Implant cohlear vs. proteza auditivă

Post Reply
leutzu112
Posts: 5
Joined: 24 Jun 2010, 23:28

Implant cohlear vs. proteza auditivă

Post by leutzu112 »

Revin cu un o nouă întrebare care mă frământă într-unul dintre puținele locuri în care pot găsi informații corecte și concrete, neafectate de subiectivism. În momentul de față există o mare întrebare în mintea noastră, a părinților lui Eric, băiețelul nostru despre care spuneam anterior că a împlinit de curând 2 ani, legat de ceea ce alegem să facem în continuare referitor la gradul de hipoacuzie cu care a fost diagnosticat. Conform testelor obiective, ASSR și BERA, pragul pentru urechea stângă e la 70 dB, pe toate frecvențele, iar la urechea dreaptă la 100-110 pe frecvențele de 1 kHz și 2 kHz (alte praguri neputând fi stabilite la această ureche).

Părerile sunt împărțite, astfel audioproteziștii susțin că urechea stângă are un prag suficient de bun pentru a fi protezat cu succes, cu o proteză performantă, ce-i va asigura un auz bun și suficient, pe toate frecvențele și cu claritatea necesară definirii unui limbaj corect. Medicii ORL-iști pe care i-am consultat ne îndeamnă să ne îndreptăm către implantul cohlear, fiind un aparat cu posibilități net superioare și implicit rezultate, în timp, mult mai bune, această idee fiind susținută și de copii cu implant cohlear pe care am avut ocazia să-i observăm, datorită amabilității părinților lor, și care am constatat că sunt copii absolut minunați, perfect dezvoltați și adaptați mediului în care se aflau la momentul respectiv.

Suntem convinși că cel puțin o parte dintre dumneavoastră ați avut ocazia, ca înainte de operația de implant cohlear de care copilul dumneavoastră a beneficiat, acesta să fi purtat proteză sau proteze auditive o perioadă de timp, ce ulterior sau dovedit insuficiente pentru un auz bun, astfel că ați optat pentru operație. Această perioadă precum și toate experiențele și aspectele legate de ea ne interesează în mod deosebit pentru a ne ajuta să luat cea mai bună decizie în ceea ce-l privește pe Eric al nostru.
Vă pun la dispoziție pe lângă adresa de email leureanubogdan@yahoo.com și numărul meu de telefon 0728 110790.
Post Reply