Prezentare

Description of your first forum.
gina_rares
Posts: 12
Joined: 04 Sep 2009, 21:07

Re: Prezentare

Post by gina_rares »

Miros de brad, parfum de flori, bat in ferestre uratori, clipesc pe cer mii de culori, fiti fericiti de sarbatori, acum si'n anii urmatori!
va ureaza fam. VLAD
alexandra28
Posts: 7
Joined: 23 Aug 2009, 19:52
Location: IASI
Contact:

Re: Prezentare

Post by alexandra28 »

Miros de brad, parfum de flori, bat in ferestre uratori, clipesc pe cer mii de culori, fiti fericiti de sarbatori, acum si'n anii urmatori!In seara de Craciun, sa lasati deoparte toate grijile, tristetile, supararile si neimplinirile, sa va bucurati de noaptea Sfanta si speranta ce o poarta.
Fie sa aduca mai multa sanatate, mai multa multumire si liniste, belsug si succese depline in anul 2010.
Din partea Fam.MORARU .CRACIUN FERICIT!
gina_rares
Posts: 12
Joined: 04 Sep 2009, 21:07

Re: Prezentare

Post by gina_rares »

Sa aveti un an nou plin de bucurii, cu multa liniste sufleteasca, cu sanatate si multe realizari! La multi ani! va ureaza fam. VLAD
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Plugusorul si sorcova

Post by ICB »

Va dorim un an nou cu sanatate alaturi de cei dragi. In link-ul de mai jos va veni plugusorul si sorcova in casele dvs, prin intermediul Aneimaria. Il primiti? La multi ani!
http://dl.transfer.ro/VTS_01_1-Transfer ... 3ae68b.VOB
Varga Claudiu
Posts: 54
Joined: 30 Sep 2009, 19:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Prezentare

Post by Varga Claudiu »

Primim bucurosi colinda voastra si va uram un an nou plin de impliniri si reusite, atat pe plan familial cat si pe plan profesional. Sa dea Domnul sa fie un an mai bun si sa ne aduca numai bucurii in casa si in suflet, putere de munca si sanatate.

LA MULTI ANI 2010!!!!!
BrasovCosmin
Posts: 286
Joined: 23 Feb 2009, 23:59
Location: Kabul - Afghanistan

Re: Prezentare

Post by BrasovCosmin »

La multi ani, un an nou numai cu bucurii, sanatate si vocile cristaline ale copiilor nostri.
Pocsi Iosif
Posts: 1
Joined: 03 Jan 2010, 15:30

Re: Prezentare

Post by Pocsi Iosif »

Ma numesc Pocsi Iosif, sunt tatal unui copil, care in aprilie 2004 la varsta de 8 ani a suferit de meningita meningococica grava. Ca urmare a bolii a ramas cu multe sechele, printre care si pierderea auzului.
Dupa luni intregi de analize, tratamente, la diferite clinici si spitale din tara si din Ungaria, s-au ameliorat problemele de echilibru si de mers, in schimb in problema hipoacuziei unicul mod de reabilitare recomandat a fost implantul cohlear.
Termenul limită in care s-a putut efectua implantul - deoarece pierderea auzului s-a datorat meningitei, (existand riscul osificarii cailor in care se introduc electrozii) - este de 6 luni, deci nu puteam astepta 3-4 ani pe o lista de asteptare la CNAS. Costul efectiv al aparatului si al interventiei chirurgicale a fost de cca 23000 euro, suma de care nu dispuneam. Adica aveam cca 4 luni pentru a face rost de acei bani.
Prin concursul mai multor oameni inimosi de la diferite fundatii de caritate din strainatate (Segítő Jobb Alapítvány, Budapest; Deutsche Rotes Kreutz Suchdienst, Hamburg; Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Alapítvány, Budapest; Kolpinghaus) am reusit sa adunam mare parte din fondurile necesare pentru operatie, astfel, a fost posibil ca, pe 8 noiembrie 2004, la clinica ORL din Szeged, Ungaria, sa fie realizata interventia chirurgicala. Tot acolo am facut si continuam sa facem sedintele de reglaj, acum deja la intervale de 6 luni. In prezent, copilul este elev in clasa VI –a la o scoala cu limba de predare germana, cu rezultate bune. Cu vorbirea nu prea am avut probleme deoarece el vorbise deja inainte de pierderea auzului.
V-am gasit cautand (a nu stiu cita oara) posibilitatea de incheiere a unei asigurari, si imi pare bine ca v-am gasit.
Va doresc tuturor un an mult mai bun ca cel de care ne-am despartit.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Bine ati venit in randul nostru. Ne bucuram ca ne-ati gasit. Am citit povestea fiului dvs. si ati facur exact ce trebuia in timp optim. Felicitari!. Ce tip de aparat are implantat copilul? Daca va intereseaza asigurarea aparatului, va sunt necesare actele de provenienta ( factura, garantie, etc. ).
In prezent mai mergeti in Ungaria ptr reglaje si audiograme? Va asteptam cu noi detalii. Sanatate si numai bine.
ICB
Posts: 140
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Re: Prezentare

Post by ICB »

Intrucat filmuletul cu urarile ce vi le-a adresat Anamaria cu ocazia Anului Nou a avut si erori la deschidere, l-am postat pe Youtube si va trimit link-ul.
http://www.youtube.com/watch?v=TJDgzKCP188
Va dorim sanatate si impliniri in noul an.
Familia Nastase
cristina tudor
Posts: 3
Joined: 08 Jan 2010, 15:01

Re: Prezentare

Post by cristina tudor »

buna,sunt din bucuresti,ma numesc Mariana Csampar si sunt mamica lui Gabriel un baietel de 7 ani care la varsta de 6 ani a fost diagnosticat;Hipoacuzie neurosenzoriala prof us severa ud.Gabriel este unul dintre copii nascuti sanatosi dar a avut ghinionul sa capete din maternitate meningita.La varsta de 6 zile Gabi a facut o convulsie si in urma analizelor diagnosticul a fost ;septicemie cu streptococ bovis cu determinare meningee;Dzeu a facut o minune si Gabi a fost rezistent,a trecut cu bine peste tratament si dupa 21 zile tratament in urma unui ct rezultatul final a fost:Hidrocefalie evolutiva,nu mai intelegeam nimic,totul se prabusea in jurul meu,nu credeam ca copilul meu are asa ceva,am fost indrumati catre op pt implantarea unui shunt ventriculo peritoneal pt eliminarea lichidului cefalorahidian,ceea ce am si facut.Gabi a fost op la varsta de 3 luni pt asta iar dupa totul a fost bine pt la vrst de 6ani si 2 luni cand nu se mai trezea ,acel dren se infundase iar Gabi era deja in coma,pt ca stiam ce se intampla am fugit cu el la spit Bagdasar si a fost op de urgenta pt schimbarea shuntului,a doua op fusese deja facuta si copilul a scapat cu bine si acum,numai ca inainte de asta aflasem si ca Gabriel nu aude,meningita ii afectase si auzul in timp iar in urma unei otite foarte urate Gabi nu mai auzea deloc.Am fost sfatuiti sa poarte 6 luni proteze auditive ceea ce sa si intamplat ,numai ca pe urechea st nu-l ajuta deloc.Am hotarat sa-i punem implant cohlear si am plecat cu copilul la cj pt un control la Dl Prof Cosgarea,un medic cu un suflet mare ,foarte dragut si bun care este foarte rabdator cu copii,in urma consultului dl doctor a spus ca ne aj .Pe 28 ian 2009 Gabi a fost op si acum la un an de la op suntem pe drumul cel bun,mergem la recuperare de 3 ori pe saptamana la Dna Ataman Cecilia,o doamna foarte draguta si foarte atenta si rabdatoare cu copii,datorita dansei Gabi a recuperat foarte bine pana acum si suntem foarte multumiti de evolutia copilului de pana acum.Ne dorim sa recuperam toti anii pierduti si avem curajul sa ne facem planuri de viitor cum ar fii ca in toamna sa mergem la scoala si sa invatam din ce in ce mai multe.Va multumim ca ne-ati ascultat povestea si de acum participam si noi la intalnirile de pe forum si asteptam cu nerabdare tabara.
Post Reply