Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Trending
    • Tabăra de vară pentru adolescenți de la Rucăr Bran, 29 iunie – 5 iulie 2025
    • EURO-CIU Workshop & General Assembly What does the future sound like? 17–18 aprilie 2026, București
    • Tabăra membrilor Asociației Ascultă Viața la Jupiter, Hotel Opal, 30.08-5.09.2026
    • Tabăra pentru adolescenți de la Rucăr Bran 19-25 iulie 2026
    • Adunarea membrilor Ascultă Viața pe 19 aprilie la București
    • ✉ Mesaj din partea noului președinte EURO-CIU, Tobias Fischer
    • Către, MINISTERUL AFACERILOR INTERNE Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor
    • 𝙕𝙞𝙪𝙖 𝙄𝙢𝙥𝙡𝙖𝙣𝙩𝙪𝙡𝙪𝙞 𝘾𝙤𝙝𝙡𝙚𝙖𝙧 2025: 𝘽𝙧𝙚𝙖𝙠𝙞𝙣𝙜 𝘽𝙖𝙧𝙧𝙞𝙚𝙧𝙨, 𝘽𝙪𝙞𝙡𝙙𝙞𝙣𝙜 𝘽𝙧𝙞𝙙𝙜𝙚𝙨
    Asculta Viata
    • Home
    • Asociatia
      • Prezentare
      • Statut
      • Înscrieri
      • Date cu caracter personal
      • Contact
    • Activitati
      • Programe
      • Proiecte
      • Initiative
      • Revista
      • Tabere
      • Noutati
      • Rapoarte de activitate
      • Parteneri
    • Implantul Cohlear
      • Implantul Cohlear
      • Programul National de Implant Cohlear
      • Reabilitarea copiilor cu IC
      • Centre de implant cohlear
      • Testarea auzului la nou-nascuti
      • Producatori si distribuitori
    • Biblioteca
    • Drepturi legale
      • Drepturile copiilor/tinerilor cu cerinte educationale speciale (CES) incadrati in invatamantul de masa
      • Încadrarea copiilor cu dizabilități în grad de handicap
    • Finantare
      • Directionarea a 3.5% din impozitul pe venit
      • Donații
      • Sponsorizari
    • Forum
      • Forum activ
    Asculta Viata

    EURO-CIU Workshop & General Assembly What does the future sound like? 17–18 aprilie 2026, București

    0
    By Cosmin Brasov on 10 June 2026 Activitati

    EURO-CIU Workshop & General Assembly What does the future sound like? a avut loc în perioada 17–18 aprilie 2026, la București (Hotel Ibis Styles Bucharest City Center), și a reunit 45 de participanți din mai multe țări din Europa: România, Republica Moldova, Serbia, Spania, Luxemburg, Germania, Austria, Marea Britanie, Belgia, Georgia, Finlanda și Turcia.

    În cadrul întâlnirii, mai multe asociații și colaboratori și-au prezentat activitatea, oferind o imagine de ansamblu asupra inițiativelor și provocărilor din fiecare țară. Discuțiile s-au concentrat pe direcțiile viitoare ale organizației umbrelă EURO-CIU, cu accent pe creșterea vizibilității, consolidarea eforturilor de advocacy și îmbunătățirea comunicării și colaborării între membri.

    Printre vorbitori s-au numărat:

    • Sebastian Cozma, care a prezentat contextul românesc și statusul programului național pentru implant cohlear
    • Patrick D’Haese (Austria), care a prezentat activitatea The Hearing Health Forum EU
    • Monika Lehnhardt-Goriany (Germania), cu o prezentare despre activitatea Lehnhardt Foundation
    • Teresa Amat, care a prezentat activitatea Federației AICE din Spania
    • Sue Archbold și Qais Khan (Marea Britanie), care au prezentat activitatea CIICA (Cochlear Implant International Community of Action).
    • Magda Cernea (România), care a prezentat proiectele realizate de Asociația VAR în colaborare cu Asociația Asculta Viata si care au avut participanți si din alte asociații europene prezente.
    • Anamaria Brasov (România) , care a prezentat Asociatia Națională a Persoanelor cu Deficiente de Auz din Romania Asculta Viata.

    O echipă de translatori a asigurat traducerea în timp real în patru limbi – engleză, franceză, spaniolă și turcă – facilitând participarea și interacțiunea între toți cei prezenți.

    De asemenea, câteva asociații (din Turcia și Serbia) și-au exprimat interesul de a deveni membri EURO-CIU, ceea ce reflectă deschiderea și relevanța rețelei la nivel european.

    Tot în acest context, s-a decis faptul că EURO-CIU Symposium 2027 va fi organizat la Ghent, în Belgia.

    Evenimentul a fost un bun prilej de conectare și aliniere în jurul unor obiective comune, precum și de conturare a unor planuri concrete pentru perioada următoare.

    Vizita de grup la Palatul Parlamentului (Casa Poporului) a facilitat familiarizarea cu contextul și istoria României.

    Fotografii realizate de Denis Țară

    Comentarii

    comentarii

    Cosmin Brasov

    Related Posts

    Tabăra de vară pentru adolescenți de la Rucăr Bran, 29 iunie – 5 iulie 2025

    Tabăra membrilor Asociației Ascultă Viața la Jupiter, Hotel Opal, 30.08-5.09.2026

    Tabăra pentru adolescenți de la Rucăr Bran 19-25 iulie 2026

    Comments are closed.

    Recent Posts
    • Tabăra de vară pentru adolescenți de la Rucăr Bran, 29 iunie – 5 iulie 2025
    • EURO-CIU Workshop & General Assembly What does the future sound like? 17–18 aprilie 2026, București
    • Tabăra membrilor Asociației Ascultă Viața la Jupiter, Hotel Opal, 30.08-5.09.2026
    • Tabăra pentru adolescenți de la Rucăr Bran 19-25 iulie 2026
    • Adunarea membrilor Ascultă Viața pe 19 aprilie la București
    Recent Comments
    • Prietenie și solidaritate într-o lume... așa cum e: copiii cu implant din taberele Asociației „Ascultă Viața” | DARUL SUNETULUI on ADUNAREA GENERALĂ A ASOCIAȚIEI “ASCULTĂ VIAȚA!” – 24.03.2018
    • Screening-ul audiologic neonatal: Same old song | DARUL SUNETULUI on AUDIENȚĂ LA MINISTERUL SĂNĂTĂȚII ȘI CNAS
    • Comunicat cu ocazia Zilei Internaționale a Auzului | DARUL SUNETULUI on Comunicatul FEPEDA(Federația Europeană a Părinților Copiilor cu Deficiențe de Auz) cu ocazia Zilei Internationale a Auzului
    • Cochlear merge în tabără la mare. Voi vreţi să veniţi? on TABARA DE VARA 2016
    • Sumele pentru plata alocației de hrană pentru copiii cu cerințe educaționale speciale, prevăzute în legea Bugetului de Stat pe 2016 - Asociația Persoanelor cu Deficiențe de Auz „DARUL SUNETULUI” on SUMELE PENTRU PLATA ALOCATIEI DE HRANA PENTRU COPIII CU CES SUNT PREVAZUTE IN LEGEA BUGETULUI DE STAT!
    Despre noi

    Asociația națională a persoanelor cu deficiențe de auz din România „Ascultă Viața!” este o organizație non-guvernamentală înființată în anul 2008 pentru persoanele cu pierdere severă sau profundă a auzului, cu un accent deosebit pe copiii purtători de implanturi cohleare. În prezent, Asociația „Ascultă Viața!” are un număr de aproape 300 de membri din întreaga țară : adulți cu IC, părinții copiilor cu IC și specialiști în acest domeniu.

    Misiunea Asociației „Ascultă Viața!” este de a disemina informațiile despre implantul cohlear și terapia specifică de recuperare, de a promova drepturile persoanelor cu implant, de a informa, consilia și oferi asistență, inclusiv sprijin material persoanelor cu implant cohlear, candidaților și familiilor acestora, în scopul de a maximiza șansele de integrare socială ale acestora.

    Articole recente
    • 10 June 2026 0 Tabăra de vară pentru adolescenți de la Rucăr Bran, 29 iunie – 5 iulie 2025
    • 10 June 2026 0 EURO-CIU Workshop & General Assembly What does the future sound like? 17–18 aprilie 2026, București
    • 14 May 2026 0 Tabăra membrilor Asociației Ascultă Viața la Jupiter, Hotel Opal, 30.08-5.09.2026
    • 14 May 2026 0 Tabăra pentru adolescenți de la Rucăr Bran 19-25 iulie 2026
    • 1 April 2026 0 Adunarea membrilor Ascultă Viața pe 19 aprilie la București
    Articole populare
    • 20 August 2015 2 SUMELE PENTRU PLATA ALOCATIEI DE HRANA PENTRU COPIII CU CES SUNT PREVAZUTE IN LEGEA BUGETULUI DE STAT!
    • 1 July 2015 2 Tabara Austria 2014
    • 23 March 2016 1 TABARA DE VARA 2016
    • 3 March 2018 1 Comunicatul FEPEDA(Federația Europeană a Părinților Copiilor cu Deficiențe de Auz) cu ocazia Zilei Internationale a Auzului
    • 21 March 2018 1 AUDIENȚĂ LA MINISTERUL SĂNĂTĂȚII ȘI CNAS
    • Tabere:
    • Harta site
    • Contact

    © 2019 Asociatia națională a persoanelor cu deficiente de auz din România “Asculta Viata!”

    © 2019 Asociatia națională a persoanelor cu deficiente de auz din România "Asculta Viata!"
    • Tabere:
    • Harta site
    • Contact

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.