ICB »

Felicitari pentru locatie si organizare, stiu ca nu e un lucru usor. a fost totul ok, cu unele minusuri care trebuiesc amintite, pentru a fi ocolite pe viitor. Problema taberei a fost imbolnavirea copiilor si adultilor ( cca 15-20 ), incepand de miercuri incoace, chiar si dupa ce am ajuns acasa. Au fost cazuri ( copii si chiar adulti ) la care boala s-a manifestat pe parcursul zilei de sambata si duminica. Din vizita la doctor a reiesit toxiinfectie alimentara posibil cu Salmonela, datorata alimentatiei sau apei potabile ( sticlele de apa asezate pe masa nu erau sigilate?!). Noroc ca a tinut putin. ATENTIE PENTRU VIITOR ! Responsabilitate maxima pentru colectivitati asa mari. Pe viitor mai sunt necesare frigidere pentru conservarea alimentelor specifice copiilor mici ( lapte, iaurt, fructe,etc. ). Si poate respectarea programelor de activitati pe ore ( mai ales pentru copiii mici ), fara a fura din timpul somnului de pranz si la inceput si la sfarsit ( 14-17 ). Ar mai fi necesar un timp de discutii- schimb de experienta intre parinti.
PER TOTAL A FOST UN SUCCES. FELICITARI Si ne revedem in 2011!
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by BrasovCosmin »

Scuze daca sunt rautacios, dar ma uitam cu Ute pe forum si suntem de-a dreptul "coplesiti" de catre propuneri exista pentru tabara din 2011. :D :lol:
Va astept cu propuneri.
Multumesc !
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by ICB »

Ok. Am inteles mesajul. Dar e necesar ceva timp ptr adunat informatii. Si e prea devreme, pana la tabara din 2011 mai este un an... Eu am trimis anul trecut, D-nei Ute, un mail cu niste locatii gasite pe net ( nevazute ). Pot fi revizuite.
Mai caut.
Eva Oprea
Posts: 5
Joined: 02 Jul 2010, 06:23

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by Eva Oprea »

Buna ziua tuturor,
As dori sa va propun localitatea Moneasa din judetul Arad. Este o zona foarte frumoasa, turistica, cu multe hoteluri si pensiuni. Hotelul Moneasa ar putea corespunde cerintelor dv. Au sala de conferinte, restaurant de 100 persoane, iar pretul este accesibil (80 lei/noapte si cred ca se poate negocia pretul pentru grupuri mai mari). Poate merita luat in considerare.
V-as propune si Baile Felix, dar poate este prea departe pentru unele familii.
Am vazut ca s-a amintit si Sovata. Noi am fost la Hotelul Danubius, sunt conditii extraordinare (sala mare de conferinte, restaurant, hotelul are cred ca 8 etaje), dar preturile sunt putin piperate. Zona este de asemenea foarte frumoasa, ar fi foarte frumos sa se organizeze acolo urmatoarea tabara.
Sper ca am reusit sa va dau cateva idei.
Succes in organizare! :P
parleamariana
Posts: 7
Joined: 19 May 2010, 20:39

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by parleamariana »

buna ziua
suntem in concediu in statiunea Albac, pensiunea Steaua Ariesului, pe valea Ariesului, jud.Alba. Am vorbit cu proprietarii pensiunii despre posibilitatea organizarii taberei 2011. Au locuri de cazare 150 : in pensiunea Steaua Ariesului 90 locuri, 4 stele, in pensiunea Perla Ariesului 60 locuri, 2 stele. Pretul este negociabil, sub 75lei/zi/pers. cazare si masa. Pentru vizualizarea pensiunilor accesati saitul www.steauaariesului.ro
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by daniela »

E foarte frumoasa zona, la Albac si cabana arata bine in poze. Cred ca e important insa sa fie frigidere in camere, mai ales unde sunt copii mici care mai beau lapte, si e importanta si amplasarea/existenta locului de joaca (nu intre sosea si apa cum a fost la Sibiu).
parleamariana
Posts: 7
Joined: 19 May 2010, 20:39

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by parleamariana »

Locatia este intre o apa(Ariesul) si un drum national.In zonele turistice sunt drumuri, ape ,manastiri. Nu vreau sa fiu rautacios dar daca nu doriti drumuri si ape va invit in Insula Mare a Brailei unde o sa vedeti numai tractoare si utilaje agricole. Considerati ca mergeti in concediu si nu gasiti locatia care sa va satisfaca toate dorintele. In zona din care suntem noi se spune " NUNTA ESTE O ADUNATURA DE NEBUNI PE CARE NU-I POTI MULTUMI NICIODATA". In fiecare camera exista un televizor, un racitor, o baie, conditii de 4 stele. Vila Perla Ariesului este situata la circa 1 Km de Steaua Ariesului, ceia ce nu este tocmai confortabil. Cea mai apropiata gara CFR este la Alba Iulia.Locurile de joaca pentru copii sunt foarte restranse. Dupa ce m-am informat mai bine consider ca nu putem organiza tabara 2011. Daca suntem maxim 80-90 persoane cred ca mai putem discuta.
daniela
Posts: 48
Joined: 30 Sep 2009, 20:26
Location: Timisoara

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by daniela »

Nu cred ca comentariul merita un raspuns atat de acid, pana la urma e un forum unde ar trebui sa discutam, sa ne spunem parerile chiar daca nu sunt pe placul tuturor, sau chiar daca uneori gresim. Am facut referire la frigider pentru ca in pozele de prezentare a hotelului eu nu l-am vazut, poate nu am fost suficient de atenta. Iar locul de joaca pentru mine personal nu mai este foarte important, fetita mea fiind destul de mare. Ma gandesc insa ca vor fi si copii mai mici, poate unii care inca nu aud si nu e chiar placut ca leaganul sa fie la cinci metri de un mal abrupt cand ai un copil nazdravan. Bineinteles ca intotdeauna vor fi si nemultumiti dar cred ca e mai bine sa spunem ce dorim acum si nu dupa ce tabara s-a terminat.
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Propuneri locatie tabara 2011

Post by BrasovCosmin »

Oricum decat sa nu spunem nimic, sa tacem toti din gura, mai bine dialogul in contradictoriu
Poate ca dl. Parlea a fost un pic acid, insa cel putin parerea mea este ca tabara sa aiba loc intr-o zona de munte. Cred ca toti suntem satui mai mult sau mai putin de aglomeratia din orase (cu agitatia, zgomotul si poluarea) si ne dorim un pic de liniste si de aer curat. Pana la urma tabara trebuie sa fie un prilej de relaxare si pentru noi parintii, un mini concediu.
Din pacate, in locatiile pretabile pentru tabara, nu putem avea tot confortul din oras... sau daca il avem trebuie sa platim corespunzator.
Cu respect, Cosmin Brasov
Locked